Apple’ın kredi kartı çözümü Apple Card, içerdiği güvenlik teknolojileri ile kart dolandırıcılığını çok daha zor hale getirecek.

Düzenlediği özel etkinlikte yeni teknolojilerini tanıtan Apple, ödeme işlemlerini daha basit ve güvenli hale getirmek için tasarladığı kredi kartı çözümü Apple Card’ı da görücüye çıkardı. Yapılan tanıtımda Apple Card, içerdiği güvenlik özellikleri ile dikkat çekti. Dijital cüzdan uygulaması Apple Wallet ile bütünleşik çalışan kart, hem dijital hem de fiziksel olarak kullanılabiliyor.

Üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi ve doğrulama kodu bulunmayan kart ekstra güvenlik sağlıyor. Techcrunch sitesinin haberine göre, ödeme esnasında oluşturulan tek seferlik kart doğrulama kodu özelliği sayesinde, dolandırıcılık ihtimali imkansıza yaklaşıyor.

Geleneksel kredi kartlarının sahip olduğu tüm özellikleri içinde barındıran Apple Card, diğer sağlayıcıların aksine müşterinin nereden alışveriş yaptığını, ne satın aldığını ve ne kadar ücret ödediğini veri tabanına açık biçimde kaydetmiyor. Müşterinin Apple Card üzerinden yaptığı harcamaların detayları hakkında Apple dahil hiç kimse bilgi sahibi olamıyor.

Dinamik kart doğrulama kodu ile dolandırıcılık riski imkansıza yaklaşıyor

Apple tarafından düzenlenen özel etkinlikte, kredi kartı çözümü Apple Card üzerinden yapılan harcamaların tamamen gizli kalacağı açıklandı. Hangi ürünün, ne zaman, nerede ve hangi fiyata alındığına dair bilgiler üçüncü parti yazılımlarla paylaşılmayacağı ve asla reklam amacıyla kullanılmayacağı belirtildi. Müşterinin nerede alışveriş yaptığını, ne aldığını veya ne kadar ödediğini güvenli biçimde arşivleyen Apple, ödeme anında da ek güvenlik önlemleri geliştirmiş. Ödeme esnasında bir defaya mahsus dinamik kart doğrulama kodu üreten sistem, kredi kartı dolandırıcılıklarını imkansıza yaklaştıracak.

Geleneksel kredi kartlarının arka yüzünde bulunan üç haneli kart doğrulama kodu, internet üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık olaylarını engellemek için kullanılıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler esnasında, ATM veya POS cihazlarında girilen kart şifresinin kullanılması yerine kartın arka yüzünde bulunan kart doğrulama kodu isteniyor. Kart numarası, isim, son kullanma tarihi ve kart doğrulama kodu eşleşince güvenli biçimde online alışveriş yapılabiliyor.

Kredi kartının çalınması durumunda, internet üzerinden alışveriş konusunda kart güvensiz duruma geliyor. Apple, bu durumu engellemek için kredi kartı çözümü Apple Card üzerinde dinamik kart doğrulama kodu kullanıyor. Müşteriye alışveriş esnasında üç tek seferlik kart doğrulama kodu veriliyor ve sadece o işlem için kullanılıyor.

Kart doğrulama kodunun alışveriş esnasında rastgele üretilmesi, izinsiz işlem yapılmasını olanaksız hale getiriyor.

Dolandırıcılık için; müşterinin kartını, telefonunu, yüzünü ve parmak izini ele geçirmek gerek

Dinamik kart doğrulama kodu fikri daha önce Oberthur Technologies tarafından geliştirilen Motion Card üzerinde kullanılmıştı. Kartın arka yüzünde bulunan küçük ekranda rastgele sayı üretiliyor, dinamik kart doğrulama kodu kullanılıyordu. Kartın fiziksel olarak çalınması durumunda bu güvenlik önlemi anlamsızlaşıyordu.

Apple ise bu sistemi bir adım öteye taşıyarak mobil cüzdan ile bütünleşik bir güvenlik oluşturuyor. Akıllı cihazlarındaki biyometrik kimlik doğrulama teknolojisi ile kredi kartı sistemini birleştiren Apple, kredi kartı dolandırıcılığını imkansızlaştırıyor.

Apple Card üzerinden izinsiz kullanım gerçekleştirmek için dolandırıcının; müşterinin kartını, telefonunu, yüzünü ve parmak izini de ele geçirmesi gerekiyor.

Teknoloji Devleri Bankalarla Rekabete Giriyor