9 Temmuz 2018’de Fintech, Finans, Teknoloji, Bankacılık alanları başta olmak üzere, günün öne çıkan haberlerini sizin için derledik.

Tradeshift ve MakerDAO’dan blockchain ittifakı

Tradeshift ve MakerDAO küçük işletmelerin finansmana erişimini demokratikleştirmek için blockchain kullanmaya başladı.

Tedarik zinciri ödemeleri konusunda hizmet veren Tradeshift ve ethereum blockchain üzerine kurulmuş dünyanın ilk merkezi olmayan “stablecoin” üreticisi MakerDAO ortaklıklarını duyurdu. İki firma, küçük ölçekli işletmelerin finansmana ulaşmalarını kolaylaştıracak çözümleri için blockchain teknolojisinden istifade edeceklerini ifade ettiler.

Ortaklık sayesinde, Tradeshift ticari ticaret platformunun gücü, Dai Kredi Sisteminin istikrarı ve güvenliği ile birleştiriliyor. İşletmeler, geliştiriciler ve yatırımcılar için bir tedarik zinciri likidite piyasası kuruluyor.

Yapılan ortaklık kapsamında işletmeler, kurumsal finansmandan kredi çözümlerine kadar gerçek zamanlı ve kısa vadeli finansman modelleri oluşturmak için Tradeshift platformunda ticari alacaklar, alımlar ve diğer işlemler ile dijital varlıkları kullanabilecekler.

Geliştiriciler, Dai altyapısını kullanan blockchain’in verimliliği, şeffaflığı, hızı ve güvenliğinden yararlanan gerçek dünyadaki B2B çözümlerini hayata geçirebilecekler.

Yatırımcılarsa, dalgalanma yaşamayan “stablecoin” seçeneği sayesinde dijital ve gerçek varlıklarını tamamen zahmetsiz ve düşük maliyetli biçimde kullanabilecekler.

Santander ödeme merkezi uygulamasını iGTB ile hayata geçiriyor

Intellect Design Arena Limited’in kurumsal bankacılık teknolojisi sağlayıcısı Intellect Global Transaction Banking (iGTB) ve Euro Bölgesi’nin piyasadaki en büyük bankaları arasında gösterilen Banco Santander, iGTB’nin Intellect Payments Services Hub (IPSH) uygulamasını kullanmaya başladı. Yapılan anlaşma ile Banco Santander, kurumsal müşterilerine yeni nesil ödeme kabiliyetleri sunacak.

iGTB CEO’su Manish Maakan, “Yeni hizmetimiz, Avrupa bankaları için müşteri hizmetleri ve verimlilik açısından standardı belirleyecek. Sadece bankaların dijital para toplamaya çalıştığı Orta ve Doğu Avrupa’da değil, aynı zamanda daha gelişmiş pazarlarda da faaliyete geçecek” açıklamasını yaptı.

Santander Küresel İşlem Bankacılığı Başkanı José Luis Calderón ise, “Müşteri sadakatini ve operasyonel gücümüzü artırmak için inovasyona odaklanma stratejimiz doğrultusunda, ödeme hizmetlerimizin bu dijital dönüşümü hem biz hem de kurumsal müşterilerimiz için iyi bir haber. Bu girişim, operasyonel verimliliği ve ölçeklenebilirliği artıracak, sürdürülebilir iş büyümesi için sağlam bir temel oluşturacak” şeklinde konuştu.

Canopy kiralama piyasasına açık bankacılık sistemini sunmak için TrueLayer ile ortaklık kurdu

Finansal API sağlayıcısı TrueLayer, Canopy’nin kiralama pazarına çözüm üretmeye başladı. Entegrasyon kapsamında, Canopy’nin müşterilerinin finansal bilgileri RentTracking aracıyla otomatik olarak güncellenecek. BU sistem ile kira ödemeleri, kredi puanları için dikkate alınabilir hale gelecek. Böylece daha doğru ve gerçek zamanlı finansal veriler ortaya çıkacak. Canopy kullanıcıları bu sistem sayesinde daha uygun fiyatlı ve yenilikçi finansal ürünlere erişim hakkı kazanacaklar.

TrueLayer, API üzerinden finansal kurumlar ve üçüncü parti uygulamalar arasında bir arabirim sağlıyor. Şirketlerin bankacılık altyapısına güvenli erişim sağlayarak Açık Bankacılık ve PSD2 sistemlerinden yararlanmasını mümkün kılıyor.

Canopy ise, kira ödemelerinin kredi puanlarına yansıtılmasını kolaylaştırarak, kiracıların daha iyi finansal çözümlere ulaşmalarına imkan sunuyor.