Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Yaz 2021 Temmuz & Ağustos sayısı çıktı!

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

 

Fintech’ler her daim gündemde

Dijital (şubesiz) Bankacılık Lisans değerlendirmeleri, hız kesmeyen iş birlikleri, regülasyonlar ve ötesi… Fintech’ler her daim gündem oluşturmayı sürdürüyor. Aşılanma çalışmalarının hız kazandığı, yeni hizmet ve çözümlerin kullanıma sunulduğu şu günlerde, ekosistemde öne çıkan başlıkları ve sektör liderlerini yeni sayımızda sizlerle bir araya getiriyoruz.  

Gündemimize oturan, ileride daha da fazla konuşacağımız “Dijital Bankacılık” odağında hazırladığımız dosya konumuzda, tanımlarla birlikte geçmişten günümüze yaşadığımız değişimin kısa bir özetini hatırlatmaya çalıştık. Dünyada öne çıkan örnekleri, güncel istatistikleri ve dijital bankacılığın gelişimini etkileyen teknolojileri dosyamızda bulabilirsiniz. 

Bu sayımızda FinTech fabrikası gibi çalışan Insha Ventures‘ın Genel Müdürü Yakup Sezer‘i kapağımıza taşıdık. 2020 yılı ağustos ayında FinTech ekosistemini büyütmek için yola çıkan ve FinTech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren Insha Ventures’a sektöre katkıları için teşekkür ediyoruz. 

 

Türkiye’nin ilk elektronik para toplama kuruluşu olan BELBİM AŞ‘nin Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal, son dönemde yenilikçi çözümlerini daha da fazla konuştuğumuz PayTR‘ın Genel Müdürü Tarık Tombul, sürdürülebilirlik için döngüsel ekonomiye öncelik veren kurumların en başında yer alan HPE‘nin Kazakistan ve Kırgızistan Genel Müdürü Güngör Kaymak ve Visa İnovasyon Programı II. dönemin mezunları Adisyo, Arf, Cameralyze ve Pand&Me ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajları dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz. 

TÜRKONFED ve Paynet’in, KOBİ’lerin dijital, finansal, teknolojik altyapıları ve gelişim seviyeleri ile gelecek beklentilerini tespit etmek üzere gerçekleştirdiği, “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” başlıklı araştırma sonuçlarının ikinci fazını sizlerle paylaşmaktan da gururluyuz. Araştırmanın KOBİ’lerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak açısından çok değerli olduğunu düşünüyoruz. 

 

İçindekiler:

Kapak konusu: Dijital Bankacılık

2021 yılı, finans sektörü için çok hareketli başladı. Açık bankacılıktaki gelişmeler, dijital bankacılık lisansı ve uzaktan müşteri edinimi ile ilgili atılan adımlar, sektörel iş birliklerine hız katarken, rekabet ortamına da hareket getirdi. Bu yeni dönemde sektörü en fazla heyecanlandıran gelişme ise 12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Ekonomi Reform Paketi ile geldi. 

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda bazı değişiklikler ve düzenlemeler ile yılın sonuna kadar ” Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslamalarına (uygulamalarına) imkân sağlanacağı” açıklandı. Dijital (Şubesiz) Bankacılık Lisansı şartlarının belirlenmesi, başvuruların değerlendirilmesi ve lisansın uygulanmasının BDDK’nın sorumluluğunda olması, ileride ise bu yetki ve sorumluluklarının TCMB’ye aktarılması beklentiler arasında. 

Sadece bankaların ve FinTech’lerin değil, farklı sektörlerden kuruluşların da dikkatini çeken Dijital Bankacılık Lisansını alabilmek için hangi finansal şartların aranacağı, yabancı menşeli bankalara izin verilip verilmeyeceği ise merak konusu. 

Gündemimize oturan, ileride daha da fazla konuşacağımız “Dijital Bankacılık” odağında hazırladığımız dosya konumuzda, tanımlarla birlikte geçmişten günümüze yaşadığımız değişimin kısa bir özetini hatırlatmaya çalıştık. Dünyada öne çıkan örnekleri ve dijital bankacılığın gelişimini etkileyen teknolojileri dergimizin ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz. 

 

 

Fintechtime Yaz 2021 Temmuz Ağustos Sayısı Röportaj, Makale ve Köşe Yazıları:

Röportaj – Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer

 

“Dijital Çağın Başlangıcı” – Mehmet Evirgen

 

“Bankacılığın Temelleri Yeniden Atılıyor” – Doğa Karaçallık
Röportaj – BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal
“Türkiye’de Finansal Hizmetlerin Geleceği” – Sinem Cantürk
“Finans Sektörünün Dijitalleşme Serüveni ve Dijitale Doğanlar” – Mert Çakar
Röportaj – PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul
Dosya Konusu: Dijital Bankacılık
“Dijital Para Birimleri Konvansiyonel Finansal Regülasyonu Kurtarabilir mi?” – Kahraman Anıl Tanış
“Super-App Stratejiniz Hazır mı?” – Özlem Denizmen
“Dijital Bankacılık ve Güvenlik” – Kudret Elçiboğa
Röportaj – Visa İnovasyon Programı II. Dönem Mezunları; Adisyo, Arf, Cameralyze, Pand&Me
“Sizin Sözleşmeleriniz de Akıllı mı?” – Devrim Danyal
“Dijital Bankacılığın Durdurulamaz İlerleyişi” – Dilek Taşhanlı Keskintaş
“Hesaplar ve Parolalar da Farkındalığınız Kadar Güvende” – Emre Yılmaz
Röportaj – HPE Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan Genel Müdürü Güngör Kaymak
“Kripto Paralar Biterse Para Nereye Akar?” – Mehmet Hamdi Bol
“Bankalarda Dijital Dönüşüm ve Gelişimin Kaçınılmaz Aracı – Yapay Zeka” – Dr. Yasin Taha Celiloğlu
“Risk Profilinde Hikayeleştirme ve Oyunlaştırma” – İskender Ada
“Adjust Mobil Uygulama Trendleri Raporu Değerlendirmesi” – Ender Özcan
“Digit-All Bankacılık” – Kısa Bir Hukuki Bakış – Avukat Yunus Emre Berk
KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi (2) – Finansal Okuryazarlık ve Olgunluk Göstergeleri – Kantitatif Araştırma Raporu ­| Haziran 2021

 

Sektörün kalbinde yer alan ve dergimize değer katan tüm yazarlarımıza, destekleri ile gücümüze katlayan siz okurlarımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Soru, görüş ve önerileriniz için bize [email protected] veya [email protected] mail adreslerinden ulaşabileceğinizi, Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn platformlarından @fintechtime hesabımızı takip ederek güncel haberlerimize daha da yakınlaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar ve sağlıklı günler dileriz.