Bank of America tarafından yapılan araştırmaya göre Amerika’daki her on gençten altısı P2P (kişiden kişiye) ödeme sistemlerini tercih ediyor. Ülkede popüler olan Zelle ve Venmo gibi servisleri tercih eden milenyum nesline dahil olan her üç gençten biri, bankalara alternatif olan mesajlaşma uygulamaları üzerinden birbirilerine para göndermeyi istiyor.

Daha yüksek yaş gruplarında da dijital para transferlerine olan ilgi artarken, 1.000 fazla kişiyle yapılan ankete göre insanların yüzde 45’i önümüzdeki dönemlerde dijital para transferi sunan hizmetlerden faydalanmak istiyor.

Kullanım kolaylığı ve zamandan tasarruf tercih sebebi

P2P ödeme servislerini kullananların yüzde 68’i kullanım kolaylığından ve zamandan tasarruf etmelerinden dolayı bu yöntemi tercih ettiklerini söylerken, yüzde 48’i ise gittikçe popülerleşmesinden dolayı bu yöntemi kullandıklarını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 16’lık kısmı ise artık nakit ve çek kulanmak istemedikleri için dijital seçenekleri kullanmak istediklerini söylüyor.

Ankete katılanların yüzde 30’luk kısmı ise dijital ödeme hizmetlerinin gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşması ve bankaların da yeni teklifler sunmalarından dolayı bu yönteme sıcak baktıklarını belirtiyorlar.

İnsanların P2P ödeme sistemlerini tercih etmelerinin bir başka nedeni de zamanlama konusu. Ankete katılanların yüzde 69’u ödemeleri aynı gün içinde, hatta ortalama bir saat içinde yapabiliyor olmalarından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

“Z nesli paranın en olduğunu bile bilmeyecek”

Anketin ilginç sonuçlarından biri de 10 yaş altındaki çocuklar üzerinden elde edilen sonuçlarda karşımıza çıkıyor. 10 yaş altındaki çocuklar fiziksel bir çekin nasıl yazıldığı hakkında hiçbir fikir üretemezken, her gün gördükleri kredi kartlarına nazaran temassız ödeme ve dijital ödeme yöntemlerini daha fazla benimsedikleri görülüyor. Ankete katılan her yedi kişiden biri ise Z neslinin paranın ne olduğu bile bilmeyeceğini iddia ediyor.