Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, kullanıcılarına tamamen alışveriş odaklı bağımsız bir uygulama sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kullanıcılarına alışveriş uygulaması sunmaya hazırlanıyor. The Verge sitesi tarafından yapılan özel haberde, Instagram yetkililerinin bir süredir gizliden gizliye alışveriş uygulaması için çalıştıkları ortaya atıldı. Tamamen alışveriş üzerine kurulu olacak ve bağımsız biçimde çalışacak olan Instagram’ın yeni uygulaması, kullanıcıların takip ettikleri satıcıların sunduğu koleksiyonlara göz atmalarına ve beğendikleri ürünü kolayca satın almalarına imkan tanıyacak.

Kişiden kişiye doğrudan uygulama üzerinden satış yapmaya olanak tanıyacak yeni uygulama hakkında Instagram yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

Instagram üzerinden satış yapmak için kullanıcılar kılı kırk yarıyor

Kullanıcılarına herhangi bir kolaylık sunmuyor olmasına karşın, Instagram üzerinden milyonlarca kişinin ürün satışı gerçekleştirdiği bilinen bir gerçek. Instagram hesaplarında listeledikleri ürünleri dolambaçlı yöntemlerle satmaya çalışan kullanıcılara ilaç gibi gelecek uygulama şu an için geliştirilme aşamasında.

The Verge sitesinde yer alan habere göre, Instagram geliştiricileri bağımsız bir alıveriş uygulaması için mesai harcıyor. Herhangi bir hesap üzerinden listelenen ürünlerin, diğer kullanıcılara uygulama üzerinden satışının gerçekleşmesi için yöntemler arayan Instagram yazılımcıları, şimdilik sessizliklerini koruyorlar. Haber sitesinin iddiasına göre, Instagram’dan bağımsız biçimde çalışacak alışveriş uygulamasının, tıpkı Facebook ve Messenger uygulamaları gibi birbirlerine entegre olacak. Kullanıcılar, Instagram aracılığıyla gördükleri ürünlerin tek tıklama ile ödemesini yapacak ve fazladan efor sarf etmeden diledikleri ürünü satın alacaklar.

Instagram geliştiricileri ser veriyor sır vermiyor

Instagram’ın bu yeni uygulamasının ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında bir bilgi verilmedi. Geliştirilmesi süren uygulamanın, kullanıma açılmadan evvel iptal edilme ihtimalinden bile bahsediliyor. Konu hakkında görüş bildiren uzmanlar ise, Instagram’ın olası alışveriş uygulama hamlesinin e-ticaret konusunda çok büyük bir atılım olacağı konusunda fikir birliği yapıyorlar.

Haberde belirtilene göre, Facebook üzerinde 25 milyondan fazla şirketin Instagram hesabı bulunuyor. Bu şirketlerin 2 milyon kadarı ise aktif olarak reklam veriyor. The Verge’in yayımladığı rapora göre, Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i, en az bir ya da daha fazla işletmenin hesabını takip ediyor. Sadece bu veriler üzerinden düz mantık kurulduğunda bile, Instagram’ın olası alışveriş uygulamasının ne denli büyük bir potansiyel barındırdığına uzmanlar dikkat çekiyor. Bağımsız bir alışveriş uygulaması oluşturmanın, şirketin gelir fırsatlarını genişleteceği, Instagram’ın giderek daha popüler bir duruma geleceği öne sürülüyor.

Firmaya yakın oldukları bilinen birkaç isimden görüş alan haber sitesi, Facebook’un alışveriş uygulaması fikrine aşina olduğunu, Instagram uygulaması ile entegrasyon sağlayarak, tıpkı Shopify gibi bir e-ticaret platformunun oluşturulmasına sıcak baktıklarını iletti. Facebook’un da gücünü arkasına alacak olan yeni uygulamanın, Instagram üzerinde yer alan işletmelere çok daha fazla satış aracı sunacağı fikri savunuluyor.

Online hizmet sunan çoğu işletmenin zaten Instagram hesabı bulunuyor. Tüm bu işletmelerin, ürün ve hizmet satmak için Instagram’ın potansiyelini kullanmaya sıcak bakacaklarını da tahmin etmek güç olmasa gerek.

Instagram’a Ödeme Sistemi Geliyor