Revo Capital, küresel ekonominin içinden geçtiği zorlu koşullara karşın Fon II’yi devreye alarak yeni start-up’lara yatırım için kolları sıvadı.

2013’te kurduğu Fon I ile önemli başarılara imza atan Revo Capital, Fon II’nin ilk etabını 41 milyon Euro ile devreye aldı.

Revo Capital Fon II, 41 milyon Euro’nun üzerinde sermaye taahhüdü ile ilk kapanışını gerçekleştirdi. Son kapanış için bir yıllık bir süresi bulunan Fon’un hedefi, taahhüt miktarını 60 milyon Euro’ya ulaştırmak. Taahhüt beklenen kuruluşlar arasında dünyanın en büyük kalkınma finans kuruluşlarından biri de yer alıyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 12,5 milyon Euro’luk bir katkı sağlarken, Avrupa Yatırım Fonu’nun (EIF) desteklediği Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu (TGIF) 15 milyon Euro’luk destek sundu.

Umut vadeden erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapan fonun odağında bulut tabanlı kurumsal çözümler, fintech’ler, dijital pazar yerleri, büyük veri, yapay zeka ve sağlık sektörüne yönelik teknolojiler yer alıyor.

 

Cenk Bayrakdar: “Finansmana ulaşmanın önem kazandığı bir dönemde start-up’ları destekliyoruz”

Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, konuya ilişkin değerlendirmesinde “İçinden geçtiğimiz zorlu günlerde finansmana ulaşmak start-up’lar açısından daha da önemli hale geliyor. Böyle bir dönemde devreye aldığımız Fon II ile teknoloji girişimlerini büyük bir güven, inanç ve azimle desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu fonu hayata geçirmemizde EBRD, EIF ve TGIF gibi ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarının yanı sıra ülke içinde EnerjiSa Enerji, Finberg, QNB Finansbank, Yıldız Ventures gibi kurumsal yatırımcıların da desteğini almış olmamız hem Revo Capital’e hem Türkiye ekonomisine ve girişimci ekosistemine duyulan güvenin bir göstergesi. 2013’te hayata geçirdiğimiz 66 milyon dolarlık ilk fonda yatırım yaptığımız 20 start-up’ın başarı grafiği ve geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz 2 başarılı çıkış bizim için çok önemli bir referans oldu. Bize duyulan güveni haklı çıkarmak üzere başta Türkiye olmak üzere odağımızda yer alan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yatırım bekleyen dinamik, yaratıcı ve tutkulu start-up’lara ulaşmak ve başarılı şirketlere dönüşecek doğru yatırımları desteklemek için yoğun olarak çalışıyoruz. Hatta ilk yatırım yapacağımız girişimi şimdiden belirledik” diye konuştu.

 

Anne Fossemalle: “Revo ile ilişkilerimizi geliştirmekten heyecan duyuyoruz”

İş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan EBRD Sermaye Fonları Direktörü Anne Fossemalle ise, “Revo ile ilişkilerimizi daha da geliştirmekten dolayı heyecanlıyız. Sunduğumuz taahhüt ile yüksek potansiyele sahip erken aşama teknoloji şirketlerinin girişim sermayesi finansmanına erişimi artarken uluslararası pazarlara ulaşma ve rekabet güçlerini artırma konusunda da destek alacaklar” diye konuştu.

Fon I’de 20 girişimde 2 çıkış gerçekleşti, 2 tanesi yolda

İlk olarak 2013 yılında 66 milyon dolarlık bir fon ile kurulan Revo Capital, erken aşama yaratıcı teknoloji şirketlerine 1-2 milyon dolar bandında yatırımla destek sağlıyor. Fon I’de yatırım yapılan 20 girişimden 10’u bulundukları dikey pazarın liderleri konumunda bulunuyor. Şimdiye kadar Foriba ve Paraşüt’ten çıkış yapan Revo, bu yıl tamamlanması planlanan 2 çıkış üzerinde daha çalışıyor. Fon I rezervinde yer alan 10 milyon dolarlık kaynak ile özellikle içinden geçilen zorlu ekonomik koşullarda mevcut portföyün desteklenmesine devam edilecek.