Re-Pie, Getir yatırımından sonra portföyündeki ikinci unicorn olma potansiyeli taşıyan, yeni nesil fintech girişimi Colendi’ye 12 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Teknoloji ve yenilik odaklı iş modellerine yatırım yapan Re Pie, fintech sektöründe önemli bir yatırıma imza attı. Re-Pie, Getir yatırımından sonra portföyündeki ikinci unicorn olma potansiyeli taşıyan, yeni nesil fintech girişimi Colendi’ye 12 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

 

Türkiye’nin faaliyet izni almış ilk alternatif yatırım fonu yönetim şirketi Re-Pie Portföy, farklı alanlara yaptığı yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Özellikle son dönemde yaptığı yatırımlar ile toplam portföy hacmini 3,8 Milyar lira seviyesine çıkaran şirket, teknoloji ve yenilik odaklı iş modellerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Getir’den kısmi çıkışını yaparak yatırımcılarına 275 milyon TL temettü dağıtan Re-Pie tarafından yeni unicorn olma potansiyeli taşıyan, fintech platformu Colendi’ye, ‘Colendi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ üzerinden yatırım yaptı.

 

RE PİE YENİ YATIRIMLARA DEVAM EDECEK

Yıl içinde yaptığı yatırımlar ile toplam portföy hacmini 3,8 milyar lira seviyesine çıkaran Re-Pie, iş modeli olarak start-up, scale-up ve halka arz öncesi (pre-IPO) aşamalarındaki şirketlere fonları ile yatırım yapıyor. 2021 yılında yatırım yaptığı kimi şirketlerden kısmi çıkışlar yapacağını açıklayan Re-Pie Portföy, hem risk sermayesi hem özel sermaye ölçeğinde yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyor.

 

30 MİLYON DOLARLIK YATIRIM TURU TAMAMLANDI

2017 yılında, dijital kimlik, kredi skorlama ve bunların entegre çalışacağı bir dijital platform oluşturmak amacıyla yola çıkan fintech sektöründe faaliyet gösteren yenilikçi ve büyüme potansiyeli yüksek olan Colendi, Re-pie’ın liderliği üstlendiği 30 milyon dolarlık Seri A turunda, yabancı yatırımcılardan 18 milyon dolar ve Re-pie Colendi GSYF’den ise 12 milyon dolar yatırım aldı.  Birçok bireysel emeklilik fonu ve yüze yakın bireysel yatırımcının katıldığı fon, Re-Pie’ın sektöre kazandırdığı “tek şirket/tek fon” yapısında tasarlandı. Yatırım, Colendi A.Ş.’nin yüzde 100’üne sahip İngiltere’de bulunan Colendi Holdings Limited şirketi üzerinden gerçekleştirildi.

 

COLENDİ YÖNETİM KADROSUNU DA GÜÇLENDİRDİ

120 milyon değerleme üzerinden 30 milyon dolar yatırım alan Colendi, öte yandan önemli isimleri yönetim kadrosuna katarak güçlenmeyi sürdürdü. Yatırım turu sonrası JP Morgan ve Salomon Brothers’da 30 yılı aşkın tecrübesi olan,ve bir dönemGlobal Borçlanma ve Sermaye Piyasaları birimlerinin başkanlığını da yapan  Ian Hannam, Colendi Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Colendi, 30 milyon dolar tutarındaki yatırımı ürünlerini global arenada rekabete hazır hale getirmek, sunduğu hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak ve yeni pazarlara açılarak büyümesini hızlandırmak üzere değerlendirmeyi planlıyor.

Ian Hannam, Bülent Tekmen ve Mihriban Ersin’den oluşan yönetim ekibi ve çok güçlü yatırımcı kadrosuna sahip şirket, tüketicilere yapay zeka ve büyük veriyi (big data) kullanan modern skorlama algoritması sayesinde önceleri finansal sistemin dışında kalan düşük riskli müşterilerine dünyanın en ulaşılabilir tüketici mikro kredisini ve yeni nesil finansal teknoloji servisleri sağlamayı hedefliyor.

 

8 AYDA 2,4 MİLYON MÜŞTERİ ERİŞİMİ

Sosyal, mobil, demografik, fatura ödeme verileri ve alışveriş geçmişi gibi birçok veriyi gerçek zamanda değerlendirebilen modern skorlama algoritması ile gelişmiş bir teknolojik alt yapıya sahip Colendi şirketi, 8 ayda platform partnerleri ile 2,4 milyon müşteri erişimi, 10 finansal ortağı ile 1,6 milyon üzerinde işlem ve 350 bin finansal aktif kullanıcıya  ulaştı.

Colendi Yönetim Kurulu Başkanı Ian Hannam yaptığı açıklamada30 milyon dolarlık Seri A yatırımı ile Colendi, yurtdışına açılarak mevcut finans ve platform partneri portföyünü geliştirerek global pazarda daha güçlü olacağını belirtti.