Gedik Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, görevini CEO Onur Topaç’a devretti.  

Gerçekleşen genel kurulun ardından yönetim kurulunda alınan karar ve sembolik devir teslim töreni ile Erhan Topaç, Yönetim Kurulu Başkanlık görevini CEO Onur Topaç’a bıraktı. Sektörün deneyimli isimlerinden Erhan Topaç, 1991 yılında kuruluşundan beri Gedik Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.

 

Sermaye piyasalarına adanmış bir ömür serüveni 

Gedik Yatırım’ın hem kurucusu hem de ilk Yönetim Kurulu Başkanı olan Erhan Topaç, şunları söyledi: “Gedik Yatırım’ın 31 yıllık serüvenini daha iyi anlamak için öncelikle nasıl ve hangi şartlarda bu yolculuğa çıkmaya karar verdiğimize bakmak gerekiyor. Biz bu yolculuğa sermaye piyasasında güçlü bir oyuncu olma zorluğunun bilinciyle, mevcut yatırımcı tabanı olmadan, sıfırdan başladık. 31 yıl boyunca her koşulda kararlılıkla yolumuza devam ettik. Yatırım planlarımıza geri adım atmadan devam ederek bugünkü dayanıklı yapımızı oluşturduk. Sermaye piyasalarına adanmış bir hayatımız var. Bu süre içinde de on binlerce yatırımcıyı eğiterek ve yüzlerce kişiyi Gedik Yatırım mezunu olarak sektöre kazandırarak sermaye piyasalarına katkı vermeye devam ettik. Gedik Yatırım’ın sermaye piyasalarının her alanında lider olma vizyonuna ulaşma ve bayrağı daha yukarılara taşımak adına yeni Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç’ın, büyük bir heyecan ve kararlılıkla bu görevi ifa edeceğine gönülden inanıyor, üst düzey yönetim kadromuz sektörün en deneyimli ve dinamik çalışanlarımızla birlikte vizyonumuza ulaştıracağına eminim.”

2017 sonundan bu yana şirketin CEO’luğunu yürüten Onur Topaç, yeni dönemde Gedik Yatırım’ın her alanda lider olma hedefiyle yoluna devam edeceğini vurguladı. Onur Topaç, “Sektörün yeni nesil yatırımcı kuruluşu Gedik Yatırım olarak gelenekselden gelen deneyimimizi inovasyonla harmanlayarak ilerliyoruz. Yatırımcıların yatırım faaliyetlerini destekleyebilecek, dijital yatırımcı deneyimini daha da iyileştirecek ve daha hızlı çözüm sunacak tüm teknolojik yeniliklere yatırım yaparak sürekli değişmeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanımız Erhan Topaç’a vizyonu, emekleri ve sektöre kattığı değerler için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gedik Yatırım, Onur Topaç’ın CEO’luk döneminde kârını 14 kat artırdı 

1991 yılında 45 bin TL özsermaye ile kurulan Gedik Yatırım, otuzuncu kuruluş yılını kutladığı 2021 yılı sonu itibarıyla 3,5 milyar TL aktif büyüklüğe ve 548 milyon TL öz sermaye seviyelerine erişti. Bünyesinde 160 binden fazla yatırımcının 17,7 milyar TL’nin üzerinde finansal varlığına ev sahipliği yapan şirket, Onur Topaç’ın CEO’luğu üstlenmesiyle birlikte teknolojik dönüşüme de odaklanarak son 5 senede kârını 14 kat, özsermayesini de 6 kat artırdı. Yine aynı dönem aralığında sektöründe en çok çalışanı olan Gedik Yatırım 430’dan fazla deneyimli çalışanı bulunuyor. 29 ilde toplam 44 şube ile hizmet veren şirket, sektörde en çok şubesi ve en çok çalışanı olan birinci kurumdur.

Kurulduğu 1991 yılından 2011 yılı sonuna kadar toplam 23 pay halka arzında liderlik, 2 pay halka arzında ise eş liderlik rolünü üstlenen Gedik Yatırım, son 15 yılda ise 120’nin üzerinde halka arzda konsorsiyum üyesi olarak yer aldı.

 

Onur Topaç kimdir?

1990 yılında İstanbul’da doğan Onur Topaç, Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra 2013 yılında Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı ve Özyeğin Üniversitesi’nde Finans Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2008 yılında Gedik Yatırım’da internet sitesi sorumlusu olarak finans kariyerine başlayan Onur Topaç, 2013 yılında, Gedik Yatırım’da Yatırım Bankacılığı bölümünün kuruluş safhasında görev aldı. Teknolojik dönüşümün öncüsü olan Topaç, 2015-2020 yılları arasında HUB Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de sırasıyla Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 2015-2019 tarihleri arasında Marbaş Menkul Değerler A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı. Aynı zamanda Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Inveo Yatırım Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Topaç, 25 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de CEO ve 30.10.2019 tarihinden itibaren Inveo Yatırım Holding A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapmaya devam ediyor.

Bireysel olarak teknoloji yatırımlarına ve girişimlerine destek olan Topaç, 2015 yılı itibarıyla “melek yatırımcı” olarak bunu lisanslı düzeyde gerçekleştiriyor. Topaç ayrıca, Gedik Yatırım ve Inveo Yatırım Holding ortaklığında HiVC GSYO’nun kuruluş sürecine liderlik etmiş olup, halen HiVC Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Ayrıca, teknoloji girişimlerine yatırım yapmakta olan Inveo Portföy Boğaziçi Ventures Fonu’nun da Yatırım Komitesi’nde yer alıyor.