Sosyal ticaret için güvenli ödeme hizmeti sunan Paymes, kurulduğu 2017 yılından bu yana %5500 büyüdüğünü açıkladı. 

2019 Şubat ayı itibariyle 400.000’i aşkın kullanıcıya ulaşan Paymes; Facebook, Instagram, WhatsApp, Etsy, Telegram, Messenger, Twitter, Letgo ve SMS olmak üzere 9 platformdan ödeme alınmasını sağlıyor.

Chatbot tabanlı ödeme sistemi Paymes, 2 yıllık süreci kapsayan performans değerlendirmesini yayınladı. 2017 yılında kurulan şirket bu süreçte %5500 büyüyerek 400.000’in üzerinde kullanıcıya ulaşırken, Facebook üzerinde en çok kullanılan ödeme uygulaması olmasıyla da dikkat çekiyor. Uygulama üzerinden dakikada 1,2 ödeme linki oluşturuluyor, bu oran Paymes’in Türkiye’de sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde en hızlı ödeme yöntemi olduğunu gösteriyor.

 

Paymes linkiyle satılan en ilginç ürünler çiğköfte bayiliği, midye dolma

İki yıl içerisinde Paymes sistemi üzerinden işlem bazlı bilgilerin de paylaşıldığı açıklamada önemli ve dikkat çekici noktalar bulunuyor. 25-50 yaş kitlesinin yoğun kullandığı Paymes’in kadın kullanıcı oranı %58 ve erkek kullanıcı oranı %42 iken uygulama Türkiye genelinde 63 ilde kullanılıyor. Paymes üzerinden en çok satış yapılan illerin başında ise İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana geliyor. Paymes aracılığıyla sosyal medya üzerinden yapılan alışveriş ödemelerinin %13’ü taksit seçeneği ile gerçekleştirilirken en çok satılan ürün ve hizmetlerin; giyim, takı tasarımı, el yapımı oyuncak, yaşam koçluğu, ayakkabı, butik kurabiye, düğün organizasyonu, düğün aksesuar tasarımları, deri aksesuarlar ve dijital ürün/yazılım olduğu görülüyor. Çiğköfte bayiliği ve midye dolma ise Paymes linkiyle satılan en ilginç ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Etsy entegrasyonu ile e-İhracatı destekliyor

Paymes el yapımı, tasarım ve vintage ürünlerin satıldığı uluslararası pazar yeri Etsy üzerinden de satıcıların yurtdışına kolayca satış yapmalarına aracılık ediyor. TC kimlik numarasına ve/veya Vergi numarasına sahip olan herhangi bir satıcı ürününü/hizmetini saniyeler içerisinde Euro, Dolar, Manat cinsinden tüm dünyaya Paymes üzerinden güvenle satabiliyor. 2016’da PayPal’in Türkiye’den çekilmesi ile Etsy’de satış yapan Türk kullanıcıların ödeme alma noktasında sorun yaşamaları üzerine bu entegrasyonu gerçekleştirdiklerini aktaran Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim: “Bu sayede kullanıcıların Etsy’deki mağazalarını tek bir tuş ile Paymes’e entegre edebilmelerini ve ödeme alabilmelerini sağlıyoruz. Bu geniş açıdan bakıldığında Türkiye’de e-ihracat ve bireysel ihracatın artırılmasına büyük bir destek sunuyor diyebiliriz. Etsy entegrasyonumuzla ayrıca yabancı müşterilerin de güvenini kazanma noktasında avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz.” diyor. Zaim bugüne kadar Etsy üzerinden satıcıların 15 ülkeden ödeme aldığı Paymes’te Türk satıcıların bu uygulama üzerinden en çok ürün sattıkları 5 ülkenin Amerika, Kanada, Almanya, Danimarka, İngiltere olduğunu dile getiriyor. 

Paymes bireysel olarak yapılan satışlarda güvenli ödeme alma noktasında çözüm sunmaya devam ederken; yüz yüze yapılan satışlar için de alıcı ve satıcının yan yana olduğu alışverişlerde hem güvenli, hem de rakiplerinden daha hızlı işleyen bir süreç tasarlıyor. Web.paymes olarak adlandırılan bu satış uygulaması ile uzun süren onay süreçleri olmadan, herhangi bir uygulama indirmeden, başka hiçbir cihaza veya POS’a ihtiyaç duymadan; akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlardan ve internete bağlanılan her yerden ödeme almak mümkün oluyor. Tek yapılması gereken; web.paym.es adresine girerek Paymes ile konuşurken “Yüzyüze Satış” butonuna tıklayarak alıcının telefon numarasına ödeme linki gönderilmesini sağlamak. Alıcı tarafından açılan sayfada kredi kartı bilgilerinin girilmesiyle birlikte saniyeler içerisinde ödeme süreci tamamlanıyor. Paymes’in yüzyüze satış uygulaması müşterilerin %42.1’i tarafından kullanılıyor.

 

International Finance Awards’da 2018 yılının en inovatif ödeme yöntemi olarak seçildi

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim yaptığı açıklamada bireylerin online ödeme alabilecekleri tüm mecralarda, çeşitli uygulamalarla yer aldıklarını ve ödeme sistemleri sektöründe en yenilikçi ödeme şirketi olduklarını dile getiriyor. Zaim “Ödeme sistemi hizmeti sunan şirketler yıllarca kendi uygulamalarının içerisine bireyleri ve kurumları çekmeye çalışırken biz kullanıcılarımızın var olduğu platformlara mesajlaşmak kadar kolay olan uygulamalarımız ile dahil oluyoruz. Bu farkımızla International Finance Mag’in düzenlediği International Finance Awards’da 2018 yılının en inovatif ödeme yöntemi olarak seçildik. Bu ödülle gurur duyuyoruz.” diyor.