Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas fitili ateşledi… Avrupa’da finansal bağımsızlık için SWIFT’e alternatif ödeme sistemi arayışı başladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin İran’a karşı yaptırımların akabinde Avrupa Birliği bünyesindeki şirketlerin ayakta durabilmesi için radikal bir fikir sunmuş, SWIFT sistemine alternatif olacak, ABD’den bağımsız bir para transferi platformunun kurulması gerektiği fikrini ortaya atmıştı. Mass’ın fikri Avrupa genelinde kabul gördü.

Haber sitelerine manşet olan bu açıklamaya Avrupa genelinde ılımlı yaklaşım sergilendi. Finansal bağımsızlığa kavuşmak adına, Avrupa’nın yeni bir para transfer sistemi üzerinde çalışmaya başladığı konuşulmaya başlandı.

İlk kıvılcım gazetedeki yazıdan çıktı

Alman Handelsblatt gazetesine yazı gönderen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Amerika’dan bağımsız ödeme kanalları oluşturmanın önemine dikkat çekti. Maas yazısında, “Washington’a net şekilde ‘iş birliği istiyoruz’ dememiz stratejik öneme sahip. Ama bize zarar verilmesine de müsaade edemeyiz. Bu yüzden Avrupa şirketlerini yaptırımlardan yasal açıdan korumak doğru olur” açıklamasına yer verdi.

Dışişleri Bakanı Mass, ABD’den bağımsız ödeme kanalları kullanarak Avrupa Para Fonu oluşturmaları ve kendilerine ait bağımsız bir SWIFT sistemi meydana getirmeleriyle Avrupa’nın özerkliğini güçlendirmelerinin önemine işaret etti.

Anlaşmanın devam ettiği her günün zarar olduğunu vurgulayan Alman bakan, Ortadoğu’yu tehdit eden her an patlamaya hazır bir krizin olduğuna dikkat çekti. Avrupa’nın bu tehlikeden en hafif şekilde sıyrılması için tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

Yeni dış politikalar da gerekli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, aynı açıklamalarını 27 Ağustos tarihinde Almanya’da düzenlenen bir konferansta yeniledi. Avrupa’nın kendi ödeme altyapısını hazırlamasının kolay olmayacağını, buna rağmen şimdiden çalışmalara başladıklarını belirtti.

Ödeme kanalları ve sistemleri için uzmanlardan öneriler almaya başladıklarını kaydeden Bakan Mass, Avrupa para fonları oluşturmak adına SWIFT’e kıyasla daha bağımsız bir platform meydana getirmek için uğraş verdiklerini ifade etti.

Maas ayrıca, para transfer sisteminin ötesinde yeni bir dış politika stratejisine de sahip olmaları gerektiğini savundu.

SWIFT nedir?

SWIFT, uluslararası bankacılık işlemlerinde döviz cinsinden elektronik fon transferi standardını sağlayan bir kod sistemi olarak tanımlanıyor. Bu sistem sayesinde dünyadaki tüm bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlanıyor. SWIFT sayesinde, bankalar arasındaki ödeme transferlerinin oldukça kısa sürede gerçekleşmesi mümkün oluyor.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan SWIFT; BIC (Bank Identifier Codes) kodu olarak ifade edilen banka tanımlama bilgisi sayesinde her bankayı belirleyebiliyor. 1973 yılında ortaya atılan SWIFT sistemi, ilk olarak 1977 yılında aktif olarak kullanılmaya başlandı.

SWIFT, bankayı tanımlayan 8 ila 11 haneli koddan oluşuyor. Kod açıldığı zaman, ilk 4 hane bankanın kodunu, devam eden iki hane ise ülke kodunu anlatıyor. Daha sonraki 2 ila 4 hane yerel kodu ifade ederken, sonraki 3 hane ise şube kodunu tanımlamakta kullanılıyor. Dünya bankacılık sisteminde SWIFT kodları standart olarak sunuluyor.

SWIFT Hackerları Rusya Merkez Bankası’ndan 6 Milyon Dolar Çaldı