Ödeme devi Mastercard, kripto para ve blockchain alanında yayımladığı iş ilanları ile kripto cüzdan alanına gireceğine dair ipuçları verdi.

Blockchain ve kripto para alanında yeni iş ilanları açan Mastercard’ın, kripto cüzdan hizmeti alanına gireceği tahmin ediliyor. 2 Ağustos itibarıyla güncellenen Mastercard iş ilanları listesinde, blockchain alanında uzman personel arayışı göze çarptı. Aranan nitelikler dikkate alındığında, Mastercard’ın kripto cüzdan hizmeti geliştirmesi olası.

Mastercard tarafından paylaşılan iş ilanında şu pozisyonlara personel aranıyor:

  • Kripto Para / Cüzdan Ürün Yönetimi Direktörü
  • Blockchain Mimarisi Çözümleri Geliştirme ve İnovasyon Direktörü
  • Blockchain / Kripto Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı

Mastercard iş ilanında yer alan pozisyonlardan ikisinin, gelecekte kurulması beklenen kripto para ve kripto cüzdan çözümlerinin başına geçecek ve ekibi yönetecek isimler olacağı düşünülüyor. Başvuru yapacak kişilere, geliştirilecek hizmetin ne olduğu konusunda bilgi paylaşılmazken, ürünlerin çeşitliliği konusunda da Mastercard ketum tavrını koruyor.

İşe alım dokümanında, başvuruda bulunanların, “Mastercard müşterileri ve ortakları için stratejik uygunluğu ve değeri olan çözüm ve kavramları” tanımlamaları isteniyor.

Mastercard aynı zamanda, Facebook tarafından geliştirilen kripto para birimi Libra’nın da destekçileri arasında bulunuyor. İşe alacağı yeni personeller ile gizliden gizliye sürdüreceği projenin Facebook Libra ile doğrudan ilgili olup olmadığı ise merak konusu. Kimi uzmanlara göre Mastercard, Libra projesinde sadece hizmet sağlayıcı rolünü üstlenecek. Ser verip vermedikleri kripto para projesiyle de yeni nesil dijital cüzdan hizmeti sunmayı planladıkları iddia ediliyor.

Mastercard, sektörü yakından takip eden, yeni nesil teknolojilere öncülük edecek personel arıyor

Blockchain ve kripto para alanında uzman personel arayışı içinde olan Mastercard, paylaştığı iş ilanında, “sektöre dair standartlara ve düzenlemelere alışık olma” ibaresine yer vermiş. Aranan personelin, kripto para ekosistemindeki gelişen ve değişen trendleri yakından takip etmesi, yeni teknolojilere öncülük etmesi bekleniyor.

Bir önceki nesil ödeme standartlarına dair önemli hamleleri olan Mastercard’ın, blockchain ve kripto para alanında geri kalmak istemediği, yayımladığı iş ilanından belli oluyor. Bu alandaki gelişmeleri yakından takip eden ödeme devi, kurduğu ortaklıklar ve satın almalarla da ciddiyetini ispatlıyor.

Yakın zaman önce Nexo isimli kripto kredi firması, Mastercard’ın desteklediği kripto para kredi kartının piyasaya sürüleceğini açıklamıştı.

Mastercard, 2018 yılında yaptığı blockchain patent başvuruları ile de ilk üç sırada yer alıyordu.

Sahte Haberlere Karşı Blockchain!