Huawei, HUAWEI AppGallery’nin Güvenli ve Güvenilir Bir Mobil Uygulama Ekosistemi Oluşturma Vizyonunu Açıkladı.

HUAWEI’nin resmi uygulama mağazası HUAWEI AppGallery dünya çapında ana uygulama ve hizmetleri kapsayan aylık 400 milyon aktif kullanıcısı (MAU) ile 170’den fazla ülkede ve bölgede kullanılıyor.

5G’nin kademeli olarak gelişmesi devrim niteliğinde bir mobil deneyim anlamına geliyor. Tüketiciler giderek çeşitli senaryolarda birden fazla cihaz kullanıyor ve mobil uygulamalar, daha zengin, hiper bağlantılı deneyimin anahtarı durumuna geliyor. Bu nedenle HUAWEI, daha akıllı uygulamalara olan talebin artmaya devam edeceğine ve bu büyük değişikliği sağlamak için ön planda olmak gerektiğine inanıyor.

 

HUAWEI Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Kontrol altında gizlilik her zaman felsefemizin kalbinde yer aldı. Ürünlerimizin tüm aşamalarında gizlilik korumasını ve siber güvenliği tüm ticari faaliyetlerimizin öncelikleri olarak kabul diyoruz. Ayrıca HUAWEI AppGallery’de en katı gizlilik ve siber güvenlik çözümlerine sahibiz” açıklamasını yaptı.

HUAWEI, dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya sahip ve bu kullanıcı tabanı ekosistemin gelişimi için sağlam bir temel oluşturuyor. HUAWEI, çeşitli yazılım ve donanım yeteneklerini kullanıma açan HMS Core ile birlikte, kullanıcılar için en iyi ve yenilikçi uygulama deneyimini sunuyor. Brand Finance’in yıllık 2020 küresel marka değeri sıralamasında 10. sırada yer alan bir marka için hiçbir şey imkansız görünmüyor. HUAWEI ekosistem mühendisliği konusunda 3.000’den fazla mühendise yatırım yaptı. HUAWEI ayrıca dünya çapındaki geliştiriciler için tek noktadan operasyonel destek ve yenilikçiliği teşvik etmek için “Shining-Star” programı altında fon sağlıyor.

 

HUAWEI AppGallery Yenilikleri 

HUAWEI AppGallery, geliştirici gerçek adı doğrulaması ve güvenli uygulama operasyonu için dört adımlı inceleme işlemi de dahil olmak üzere tam döngü güvenlik ve korumayı bünyesinde barındırıyor. Tüm uygulamalar, geliştiricilerin uygulamalarının kötü amaçlı etkinliklerden korunmasını önlemek için katı bir doğrulama testinden geçiyor. Çocuklar için güvenli bir ortam oluşturmak ve yaş aralıklarına uygun olmayan uygulamaları filtrelemek için yaş derecelendirme sistemi de bulunuyor.

AppGallery, kullanıcıların hassas verilerini ve gizliliğini korumak için en üst düzeyde doğrulama uyguluyor. Biyometrik veriler gibi kişisel olarak duyarlı bilgiler asla HUAWEI cihazının dışında işlenmiyor ve kullanıcıya kişisel verileri üzerinde tam kontrol sağlanıyor. EMUI, kullanıcıların uygulamaların izinleri üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlıyor. Daha da önemlisi, tüm kullanıcı verileri anonimleştiriliyor ve her kullanıcının bölgesine karşılık gelen sunucularda yerel olarak depolanıyor.

HUAWEI hem popüler küresel uygulamalar hem de kullanıcıların sevdiği kaliteli yerelleştirilmiş uygulamalar da dahil olmak üzere, kullanıcılarının dijital yaşam tarzının temelini oluşturan en iyi uygulamaların HMS’e dahil edilme sürecini hızlandırmak için sürekli çalışıyor. HUAWEI AppGallery, hepsi basit ve sorunsuz bir tarama deneyimi ile arama yapılabilen haber, sosyal medya, eğlence ve daha fazlasını içeren 18 kategoride uygulamaları bölümlere ayırıyor. Kullanıcıların bulamadığı bir uygulama varsa, tek yapmaları gereken uygulama adını ‘İstek Listesine’ göndermek. Bu uygulama AppGallery’de yerini aldığında, talep eden kullanıcı bilgilendiriliyor.

 

HUAWEI kullanıcılarına en doğru ve güncel haberleri sunmak için İngiltere’nin en büyük medya şirketlerinden olan News UK ile iş birliği yaptı.

News UK Baş Teknoloji Sorumlusu Christina Scott, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “HUAWEI ile uzun vadeli bir ortaklık yaptık. Yapabileceğimiz çok daha fazla yenilik olduğunu hissediyorum ve bu cihazlarda müşteri deneyimlerini gerçekten çok ileriye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

HUAWEI AppGallery, yenilikçi ve akıllı bir deneyim için HUAWEI cihazlarında çalışmak üzere optimize edilmiş uygulamalar sunuyor. HUAWEI AppGallery’den indirilen uygulamalar, HUAWEI cihazlarında çalışmak üzere optimize ediliyor. Burada anahtar etkinleştirici ise akıllı cihazlar için farklı cihazlardan yazılım ve donanım kaynaklarını havuzlayan ve aralarında bağlantı kuran bir yapay zeka yetenek platformu olan HUAWEI HiAI’dır.

Örneğin WPS Office uygulaması, taranan belgeler ve fotoğraflar gibi görüntülerdeki metni tanımak için HiAI akıllı tanıma özelliğini kullanır. Uygulama içi belgeler otomatik olarak algılanır ve düzeltilir, böylece üretkenlik büyük ölçüde artar.

 

HUAWEI AppGallery, ‘Quick Apps’ ile kurulum gerektirmeyen bir deneyim sunuyor.
Quick Apps, yeni bir tür kurulum gerektirmeyen bir uygulama ekosistemidir. HTML5 sayfaları için iyi bir kullanıcı deneyimi, güçlü işlevler ve otomatik güncellemeler sağlar; ancak çok az bellek alanı tüketir. Hızlı Uygulamalar, kullanıcılara yerel uygulamalarla aynı deneyimi yaşatmasına rağmen, Android uygulamalarıyla karşılaştırıldığında yalnızca 1/5 kodla yazılır, bu nedenle daha az bellek alanı kaplar. Kullanıcılar, yalnızca 1 GB alana sahip 20 yerel uygulama yerine 2.000’den fazla Hızlı Uygulama barındırabilir. Kullanıcılar rahat erişim için favori Hızlı Uygulamalarını masaüstlerine bile ekleyebilirler. Quick Apps, 350 milyondan fazla HUAWEI telefonunda kullanılmaktadır. Bugüne kadar, tüm dünyada yıllık yüzde 200 artışla 1.700’den fazla Hızlı Uygulama yer alıyor. Quick Apps, 5G’ye ayak uydurmak için daha fazla ülkeye ve bölgeye yayılarak Çin pazarının Quick Apps standartlarını ve IDE geliştirme araçlarını küresel geliştiricilere açacak. Dünyadaki tüm geliştiriciler, kullanıcılara ortak kullanım ve kurulum gerektirmeyen deneyim sunmak için Quick Apps yayınlamayı memnuniyetle karşılıyorlar.

 

Huawei, tüm senaryo ekosisteminin özelliklerini gösteren bir dizi yeni 5G ürününü ve stratejisini Barselona’da düzenlediği lansmanda duyurdu. 

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Huawei, Tüm Senaryo AI Yaşam Stratejisine bağlı kalacak. Uzun vadeli rekabet avantajlarımızı oluşturmak için çip setleri, 5G iletişim, mobil AI, işletim sistemleri, kameralar ve görsel-işitsel çözümler dahil olmak üzere son teknolojilerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca, tüm senaryo ekosisteminin büyümesini hızlandırmak için küresel olarak geliştiricilerle birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Onlarla birlikte, tüm senaryo deneyimini artıracağız ve yeni zirvelere taşıyacağız” dedi.

 

Tüm cihazlar birlikte çalışacak

Huawei’de tüketici deneyimi her zaman önce geldiği için şirket, geçtiğimiz on yılı “1+8+N” ekosistemini geliştirmeye adadı. Ekosistemin temelinde, bütünsel bir kullanıcı deneyimi sunmak için tüm cihazları birbirine bağlayan köprüler olan Huawei Share ve Huawei HiLink var. Donanım cephesinde yenilik yapmanın yanı sıra, Huawei, AppGallery aracılığıyla tüketiciler tarafından erişilebilen Huawei Mobil Hizmetler (HMS) ekosistemini oluşturmaya devam ediyor.

Tüm senaryo donanım ve yazılım hizmet platformunun uyumlu bir şekilde çalışmasıyla Huawei, bilginin bağlı aygıtlar arasında tüm senaryolarda kesintisiz bir şekilde paylaşıldığı kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

2019, Huawei için alışılmadık bir yıldı. Bununla birlikte, Huawei, yıllık gelirini yüzde 30 artarak 67 milyar dolara yükseltmesiyle 2019’daki güçlü performansının sürdürdüğü gibi tüketiciler arasında güvenilir bir marka olmaya da devam etti. Bu dönemde Huawei’nin akıllı telefon sevkiyatları 240 milyon birimin üzerine çıktı ve Huawei, dünyanın ikinci büyük telefon üreticisi konumunu korudu. Tüm senaryo ekosistemindeki diğer ürün kategorileri hızlı bir büyüme kaydetti: PC yüzde 200, giyilebilir cihazlar yüzde 173 ve kablosuz ses ürünleri yüzde 210 artış kaydetti.

 

Yeni nesil katlanabilir HUAWEI Mate Xs

Katlanabilir form faktörünün bir sonraki evrimini temsil eden HUAWEI Mate Xs, yeni malzemelerle üretilen esnek ekran ve Falcon Wing tasarımı ile yeni bir menteşe kullanarak gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Huawei’nin kendi geliştirdiği amiral gemisi 5G SoC Kirin 990 5G ile donatılmış HUAWEI Mate Xs, gelişmiş mobil AI ve 5G iletişim yeteneklerine sahip eksiksiz bir teknoloji ürünü.

Leica SuperSensing Dörtlü Kamera, HUAWEI Mate Xs ile birlikte geri dönüyor. 40MP SuperSensing kamera, 16MP ultra geniş açılı kamera, 8MP telefoto kamera ve 3D Derinlik Algılama kamerasından oluşan güçlü Leica kamera sistemi, hem ön hem de arka kameraların rolünü oynayan katlanabilir form faktörü ile her koşulda farklı fotoğraf kullanım durumlarını destekliyor.

EMUI10.0.1 üzerinde çalışan HUAWEI Mate Xs, daha akıllı ve daha dinamik bir deneyim sağlayan Çoklu Pencere uygulamalarını destekliyor. Katlanabilir form faktörünün tam potansiyelinden yararlanan uygulamalar yelpazesini genişleten Huawei, ekosistemi büyütmek için küresel geliştiricilerle işbirliği içinde çalışıyor.

 

Wi-Fi 6’nın ötesi: HUAWEI Wi-Fi AX Serisi

Huawei’nin Tüm Senaryo AI Life Stratejisinin bir parçası olarak, Wi-Fi router’lar, CPE ve iletişim modülleri gibi bağlantı çözümleri, güvenli bir ortam ile tüketicilere sezgisel, akıllı ve yüksek hızlı bağlantı deneyimi sağlamak için 1+8+N ekosistemini birbirine bağlayan kritik bir rol oynuyor.

5G teknolojisinde lider olan Huawei, Wi-Fi 6 standardının oluşmasına ana katkıda bulunan şirketlerden biri. Şu anda IEEE 802.11ax standart çalışma grubu, Huawei’den beş teknik uzmanı içeriyor ve bunlardan biri grubun başkanlığını yapıyor. Wi-Fi 6 (802.11ax) projesine 260 katılımın yüzde 15’ini oluşturan Huawei, işbirlikçi endüstri çabasının en önemli ikinci katılımcısıdır.

Tescilli çip seti ve yazılım optimizasyonları arasındaki sinerjiden yararlanan Huawei, Wi-Fi 6 standardına dayalı Wi-Fi 6+’ı geliştirdi. Wi-Fi 6+ uçtan uca 160MHz kanal bant genişliğini ve Huawei’nin özel dinamik dar bant teknolojisini destekler. Bu iki atılım, büyük ölçüde geliştirilmiş Wi-Fi hızlarına ulaşmayı ve geniş sinyal kapsamı sağlar.

Gerçekleştirilen lansman sırasında Huawei, sırasıyla router’lar ve akıllı telefonlar için tasarlanmış en yeni Wi-Fi 6+ yonga setleri olan Gigahome 650 ve Kirin W650’yi tanıttı. Yeni HUAWEI Wi-Fi AX3 Serisi, 3000Mbps’ye kadar hızlarda çift bantlı çift eşzamanlı (DBDC) çalışmasını desteklemesini sağlayan Gigahome 650 çip seti ile donatıldı. Wi-Fi 6+’yı da destekleyen bir Huawei cihazı ile birlikte kullanıldığında, HUAWEI Wi-Fi AX3 routerları Wi-Fi 6 routerlarından daha iyi sinyal kapsama alanı ve hızları sunuyor.

Huawei, önceki modele göre yüzde 30 daha kompakt olan yeni bir Wi-Fi 6 + CPE olan HUAWEI 5G CPE Pro 2’yi de tanıttı. Diğer önemli yükseltmeler arasında 11 ayrı 5G’ye kadar bant desteği ve Huawei’nin yükleme hızını ve gecikmesini büyük ölçüde artıran özel Super Uplink teknolojisi yer alıyor.

 

Yaratıcılık üssü HUAWEI MatePad Pro 5G

Akıllı ekosisteme önemli bir giriş yapan HUAWEI MatePad Pro 5G, Huawei mobil cihazları, giyilebilir cihazlar ve diğer cihazlarla sinerji oluşturmak için tasarlandı. Tüketicilere kesintisiz birçok cihaz deneyimi sunan Multi-screen Collaboration özelliği, MatePad Pro 5G’de önemli bir rol oynuyor.

HUAWEI MatePad Pro 5G, sinema sınıfı DCI-P3 renk gamını destekleyen 10,8 inç HD ekrana sahip. Ultra ince çerçevesiyle, yüzde 90 ekran / gövde oranı ile dünyanın en yüksek tablet ekran / gövde oranına sahip. Hafif tabletin gövdesine yerleştirilmiş olan Kirin 990 5G SoC, yüksek performans ve güç verimliliği sunarken olağanüstü 5G bağlantısını destekliyor.

EMUI10 ile çalışan HUAWEI MatePad Pro, Huawei Multi-screen Collaboration özelliği ile diğer Huawei akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Bir bağlantı kurulduktan sonra kullanıcılar, tablet ekranındaki her iki cihazı da kontrol edebiliyor.

Multi-screen Collaboration özelliği ayrıca akıllı telefonlar ve tabletler arasında sürükle ve bırak dosya aktarımına da olanak tanıyor. Çevresel paylaşım, kullanıcıların tabletin klavyesini ve ekranını kullanarak akıllı telefona yazmasına, akıllı telefona kaydedilmiş müziği tabletin hoparlörleriyle çalmasına ve daha pek çok işleve olanak tanıyor. HUAWEI MatePad Pro 5G, aynı anda üç uygulamayı birden görüntülemek için Çoklu Pencere özelliğini destekliyor. Uygulama Çarpanı, bir uygulama örneğini iki pencereye bölüyor ve yatay yönlendirmeden en iyi şekilde yararlanan devrim niteliğinde bir çift görünüm deneyimi sunuyor.

HUAWEI MatePad Pro 5G, doğal ve sezgisel bir yazma deneyimi sunmak için 4.096 farklı seviyede basınca duyarlı HUAWEI M-Pencil ile eşleştirilebiliyor. HUAWEI Not Defteri, yeni Ekran Kapatma özelliği ile Huawei ekran kalemini doğal olarak destekliyor.

Huawei etkinlik sırasında ayrıca yeni MateBook modellerini de duyurdu. Geliştirilmiş HUAWEI MateBook X Pro, 10. nesil Intel Core işlemciler tarafından destekleniyor. Yeni bir yeşil renk seçeneğiyle sunulan en yeni premium dizüstü bilgisayar, FullView Ekran tasarımınını kullanarak yüzde 91’lik ekran/gövde oranı elde ediyor. Yeni HUAWEI MateBook D Serisi, HUAWEI MateBook ailesine genç tüketicileri hedefleyen bir dizüstü bilgisayar olarak katılıyor ve yeni tasarımıyla yenilikçi bir akıllı deneyim sunuyor.