19 Kasım 2018’de Fintech, Finans, Teknoloji, Bankacılık alanları başta olmak üzere, günün öne çıkan haberlerini sizin için derledik.

Europol ile Diebold Nixdorf arasında siber güvenlik anlaşması imzalandı

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Europol genel merkezinde, ATM üreticisi Diebold Nixdorf ile bir mutabakat anlaşması imzalandı. Finans ve perakende sektörleri için ATM’ler ve satış noktası teknolojileri geliştiren Diebold Nixdorf, bundan böyle siber güvenlik alanında Europol ile ortak biçimde çalışacak.

Yayımlanan resmi basın açıklamasına göre, anlaşmanın her iki tarafı, büyük ölçekteki siber tehditler ve saldırılar hususunda birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunacaklar. Organize suç örgütlerine karşı geliştirilecek uygulamalar ve teknik bilgiler açısından iki isim arasındaki bilgi paylaşımı hayati rol oynayacak. Sadece vatandaşlar için değil, işletmeler ve hükümetler açısından da kurulan iş birliği verimli sonuçlar doğuracak.

Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Steven Wilson, “Yapılan bu mutabakat anlaşması, siber suçlara karşı yeteneklerimizi geliştirecek ve self servis ekosistemindeki suçları önlemede ve savuşturmada etkinliğimizi artıracak. Güçlü küresel konuma sahip Europol ve Diebold Nixdorf arasındaki bu iş birliği, Avrupa vatandaşları ve iş yerlerine siber dünyada güvence sağlayacak. Sektörde yer alan ortaklarımızın uzmanlıkları, Avrupa çapındaki araştırmalarımıza önemli faydalar sağlayacağından eminim” açıklamasında bulundu.

Yapılan anlaşma ile Diebold Nixdorf, küresel ölçekteki müşterilerilerini, hızla büyüyen siber suçlardan daha iyi koruyabilmek için tehdit istihbaratı verilerini Europol kolluk kuvvetlerine paylaşacak.

Traydstream 3,5 milyon dolar yatırım aldı

Finans teknolojileri şirketi Traydstream, A serisi yatırım turunda 3,5 milyon fon elde ederek ticari faaliyetleri bir üst seviyeye taşıdı.

Mevcut hissedarlarından aldığı 2 milyon dolara ek olarak elde ettiği bu fon ile girişim, büyüme stratejilerini gerçekleştirmek için düğmeye bastı. Yapılan açıklamaya göre Traydstream, aldığı bu fonların ardından toplam yatırım miktarını 6 milyon dolar seviyesine çıkardı.

Traydstream, kullanıcılarına yapay zeka destekli bir platform sunuyor. Belgelerin incelemesi ve uyumluluk kontrollerini otomatikleştiren firma, işlem maliyetlerini ve karmaşıklıkları azalttığı gibi, zamandan da tasarruf sağlıyor. Firma tarafından yapılan açıklamada, elde edilen gelirin ticari penetrasyon planlarını hızlandırmak ve yeni müşteriler edinmek için kullanılacağı ifade edildi.

PayPal, Hyperwallet’i satın alma işlemini resmen tamamladı

PayPal, Hyperwallet’i yaklaşık 400 milyon dolar karşılığında resmen satın aldı. Yapılan açıklamada, gerçekleşen satın almanın PayPal’ın ödeme yeteneklerini güçlendireceği ve şirketin dünya çapındaki e-ticaret platformlarına ve pazar yerlerine entegre bir ödeme paketi sunabilme yeteneğini artıracağı bilgisi verildi.

Satın alma işleminin tamamlanmasıyla birlikte Hyperwallet CEO’su Brent Warrington, PayPal bünyesine katılacak. Hyperwallet ekibini yönetmeye devam edecek olan Warrington, Braintree Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Juan Benitez’e rapor verecek.

Konu hakkında açıklama yapan Warrington, “Hyperwallet ile kurduğumuz her şeyle gurur duyuyorum. Mütevazi bir girişimken, dünya çapında ödeme şirketi haline geldik. PayPal ve Hyperwallet isimlerinin birleşmesi, müşterilerimizin küresel ölçekte ödeme yapmasına yardımcı olacak güçlü bir araç ve hizmet kümesi meydana getirecek” şeklinde konuştu.