Finansal teknoloji dünyasında en çok konuşulan konuların başında blockchain ve yapay zeka geliyor olsa da, Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisinin sahip olduğu potansiyel göz ardı edilecek türden değil. Günümüz teknoloji trendlerinin başında gelen AG teknolojisi birçok farklı sektörde olduğu gibi finans ve girişim dünyasında da peşi sıra startup’ların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Venture Reality Fund tarafından yapılan araştırmaya göre, son bir yıl içinde AG teknolojisine odaklanan 150 yeni startup hayata geçti. Venture Reality Fund aracılığıyla 50 milyon dolar yatırım almayı başaran Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik startup’larının sayısı yüzde 60 oranında arttı.

Pokémon Go, AG’ye olan ilgiyi körükledi

Teknoloji sektöründe uzun zamandır kullanılıyor olsa da, AG teknolojisinin dillere pelesenk olmasını sağlayan ismin Pokémon Go oyunu olduğu su götürmez bir gerçek. Sokaklarda dolaşıp Pokémon avlamaya çalışan insanların AG teknolojisine deyim yerindeyse tav olması üzerinde, birçok girişimcinin de kafasında projeler oluşmaya başladı. Bu zamana kadar genellikle reklam sektöründe örneklerini gördüğümüz AG uygulamaları, daha evvel hiç düşünülmemiş sektörlerde de yer almaya başladı.

Kardeş teknolojiler olarak tabir edilen Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik finansal teknolojiler dünyasında da kullanım alanına sahip. Elektronik ticaret yapan firmalardan bankalara kadar irili ufaklı birçok finans şirketi de bu teknolojinin nimetlerinden yararlanacak projeler üretiyor.

Facebook ve Apple da Artırılmış Gerçeklik projeleri geliştiriyor

Venture Reality Fund’un Kurucu Ortağı Tipatat Chennavasin, 2017’nin ikinci çeyreğinde AG endüstrisinin yükselişe geçtiğini söylüyor. Facebook ve Apple da dahil olmak üzere, önde gelen oyuncular tarafından dikkat çekici hamlelerin yapıldığını hatırlatan Chennavasin, bu durumun geliştiricilerde tetikleyici bir etki oluşturduğunu söyledi. Cihaz altyapılarının günbegün ilerlediğini ve yazılım geliştirme araçlarının üretilmesine hız verildiğini belirten Chennavasin, Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçekliğe olan ilginin hiç olmadığı kadar arttığını vurguladı.

2 binden fazla firmayı değerlendiren Venture Reality Fund, AG’nin hala gelişmekte olan bir sektör olmasına karşın 2017’nin ikinci çeyreğinde müthiş bir yükseliş trendi yakaladığını söyledi.

Chennavasin; Microsoft Hololens ve Google Tango gibi geliştiricilerin sunduğu yazılım paketlerinin dağıtımı sınırlı seviyede olmasına rağmen, AG’nin yetenekleri hakkında zemin hazırlamaya ve pazarın gelişmesine yardımcı olduğunun da altını çizdi.

Artırılmış Gerçeklik (AG) nedir?

Gerek reklamcılık, gerekse askeri alanda uzun yıllardır kullanılmakta olan Augmented Reality ya da Türkçe’deki karşılığıyla Artırılmış Gerçeklik teknolojisi aslında çok da yeni sayılmaz. Fikrin ilk ortaya çıkışı 1900’lü yılların başlarına dayanıyor. Uygulamalı biçimde ilk kez kullanılması ise 50’li yılların sonu olarak gösteriliyor. Elbette o zamanki haliyle şu anda karşımıza çıkan arasında dağlar kadar fark var ama bilgisayarların bile bulunmadığı o devrin teknolojik imkansızlıklarını göz önüne aldığımızda, geliştiricilerin AG’yi uzun zamandır hayatımıza dahil etmek için çabaladıklarını görüyoruz.

Teknik anlamda AG’nin bir tanımını duymak istediğimizde uzmanlar şu şekilde karmaşık bir açıklama kullanıyorlar: “Gerçek dünyadaki ortamların ve nesnelerin; yazılım ve donanım tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana gelen fiziksel görünümüne Artırılmış Gerçeklik denir.”

Daha basit bir ifadeyle, gerçek hayatta olan görüntünün teknolojik cihazlarla oluşturulan sanal görüntülerle harmanlanması olarak anlatılabilir aslında. Teknolojik cihazların kameraları ve özel yazılımlarıyla gerçekleşen, etraftaki cisimleri tanıma teknikleri sayesinde sanal nesneler gerçek görüntülerin üzerine bindirilir. Tıpkı salonunuzdaki boş kanepeye cep telefonunuzun ekranından baktığınız zaman, üzerinde bir Pokémon’un olduğunu görmeniz gibi…

Stanford ve Microsoft’a Göre Pokémon Go Oynayanın Ömrü Uzuyor