ICTECH Genel Müdürü

Ünal Sezer

 

ICTECH Genel Müdürü Ünal Sezer, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “2021 Fintech Teknoloji Trendleri”.

Finansal teknoloji girişimlerinin büyümesi pandeminin ilk altı ayında yavaşlamış olsa da ardından çok daha hızlı bir büyümeye geçmiş ve diğer sektörlerden ciddi şekilde ayrışmış durumda. Tüm dünyada giderek artan sayıda kullanıcı, kullanım kolaylığı, düşük işlem ücretleri ve dikeyde sunulan etkin çözümler nedeniyle finansal teknoloji ürünlerinden yararlanıyor. Bir yandan regülasyonlar, diğer yandan geleneksel ve köklü rakiplerinin gücü, ekonomik durgunluk, risk iştahsızlığı oluşturan belirsizlik gibi durumlar devam ederken bu büyüme finansal teknolojilerin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu gösteriyor.

Hem ülkemiz de hem de Avrupa’da giderek artan dijital işlem sayısı da bu büyümeyi destekliyor ve ilerleyen dönemde de büyümenin ve yatırımların devam edeceğini gösteriyor. Türkiye Bankalar Birliği raporlarına baktığımızda ülkemizde 2021 yılı ilk üç ayında bireysel ve kurumsal aktif dijital bankacılık müşteri sayısının 68 milyona ulaştığını görüyoruz. Bu sayının 3 milyonu “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken, 56 milyonu “sadece mobil bankacılık” işlemi yaptı. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı ise 9 milyon oldu.

 

 

Pandeminin de etkisiyle bireysel ve kurumsal aktif dijital bankacılık müşteri sayısında bir önceki yıla göre 12 milyon artış oldu. Bu dijital kullanımdaki büyüme doğal olarak finansal teknoloji girişimlerine de potansiyel oluşturmakta ve ciddi bir büyüklükte pazar ve kullanıcı sunmakta. Ancak pandemi sonrası finansal teknoloji girişimlerini bekleyen bazı zorluklar da yok değil. Pandemi de gerçekleşen olaylara ve neden bu girişimleri zorlayacağına biraz bakalım…

 

Pandemi Sürecinde Bankalar da Çevikleşti

Fintech’lerin en güçlü özelliklerinden biri olan çeviklik pandemide bir zorunluluk olarak büyük kurumlar ve bankalar tarafından da benimsendi. Çok hızlı alınan kararlar, ivedi bir şekilde hayata geçirildi ve etkileri hemen görülüp düzeltici aksiyonları alındı. Geleneksel iş yapış şekillerinin dışına çıkıldı ve farklı düşünülmeye başlandı. Bu nedenle finansal teknoloji girişimlerinin özenilen çevikliği zaten güçlü olan rakiplerinde de güçlü bir kas olarak gelişti.

 

Kullanıcı Deneyimi Daha Önemli Hale Geldi

Tüketiciler pandemi ile birlikte zorunlu ihtiyaçların neredeyse tamamını dijital çözümlerle karşılayabilir oldu. Uzaktan doktor randevusu alındı, market ürünleri uygulamalardan sipariş edildi, toplantılar dijitale taşındı, birçok kurum gibi bankalar yeni müşterilerine ilk kez uzaktan ve dijitalde merhaba dedi. Bununla birlikte tüketicilerde kullanıcı deneyimi algısı iyice gelişti. Fonksiyonel olan ama kullanışlı olmayan bir çözüm ile hem fonksiyonel hem kullanışlı uygulamalar arasındaki farkı kolaylıkla ayırt edebilir oldu. Bu dönemden sonra tüm hizmet veya ürün sağlayıcıların çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir konu da artık kullanıcı deneyimi değil, kullanıcı deneyiminde mükemmellik oldu.

 

Düzenlemeler Arttı, Güvenlik Daha Önemli Oldu

Hızlandırılmış dijitalleşme dönemi diyebileceğimiz pandemi döneminde düzenleyici kurumlar hem kurumları hem de tüketicileri koruyan kararları peşi sıra aldılar. Düzenlemelere uyum bir yandan iş gücü tüketirken bir yandan da alt yapı değişiklikleri gerektirdi. Güvenlik ise her zamankinden çok daha fazla önemli oldu. Bu konuda hem düzenlemeler hem de teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan riskleri yok etmek için yoğun bir emek ortaya konuldu. Bundan sonrası için de bu pek değişmeyecek ve siber güvenlik, dolandırıcılık önlemleri gibi maliyetli çözümler fintechler için de en önemli konular olmaya devam edecek.

 

Açık Bankacılık Bankalarında İştahını Artırdı

Pandemi öncesinde ilk yatırımları yapılan açık bankacılık konusunda bankalar da artık fintechler gibi düşünmeye başladı. Fintechler ile iş birlikleri bir yandan artarak devam ederken, diğer yandan fintech çözümlerine benzer çözümler bizzat bankalar tarafından diğer bankaların servisleri kullanılarak verilmeye başladı. Tüm hesap hareketleri tek uygulamada konsepti ile başlayan serüvenin çok da farklı boyutlara ulaşacağını söylemekte bu noktada kahinlik olmayacak. Fintechlerin işi bir yandan kolaylaşırken, bankaların da bu alanda çalışmaları rekabeti fintechler açısından biraz daha zorlaştıracak gibi görünüyor.

 

Bundan sonrası için de finansal teknolojilerde yakın dönemde öne çıkacak trendler yukarda belirtilen zorlukların çevresinde dolaşılmasını gerektirecek. Peki bu trendler neler olacak?

 

Sadece Mobil Kanalı Olan Bankalar

Dünyanın her yerinde sadece mobil uygulaması olan bankalar müşterileriyle buluşuyor. Bunların içinde çok hızlı büyüyen ve kullanıcı deneyimindeki mükemmellik ile fark yaratanları hepimiz duyuyoruz. Bundan sonrası için de finansal teknoloji şirketlerinin bazılarının ya da yurtdışındaki sadece mobil uygulaması olan bankaların Türkiye pazarına gireceğini görebiliriz.

 

BlockChain Tabanlı Finansal Çözümler

Dünya Ekonomik Forumu’nda da belirtildiği üzere 2025 yılına kadar blockchain tabanlı finansal çözümlerin çok ciddi bir büyüklüğe erişeceğini ve bu büyüklüğün görmezden gelinemez bir hal alacağını düşünüyorum. Sadece dijital paralar değil, bu teknoloji üzerinde geliştirilecek uygulamalar ile ülkeler arası para transferinden tutun kişisel verileri saklama ya da dijital cüzdan konularına kadar giderek artan bir trend ile hayatımıza girecek. Bu konuda sadece özel sermayenin değil kamu yararı için kamu kurumlarının da çözümler geliştireceği ya da satın alacağını düşündüğümüzde bu trend günümüzde olduğundan çok daha yoğun ama uzun bir süre devam edecek görünüyor.

 

API Entegrasyonları ve Kolay Entegrasyon

İki uygulamanın en kolay şekilde konuşmasını sağlayan API olarak adlandırılan servisler ile çözümlerin etkinliği giderek artıyor. Bununla birlikte süper uygulama dediğimiz uygulamalar bile her özelliği kendisi geliştirmiyor, farklı platformlardan yararlanabiliyor. Bu nedenle API kullanımı ile farklı uygulama özelliklerinin birleştirilmesi sadece Açık Bankacılık konusunda değil, yapay zekadan bulut bilişim servislerine kadar birçok kullanım kolaylığını getiriyor. Bu da fintech’ler için hizmetlerini bir platform olarak başka uygulamalara sunmak demek oluyor. Fintechlerin servislerini API ile açmaları artan bir trend olarak karşımıza çıkacak görünüyor.

 

Akıllı Sistemler

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki bilgi kirliliği ve bilgi akışı hiçbir dönem bu kadar yoğun ve belki de gereksiz olmamıştı. Bir günde maruz kaldığımız gerekli gereksiz bilgileri düşünün! Hatta bir çoğumuz beynimizi arka planda olsa bile meşgul eden bu kirlilikten kurtulmanın yollarını arıyoruz. Birçok sektörde olduğu gibi finansal teknoloji girişimlerinde de aslında bu bir fırsat barındırıyor! Kullanıcılar artık düşünmek ve bir şeyleri akıllarında tutmak istemiyorlar. Bu nedenle bu kullanıcıların tercihleri onları anlayan, bir şeyleri onlar için düşünen, öneren ve hatta yapan çözümler olacak.