Araştırma şirketi CB Insights’ın verilerine göre, 2017 yılının ilk çeyreğinde 34 yapay zeka startup’ı dev teknoloji firmaları tarafından satın alındı. Bir sene önceki senenin verileriyle kıyaslandığında iki kat artış yaşandığı ortaya çıktı.

Dev teknoloji firmaları startup’ları bir bir bünyelerine katıyor

Teknoloji devleri, geleceğin en önemli konularından biri olacağına kesin gözüyle bakılan yapay zeka teknolojisinde önemli adımlar atabilmek için yapay zeka geliştiren firmaları agresif bir şekilde bünyelerine katmak istiyorlar.

CB Insights’ın verilerin göre Google, 2012 yılından bu yana 11 farklı yapay zeka startup’ını renklerine bağlarken, hemen arksından Apple, Facebook ve Intel gibi isimler geliyor.

Firmalar yaptıkları bu anlaşmaların içeriklerini gizli tutmayı yeğliyorlar ve planları hakkında rakiplerine bir ipucu vermekten kaçınıyorlar.

Yapay zekaya 1 milyar dolar yatırım

Sadece startup’ları işe almakla kalmayan teknoloji devleri, yapay zeka konusunda araştırmalar yapan ve makale yayımlayan akademisyenleri de işe almak için keselerinin ağzını açmışlar. Yapay zeka yarışında önde olmak için çabalayan teknoloji devleri dört koldan sektöre saldırıyorlar.

İlk çeyrekteki rakamlara baktığımızda Ford Motor Company’nin, eski Google ve Uber çalışanları tarafından kurulan Argo AI firmasında 1 milyar dolar civarında yatırım yaptığı göze çarpıyor. Apple’ın satın aldığı en yeni girişim olan Lattice Data isimli startup ise yapılandırılmamış verilerin analizini yapıyor.