Colendi, World Crypto Economic Forum kapsamında lansmanını gerçekleştirdi.

Colendi hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. 

Colendi’nin Lansmanı Yapıldı

Geleneksel finans yöntemlerine ve katılım bankacılığı gereksinimlerine tamamen uyumlu biçimde çalışan blockchain tabanlı kredi skorlama ve mikro kredi platformu olan Colendi, World Crypto Economic Forum’unda resmen tanıtıldı. Merkezi olmayan blockchain altyapısı üzerine inşa edilmiş bir girişim olan Colendi, bankalar ve geleneksel kredi kuruluşlarının eksik kaldığı noktalarda tüketicilere hızlı ve güvenli bir çözüm sunuyor.

Kurucuları arasında ininal ile ismini duyuran Bülent Tekmen’in de yer aldığı Colendi, dijital bankacılık ve teknoloji sektöründe yer alan birçok deneyimli isimle geliştirildi.

Colendi Nedir?

Blockchain teknolojisi sayesinde dijital kredi skoru oluşturma sistemini bir adım öteye taşıyan Colendi, kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla alışveriş alışkanlıklarını, sosyal medya hesaplarını ve finansal durumlarını gözden geçirilerek kişiye özel kredi puanlaması yapıyor. Geleneksel bankaların sadece finansal verileri gözden geçirdiği günümüzde, bankalardan bağımsız olarak gerçek kullanıcı verilerinden kredi skoru üretilebiliyor.

Colendi tarafından geliştirilen merkezi olmayan kredi skorlama sistemi blockchain altyapısının gücünü ve güvenliğini kullanıyor. Kullanıcılardan elde edilen veriler üçüncü şahıslarla paylaşılmıyor ve güvenli biçimde değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Küresel ölçekte kullanılabilir kredi kimliği

Kişiye özel kredi skorlaması yapan Colendi, oluşturduğu sonuçların küresel ölçekte kullanılmasına da imkan tanıyor. Herhangi bir ülke ya da hükümete bağlı olmayan Colendi, kullanıcısı için oluşturduğu kredi puanını her bölgede geçerli biçimde sunuyor. Blockchain teknolojisinin nimetlerinden yararlanılarak oluşturulmuş olan Colendi dijital kimliğine sahip olan kullanıcılar, dünyanın her yerinde geçerli olacak kredi skoru elde ediyorlar.

Makine öğrenimi teknolojisini de içinde barındıran Colendi, kullanıcısından elde ettiği verileri belli bir algoritma çerçevesinde süzerek bilgiye dönüştürüyor. Bu gelişmiş teknoloji sayesinde, sahtecilik kontrolü ve kredi skorlamasının aynı anda yapılması mümkün oluyor.

Merkezi olmayan bir yapı üzerine inşa edilmesi sayesinde kredi skorları oluşturulurken fraud koruması da kendiliğinden sağlanmış oluyor. Kişinin geçmişine ait verilerinin gerçek zamanlı verilerle de birleştirilmesi ekstra güvenlik unsuru oluşturuyor.

Colendi girişimi hakkında detaylı bilgi almak için resmi web sitesini (colendi.com) ziyaret edebilirsiniz.