9 Ekim 2017’de Fintech, Finans, Teknoloji, Bankacılık alanları başta olmak üzere, günün öne çıkan haberlerini sizin için derledik.

Bottomline, UK Open Banking girişimi kapsamında üçüncü taraf sağlayıcısı olma kararlılığını sürdürüyor

Karmaşık iş ödemelerini basit, akıllı ve güvenli hale getirmeye yardımcı olan finansal teknoloji sağlayıcısı Bottomline Technologies, başta İngiltere ve Avrupa olmak üzere her boyuttaki kuruluşun yeni ve gelişen ödeme düzenlemelerinden yararlanması için çözümler üretiyor.

Bottomline, UK Open Banking girişimi kapsamında Üçüncü Taraf Sağlayıcı (Third Party Provider – TPP) olma taahhüdünü ilan ederek, müşterilerinin bulut tabanlı ödeme platformu aracılığıyla müşterilerine doğrudan erişen ve katılan bankalarla Güvenli Uygulama Programlama Arayüzleri (Application Programming Interfaces – API’leri) aracılığıyla ödeme başlatmasına olanak tanıdığını açıkladı.

UK Open Banking, ödeme endüstrisindeki rekabet ve yeniliği iyileştirmek için İngiltere regülatörleri tarafından yönlendirilen bir girişim olarak dikkat çekiyor.

Bottomline Technologies’in Global Business Solutions Genel Müdürü Nigel Savory, “Open Banking girişimimiz, İngiltere’deki ödeme piyasasını radikal bir şekilde değiştirecek,” açıklamasında bulundu.

ICBC London, ticaret ve işlem raporlamayı desteklemek adına AxiomSL sistemini genişletti

Regülasyonlara uygun raporlama ve risk yönetimi çözümleri alanındaki önde gelen global tedarikçilerden olan AxiomSL, finansal araçlar Yönergesine uygun (Markets in Financial Instruments Directive II – MiFID II) işlem raporlama çözümünü genişlettiğini açıkladı.

ICBC; AxiomSL’in platformunu, düzenleyici hesaplama ve raporlama gereksinimlerini küresel olarak karşılamak için üçüncü kez güncellemiş oldu. Banka, ilk olarak 2013 yılında Basel sermaye hesaplamalarını yapmak ve Prudential Regulation Authority (PRA) ile İngiltere Merkez Bankası’na (BOE) rapor vermek için bu platformu kullanmaya başlamıştı. 2014 yılında ise platformun Avrupa Pazar Altyapısı Yönetmeliği (EMIR) işlem raporlama gereksinimlerine uyacak şekilde yaygınlaştırılmasını sağlamıştı.

ICBC, AxiomSL’in MiFID II için güncellenmiş olan yeni halini Düzenleyici Teknik Standartları (RTS) dahil olmak üzere ticaret ve işlem raporlama işlemleri için kullanacak.

BNP Paribas Securities Services, üçlü teminat yönetimi hizmetini duyurdu

BNP Paribas Securities Services, teminat alanlar, teminat verenler ve likidite havuzlarını birleştiren üçlü teminat yönetimi hizmeti sunuyor.

Yeni düzenleme ve uygulamaların, karşı tarafın riskini yönetmek için piyasa katılımcılarının finansman ve OTC türev işlemlerini teminat altına almaları gerektirdiğini söyleyen BNP Paribas, piyasa katılımcılarına varlıklarını hızlı bir şekilde seferber etmelerini ve daha geniş menkul kıymetler kullanmalarını sağlayan gelişmiş teminat yönetimi çözümleri sunacaklarını belirtti.

BNP Paribas Securities Services Genel Müdürü Patrick Colle, şunları söyledi:

“BNP Paribas Securities Services, satın alma ve satış tarafı piyasa katılımcıları ile karşı taraflar arasındaki teminat dolaşımını kolaylaştıracak ideal bir konuma getiren güçlü ve çeşitlendirilmiş bir müşteri tabanına sahiptir. Amacımız, kapsamlı bir likidite havuzu geliştirmek ve teminat alınmasında darboğazları ortadan kaldırmak için teminat alanlar ve teminat verenlerin oluşturduğu bir topluluk oluşturmak.”

Yapay zeka destekli Bank-in-Messenger, 1 milyon dolar yatırım aldı

Mesaj uygulaması tabanlı dünyanın ilk bankası olan TalkBank.io, 1 milyon dolar yatırım alarak değerini 6,1 milyon dolar seviyesine çıkardı.

İçerisinde IIDF ve Mark Malinovsky (kuponator.ru) gibi isimlerin de dahil olduğu yedi farklı yatırımcı TalkBank.io firmasına destek oldu.

Yapay zeka tabanlı bir mesajlaşma sistemi olan TalkBank, tüm bankacılık işlemlerinin mesaj uygulaması üzerinden gerçekleştirebiliyor.