Payten Ödeme Sistemleri Ürün Müdürü

Mehmet Evirgen

 

Payten Ödeme Sistemleri Ürün Müdürü Mehmet Evirgen Fintechtime okurları için kaleme aldı, “Zenginleştirilmiş Ödeme Seçenekleri ile Müşteri Deneyiminizi Nasıl Arttırırsınız?”.

Ödeme sayfalarının iyileştirilmesi, müşterilerin doldurmuş oldukları sepetlerini terk etmelerinin önüne geçerek, müşteri memnuniyet ve tatminini nasıl sağlayacağınızı hiç düşündünüz mü?

Ödeme seçenekleriyle zenginleştirilmiş bir online alışveriş sitesi, rakipleri ve odaklandığı müşteri segmenti tarafından “sık tercih edilenler” arasında yerini daha kolay alacaktır. Doğru ödeme yöntemini seçmek e-ticaret için çok önemli ve kritik bir görevdir.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle, ödeme dünyası büyük bir hız kazanmıştır. Bu çeşitlilik ve hızdan haberdar olan son kullanıcılar, alışveriş yapmak istedikleri platformlarında bu trendi takip etmesine önem vermektedirler. Ödeme sayfalarında müşterilerin hız, kullanım kolaylığı ve alternatif yöntem beklentilerinin yüksek olması hiç şaşırtıcı değildir.

Ödeme sayfalarının iyileştirilmesi, müşterilerin doldurmuş oldukları sepetlerini terk etmelerinin önüne geçerek, müşteri memnuniyet ve tatminini nasıl sağlayacağınızı hiç düşündünüz mü?

Müşterilerin artan taleplerini karşılamanın en iyi yollarından biri onlara bol miktarda ödeme seçeneği sunmaktır. Peki, hangi online ödeme yöntemleri mevcut ve eğer global bir pazar hedefiniz varsa, hangi ülkeleri hedeflemek istediğinize bağlı olarak ödeme yöntemleri, dünya genelinde nasıl ivme kazanıyor?

İşletmeden işletmeye değişmekle birlikte ödeme sistemi dünyasında farklı ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Hangi ödeme yönteminin işletmenizin doğasına uygun olacağını belirlemeli ve aynı zamanda müşterilerinize hitap etmelisiniz. Bu kararlar karlılık ve başarıya ulaşmak için kritik bir adım olarak kabul edilebilir.  Birçok online satış sitesinin birden fazla ve artık birçok yerde standart haline gelmiş ödeme yöntemine sahip olduğunu görebiliyoruz.

Bu dosya konusunda, bir online satış sitesinde olması gerektiğini düşündüğüm standart yöntemlerin yani sıra, sizi uluslararası arenada ön plana çıkarabilecek, bölgesel anlamda geniş ağlara ve kitlelere sahip, keşfetmeye değer ve örnek alınabilecek, fikirler verebilecek başlıca temel ödeme yöntemlerinden bahsedeceğim.

 

PayPal

Türkiye’de yasal nedenlerden dolayı hizmeti kesilmiş olsa da; 2020 yılı itibariyle toplam 377 Miyon kullanıcıya sahip olan PayPal, 2019 yılında 24 Milyon merchant hesabının olduğunu duyurmuştu. 2020 yılında ödeme hacminin yıllık 936 Milyar Dolar olduğunu açıklayan PayPal, kredi ve banka kartlarının yani sıra dünya çapında en popular ödeme yöntemlerinden biridir.

PayPal’ın sahip olduğu özel bir müşteri kitlesi mevcut, bu müşteri kitlesi PayPal dan kolay kolay vazgeçmiyor. Son kullanıcılara göre PayPal ile ödeme yapmak çok basit ve hızlı.

Güvenlik konusunda da büyük bir güven hissi oturmuş gibi görünüyor. Dünya çapında 2019 verilerine göre 24 Milyonun üzerinde merchant hesabı tarafından kullanılan PayPal, 2021 verilerine göre 1,489,762 adet web site tarafından kullanıldığını açıklayarak, diğer ödeme yöntemlerine göre PayPal ödeme yöntemine sahip olan merchant’larının %82 nin üzerinde daha çok tercih edildiğiyle övünüyor.

Yakın geleceği kadar EBay’e ile iş birliği içinde olan PayPal, kullanıcıların bir PayPal hesabı açmasına ve her nakit işlem için merchnat’larına ya da işlem sahiplerine komisyon yansıtarak işlemin devam edilmesine olanak tanıyan bir e-ticaret ödeme işleme şirketidir.

İşlem kuralların ve ücretlerin kullanılan para birimine ve işlem yapılan miktara bağlı olarak değişeceği de önemlidir.

 

Amazon Pay

Amazon Pay, online ödeme alanındaki diğer önemli büyük oyuncular arasında yer almaktadır. PayPal’a benzer şekilde Amazon Pay, müşterilerin web sitelerinde Amazon ödeme yöntemlerini kullanarak online ödeme yapmalarına olanak tanıyan dijital bir ödeme işleme hizmetidir. Amazon Pay, işlemi tamamlamak ve hızlı bir ödeme deneyimi sağlamak için alışveriş yapan kişinin Amazon hesabında önceden saklanmış olan ödeme ayrıntıları kullanarak ödemeye devam edilmesini sağlar. Similartech verilerine göre 2021 yılında 52,468 ayrı web sitesi ve 46,434 domain tarafından entegre edilmiş olan Amazon Pay en cazip ödeme seçenekleri arasında olmayan devam etmektedir.

 

eBey Payments

Diğer bir alternatif ödeme yöntemlerinden biri ise eBay Managed Payments’dir. eBay’in kendi ödeme sistemi, alışveriş yapanların ödeme bilgilerini sadece eBay sisteme girmelerine, kendi sunmuş olduğu bir çok ödeme yöntemi ile işleme devam edilmesine olanak sağlar. Bilindiği gibi yıllarca PayPal üzerinden satıcılara ödeme yapılmasını sağlayan eBay, PayPal ile olan bazı sözleşme koşullarının sonlanmasıyla, kendi ödeme sistemi yapısını 2018 de hayata geçirmiştir. Ödemeleri yönetmek, eBay’i daha basit, daha modern bir yönetilen pazar haline getirme yolunda büyük bir adım olarak görünürken her gün daha fazla katılımla 2018’den bu yana dünya çapında 1 milyondan fazla satıcı için milyarlarca ödeme yönettiğini açıklayan eBay, satıcılara satış yapmak ve ödeme almak için tek bir yer ve kart sahibini/alıcılara daha fazla ödeme yöntemi sunmaktadır.

Google Pay

Google, gezegendeki en etkili teknoloji şirketlerinden biridir. İnternetle ilgili çeşitli hizmet ve ürünlerde uzmanlaşan bu ürünler, belki de en çok Google arama motoruyla tanınırlar. Ancak ödeme sistemi ağınız hızla büyümesiyle, yüz milyonlarca kullanıcının kart bilgilerini Google hesaplarına kaydettiği için Google Pay, önemli sayıda müşteriniz için fazladan bir kolaylık katmanı sunabilir.

Dünya çapında güvenilen Google Pay, alışveriş yapanların online alışveriş sitelerinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilmeleri için Google hesaplarında kayıtlı ödeme yöntemleri arasından seçim yapmalarına olanak tanır. Bunun da ötesinde, müşterileriniz özel hediye kartları, bağlılık kartları ve kampanyalara bağlı avantajları Google Pay ile saklayarak özel müşteri yakınlığı oluşturmanıza ve tamamen online sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmanıza yardımcı olabilir.

 

Apple Pay

Globalstats 2021 Mart verilerine göre yalnızca İngiltere’de akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse yarısının bir iPhone’a sahip olduğunu ve Avrupa’da bu sayısının %30.41 olduğunu biliyor muydunuz? Bu veriler Apple Pay’in dikkate alınmasına ve popülerliğini artarak devam ettiğini göstermektedir.

Uzun kart bilgilerini girme ihtiyacını atladığı ve tek tıkla ödeme süreci ile çalıştığı için müşterilerinize geleneksel kredi ve banka kartı ödemelerine göre kolay, güvenli ve daha hızlı bir alternatif sunabilirsiniz. Sadece bu kadarda değil, Apple Pay sahip olduğunu iPhone teknolojisi ile aynı zamanda müşterilerin Apple cihazlarında Touch ID parmak izi sensörünü kullanarak satın alma işlemlerini doğrulamalarına olanak tanır ve Google Pay gibi, hem satıcılar hem de müşteriler için kullanımı tamamen ücretsizdir.

 

E-Wallet

Google Pay, Apple Pay gibi büyük devlerden yukarıda bahsetmiştik.
Müşteri bağımlılığı ve en hızlı ödeme adımına gitmenin adı “Tek tıkla ödeme” dir. Online alışveriş sitenizde müşterilerinizin birden fazla kartını kaydetmesine izin vermeniz, alışveriş deneyimini ve müşteri memnuniyetini büyük ölçüde artıracaktır. PCI-DSS kurallarına göre saklanan kartlar online alışveriş sitenizin önde olmasına yardımcı olacaktır. Wallet konusu çok geniş kapsamlı olup ister kendi müşteri havuzunuzu oluşturabilir, isterse global olarak kartları saklayan uygulamaları sistemine entegre edebilirsiniz.

 

Mobil Uygulama Üzerinden Ödeme

Bir kredi veya hesap kartına el değmeden temassız olarak ödemenin sanal ortamda yapılmasının diğer adıdır.
Bu ödeme yöntemi, yanında kartı olmayan veya kartla uğraşmak istemeyen müşteriler için güzel bir ayrıcalıktır. Web sitesinden başlayan ve kartın bankasının müşterinin cep telefonundaki uygulaması ile devam eden bu yapı, web ve mobilin birleşmesinin en güzel örneklerindendir.

Web üzerinden tetiklenen entegrasyonun, mobil uygulamaya senkron olarak bildirim göndermesiyle devam eden ödeme yöntemi, satın alma işleminin tüm koşulları sağladıktan sonra sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilebilecek olan bu yöntem, bankaların uygulamalarındaki kullanımı teşvik etmek için sundukları ekstra avantajlarla kart sahiplerini tarafından tercih edilenler arasındadır.

 

QR Payment

Kâğıttan yalnızca lazer barkod tarayıcı ile okunabilen doğrusal barkodların (Tek boyutlu) aksine, QR kodları hem kâğıttan hem de ekranlardan taranabilir. Bu nedenle bazı online mağazalarda ve uygulamalarda QR kodları sık olarak görüyoruz. Online web sitenizde ödeme bilgileri QR kod haline getirerek müşterilerinizin sahip olduğu, wallet uygulamaları üzerinden QR kodu okutarak ödemeye devam etmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Kredi ve Banka Kartları Seçeneği

Kartla ödemeler, yalnızca belirli bölge ya da ülkelerde değil, uluslararası düzeyde de en yaygın ve popular kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

Satıcılar küresel bir ödeme çözümü olarak kartlar aracılığıyla ödeme kabulünü sağlar ve uluslararası pazara rahatlıkla ulaşabilirler. Kredi kartlarının kullanılmasıyla yapılan ödeme yöntemleri çok basittir. Müşterinin kart numarasını, son kullanma tarihini ve CVV’yi girerek işleme devam etmesi yeterlidir. Kart ile yapılan ödemelerde 3D secure seçeneği ile ödeme devam etmek bir nebzede olsa kart sahibine güven verir.
Ayrıca yurt dışı kartlarında online sitenizden geçmesinde bir kısıtlama olmamalı, dilerseniz sadece riskli bulduğunuz ülkelerin kartlarının geçmesini (BIN servisleri ile BIN lerin ülkelerini öğrenerek) engelleyebilirsiniz.

 

Ön Ödemeli ve Sanal Kart Seçeneği

Ön ödemeli kartlar, genellikle henüz bir banka hesabı olmayan kişiler veya dijital alışveriş yapanlar tarafından kullanılma oranı yüksektir.

Hediye kartlarından farklı olarak, ön ödemeli kartlar, bir banka veya kredi kartı şirketi tarafından verilen ve belirli bir miktar para ile “yüklenmiş” bir banka kartı türüdür.

Kartın limiti, karta yatırılan miktara göre belirlenir ve bakiye tükendiğinde, daha fazla para eklenene kadar kart değersizdir. Kart ödemelerinin sahip olduğu entegrasyon yapısı ile ödeme yoluna gidilse bile, bazı işletmeler ön ödemeli veya sanal kartlar ile işlem yapılmasına izin vermeyebiliyor. Bu kartların “geçici alışverişlerde” kullanım için tercih ediliyor olması, sınırsız bir limit yerine müşterinin kontrolü altındaki bir limit politikasıyla ilerlemesi, genellikle iş modelinde kartı kaydetmek, abonelik sistemi gibi bir yapıyla tekrarlı ödemeyi planlayan iş modelleri bu tip kartlara izin vermeyebiliyorlar. Eğer iş modelinizde bu alanlar yoksa, sanal kart ve ön ödemeli kartları da online alışveriş sitenizde konumlandırmanız yararlı olacaktır.

 

Hediye Kartları ile Ödeme

Ön ödemeli kartlara benzer şekilde, hediye kartları belirli bir miktar limit içerir, bu limitler esas olarak perakendeciler ve son zamanlarda Visa, Mastercard ve American Express gibi büyük kredi kartı sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır. En yaygın hediye kartı türü teknik olarak kapalı döngü kartı olarak bilinir, yani yalnızca belirli bir perakendeci ile kullanılabilir, ancak bazı perakende grupları aynı hediye kartının diğer bağlı mağazalarda kullanılmasına izin verebilir. Hediye kartının limiti harcandıktan sonra, tekrar tekrar para ile “yeniden yüklenebilen” ön ödemeli kartların aksine, artık kullanılamaz. Hediye kartları, markanızı tanıtmanıza ve özellikle önemli kampanya tarihleri ve günlerinde yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

Gerçek Zamanlı Banka Transferi (Real-time bank transfers)/ APM

2021 ve 2022 yıllarında ödeme yöntemleri arasında ilk üçe girmesi beklenen “Gerçek Zamanlı Banka Transferi” ile ödeme seçeneği online alışveriş sitelerini, müşterilerin banka hesaplarına kolayca bağlanmalarını ve ödemeye hesaplarından devam edebilmelerini sağlar.

Online satış mağazanızın ödeme seçenekleri arasına yaptığınız banka hesabı entegrasyonu ile mümkün kılınan bu yöntem için ayrı ayrı entegrasyonlar söz konusu olabilir.  Bu entegrasyon seçeneğini seçen müşteriler ilgili bankalarının “Bireysel Giriş” ekranına yönlenir ve seçtiği hesabı üzerinden ödeme yapılmasına olanak sağlar.
Global bir pazar ve müşteri segmenti hedefleyen online satış platformları, bu ödeme yöntemlerini inceleyebilirler.

Dünya genelinde bazı örnekler vermek gerekirse aşağıdaki gibi bir sıralama örnek olarak gösterilebilir.

  • Rusya: Qiwi
  • Almanya: GiroPay ve SOFORT
  • Hollanda: Ideal
  • İsveç ve Finlandiya: Entercash
  • Doğu Avrupa:TrustPay
  • Çin: AliPay

 

Dijital Para Birimleri ile Ödeme

Dijital para birimleri genellikle Bitcoin ile hayatımıza girmiş olsa da, uzun bir zaman belirsizlik, risk ve yaşa dışılık söylemlerinin ardından uzun bir yol kat etmiştir.
Günümüzde neredeyse birçok online alışveriş sitesinde “başta Bitcoin olmak üzere” bazı stabilizasyonu sağlama Dijital Para birimi seçeneklerini görebiliyoruz.

Bununla birlikte, küçük işletmeler kripto para birimlerine yine de dikkatle yaklaşmalı ve bu alternatif online ödeme yöntemlerini yalnızca müşteri tabanınızın taleplerine göre sunmalıdır.

Örneğin, kripto paraya yatırım yapma olasılığı en yüksek olan Y kuşağını hedefliyorsanız, dijital para birimi ödeme seçeneği sunmak, daha genç bir kitleyle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir fiziksel varlığa bağlı olmadığı için dijital para biriminin değerinin geleneksel para birimine kıyasla çarpıcı biçimde dalgalanabileceğini unutmamak gerekir.

 

Direct Debit Payments / Doğrudan Tahsilat Sistemi/DBS

DBS genellikle B2B alanında yapılan işlemler için kullanılabilecek bir ödeme yöntemidir.
DBS müşterilere vadeli ödeme seçeneği sunan bir sistem olmakla birlikte, çek ve senet yapısına benzeyen, ödemelerin banka tarafından belirli limitlerle garanti haline alındığı yapı anlamına gelmektedir. Bu yapıda banka, ürün/mal sahibi (satıcı) ve o ürünü alan bayi/distribütör (alıcı) yer almaktadır.

DBS ödemelerin en büyük artısı, ödemenin neredeyse anında gerçekleşmesidir, bu nedenle müşterilerin ödenmemiş bir faturayı/ hizmeti ödemesini beklemeye gerek yoktur. DBS ödeme kurgusu kurulduktan sonra işlem tutarı, alıcının hesabından otomatik olarak çekilir.

Bu online ödeme yöntemi, en çok aylık veya abonelik tabanlı iş modellerinde yoğun olarak kullanılabilir. Düzenli olarak ticari ilişkisi bulunan işletmelerin veya kişilerin (satıcı ve alıcı), farklı bankalarda bulunan hesapları arasında, onaya bağlı para transferi yapılmasını sağlayan bir ödeme sistemidir. Satıcı, alıcının Y bankasında bulunan hesabını, yapılan ticari işleme göre (fatura) kendi çalıştığı X bankası aracılığıyla “Doğrudan Tahsilat İstemi” mesajı göndererek, onay verilmesine istinaden Y bankasındaki alıcı hesabını borçlandırmakta ve X bankasında bulunan alacaklı hesabını alacaklandırmaktadır.

 

Banka Transferi ile Ödeme

Herkesin kredi kartı olmasa bile, neredeyse tüm müşterilerinizin nakit paralarını saklayabilecekleri bir banka hesabına sahip olacağından emin olabilirsiniz. Online alışverişin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına rağmen, tüketiciler hala kart bilgilerini girerek yaptıkları alışverişlerde güvenlik konusunda endişeleniyorlar.

Banka havalelerinin ana yararı, müşterilerin bir satın alma işlemi gerçekleştirmek için size herhangi bir finansal ayrıntı vermek zorunda kalmamasıdır. E-ticaret ödemeleri için kullanılan banka havaleleri PSD2 (Ödeme Hizmetleri Direktifi 2) açık bankacılık girişimleri nedeniyle fazlasıyla artacak şekilde ayarlanmıştır; banka dışı kuruluşların, yani perakende satıcıların, geleneksel kart markası ağlarının müdahalesi olmadan ödemeleri başlatmasına izin veren açık bankacılık sistemi, hızla büyüyecek gibi görünüyot.

 

Alışveriş Kredisi ile Ödeme

Evet yanlış duymadınız! Kredi kullandırarak ödeme, birçok kişi tarafından bilinen genellikle büyük perakendecilerin mağazalarında hazır olarak bulunan ilgili bankanın temsilcilerine yönlendirilerek yapılan, fiziki temaslı alışverişlerde sıkça görebildiğimiz bu yöntem, artık sanal dünyada da karşımıza çıkmaktadır.

Eğer online alışveriş sitenizde bankaların “Alışveriş kredisi kullan” seçeneği ile entegrasyon yaptıysanız, bu yöntem kredi kartı veya limiti olmayan ya da alternatif ile ödemek isteyen birçok müşteri tarafından tercih edilebilir. Dijital dönüşümün hızla yaygınlaşmasıyla bankalar ve kural koyucular, müşterilere birçok “seçenek” sunmaktadır. Alışveriş kredisi kullanma seçeneğinde eğer müşterileriniz ilgili bankanın müşterisi olmasa dahi, aynı yapı üzerinden müşteri başvuru talebine de sahip olabiliyorlar.

 

Parçalı Ödeme ve Ödeme Linki SMS/E-mail

Online alışveriş sitenizde özellikle yüksek tutarlı işlemler için aynı sipariş toplamlarını birden fazla kart ya da yöntemle müşterilerinizin ödemesine sunabilirsiniz.

Hatta kuracağınız iş modelinize göre bu kurguyu çok çeşitli hale getirebilirsiniz. Ödemenin bir kısmı işlemi ilk başlatan müşterinin yapmasını, diğer ödemeleri ise parçalı olarak Ödeme Linki özelliğiyle birleştirerek bölünmesini sağlayabilirsiniz. Online alışveriş sitenizdeki kurguyu bir adım ileri götürerek ilgili tutarın bir ödeme linki haline gelmesini ve devreye üçüncü bir kişiyi koyarak ödemenize ortak olmasını sağlayabilirsiniz.  Parçalı ödeme seçeneği ile birleştiğinde Ödeme Linki kurgusunu zenginleştirebilirsiniz.

 

Şimdi Al, Sonra Öde Seçeneği

“Şimdi al, sonra öde” terimi, faizsiz kredi sağlayıcılarına atıfta bulunmak için kullanılır. Afterpay ve Klarna gibi platformlar, müşterilere tamamen peşin ödeme yapmak yerine, alışveriş maliyetlerini yayma veya ürün/ hizmet bedelini daha sonraki bir tarihte ödemeleri için bir yol sunar. Online satıcılar, bir satışı kapatmanın önündeki en büyük engellerden birini (yetersiz bakiye) ortadan kaldırdıklarından, müşterilerinizin aslında henüz sahip olmadıkları parayı harcayabilecekleri bu faizsiz platformlardan yararlanabilirler. Ancak, “şimdi al, sonra öde” sağlayıcılarının çoğu, perakendeciden işlem başına bir komisyon alır, bu nedenle, bu alternatif online ödeme seçeneğiyle devam etmeden önce bunu göz önünde bulundurmalı ya da benzer hizmetleri sunan platformları kıyaslamalısınız.

 

Banka Havale/EFT ile Ödeme

Bir kart sahibi ve son kullanıcı olarak bu zamana kadar hiç kullanma ihtiyacı duymamış olsam da, bir çok online satış sitesinde görmeye devam ettiğimiz “Havale/EFT ile öde” seçeneği, hala bir çok müşteri tarafından tercih edilebiliyor.
Herhangi bir banka ya da kredi kartına sahip olmayan müşterilerin olduğunu düşünmek gerek.
Günümüzde popüler haliyle yerine, alternatif hesap ödeme yöntemlerine bırakmaya başlasa da, Havale/EFT ödemeleri bir süre daha ödeme sayfalarında yerine almaya devam edecektir. Klasik haliyle Havale/EFT ödeme yöntemindeki en büyük sorun manuel mutabakatın yapılmaya çalışılmasıdır.

 

Kapıda Ödeme

Genellikle fiziksel ürünler için teslimatta nakit olarak gerçekleşen ödemeler olarak nitelendirebiliriz. Günümüzde, teslimatta nakit ödeme, müşterilerin sadece nakit ödeme yapması anlamına gelmez. Bu ödeme adımında POS cihazı üzerinden fiziksel kart ile veya temassız kart ile ödemelerde yapılabilir. Birçok kişinin hale bir kredi kartı olmadığını ve hatta banka hesabı olmadığını düşündüğümüz çerçevede bu özellikte tercih edilen özellikler arasına girebilmektedir.

 

IVR ile Ödeme

İş modeline göre farklılık gösteren bu model, alışveriş sırasında kart sahibinin kart bilgilerini tuşlayarak ödemeye devam ettiği bir ödeme yöntemidir. Genellik telefon üzerinden satış yapan satıcıların tercih ettiği bu yöntem, iş modeline göre değişiklikler içerebilir. Örneğin ödeme yapmak isteyen ancak herhangi bir internet bağlantısı veya online alışveriş sitesini ziyaret edebilecek durumda olmayan, ya da tekrarlı ödeme planı oluşturduğu halde kartından kaynaklı sorunlarda dolayı ödeme alınamayan müşterilere otomatik olarak yapılan arama çağrılarında IVR sistemi üzerinden kart bilgilerinin girilerek ödemeye devam edilmesi istenebilir.

Birçok ödeme seçeneğinden bahsettiğimiz bu makalede, ödeme seçenekleri zenginleştirilmiş bir online alışveriş platformunun kazancınızı ve işlem trafiğinizle birlikte, müşteri deneyim ve memnuniyetini sağlamak mümkün kılınabilir.