NFC ve QR kod gibi temassız ödeme standartlarına ses dalgaları ile alternatif sunan fintech girişimi Lisnr, Visa’dan yatırım aldı.

Merkezi Cincinnati’de bulunan ödeme çözümleri girişimi Lisnr, düzenlediği C serisi yatırım turuna katılan isimlerin arasında kart devi Visa’nın da yer aldığını duyurdu. NFC ve QR kod ile yapılan ödemelere alternatif sunmak üzere Lisnr girişimi tarafından geliştirilen “ultrasonik ödeme” çözümüne Visa’dan destek geldiği belirtildi. Fintech girişiminin sözcülerinden gelen açıklamada, Visa ile birlikte yeni nesil ödeme çözümünün ilk testleri yapılmaya başlandı.

Visa’nın Lisnr girişimine sağladığı fon miktarı hakkında açıklama yapılmadı.

NFC ve QR kod gibi temassız ödeme sistemlerine alternatif geliştiren Lisnr isimli fintech girişimi, ses dalgaları yoluyla cihazlar arasında iletişim kuruyor. Ses verileri üzerinden kişiye ait ödeme ve kimlik doğrulama verileri aktarılabiliyor.

Yatırımcıları arasında Intel Capital, Synchrony Ventures ve Jump Capital gibi isimlerin yer aldığı fintech girişimi şu ana kadar yedi defa yatırım aldı. Toplam yatırım miktarını da 30 milyon doların üzerine çıkardı. Son olarak Mayıs 2019’da yatırım turu düzenlenmiş, 15,6 milyon dolar değerinde fon elde edilmişti.

Ses dalgaları ile temassız ödeme çözümü üreten fintech girişimi Lisnr CEO’su Eric Allen, “Lisnr, küresel mobil ödemeler için NFC veya QR kodları gibi alternatiflere karşı daha iyi bir yöntem geliştiriyor” şeklinde konuştu.

Allen, ödeme işlemlerini hızlandırmak için tasarladıklarını belirttiği sistemleri üzerinden gelişmiş veri koruma, uzaktan ve eşzamanlı işlem yapma yeteneği gibi çok çeşitli ödeme seçenekleri de sunduklarını söylüyor.

Temassız ödeme alternatiflerinin sayısı ve çeşidi artıyor

Temassız ödeme teknolojisine alternatif geliştiren isimlerden biri de Küresel kahve zinciri Starbucks. Kahve devi, temassız ödeme özelliğine sahip akıllı kalemlerini satışa sunacağını duyurmuştu.

Dünyanın önde gelen kahve zincirlerinden StarbucksNFC destekli ödeme kalemleri geliştirdi. Tasarımının kahve makinelerinden esinlenilerek oluşturulduğu söylenen ödeme kalemleri, ilk olarak ekim ayında Japonya’da kullanıma açılacak. Starbucks mağazalarında temassız ödeme imkanı sunacak olan akıllı kalem, dijital cüzdan uygulaması ile entegre biçimde çalışacak.

Starbucks Touch: The Pen” ismi ile tanıtılan temassız ödeme özellikli kalemler, Sony tarafından geliştirilen ve Japonya’da sıklıkla kullanılan FeliCa teknolojisi ile destekleniyor. Normal bir kalem olarak kullanılmasının yanı sıra, içinde bulunan radyo frekansı ile tanımlama (Radio-frequency identification – RFID) çipi sayesinde temassız ödeme yapmak mümkün oluyor.

Ekim ayında Japonya’da kullanıma açılacak olan temassız ödeme özellikli “Starbucks Touch: The Pen”in diğer ülkelerde ne zaman satışa sunulacağına dair bilgi verilmedi. Gümüş, beyaz ve mat siyah renklerde satışa çıkacak Starbucks ödeme kalemlerinin yaklaşık 37 dolar fiyat etiketine sahip olacağı ifade edildi. Kalemin içinde yaklaşık 9 dolar meblağın yüklü geleceği de ayrıca belirtildi.

Nissan, Otomobillerine Temassız Ödeme Sistemi Ekliyor