Senet ödemelerini bankaya gitmeden, nakit taşımaya gerek olmadan, istenilen zamanda yapma imkânı veren Semosis, şimdi de kullanıcılarına senetlerini EFT ve havale ile ödeme fırsatı veriyor.

2021 yılında Semosis ile senet oluşturma, yönetme, devretme ve tahsilat süreçlerini dijitalleştiren Insha Ventures, şimdi de kullanıcılarına senetleri EFT ve havale ile ödeme seçeneğini sunuyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Semosis Satış ve Büyüme Yöneticisi Vahdettin Çılgın, “Semosis ile ülkemizde yoğun şekilde kullanılan ödeme yöntemlerinden olan ‘senetle ödeme’de adeta dijital bir devrim gerçekleştirmiştik. Şimdi de senet ödeme seçeneklerimiz arasına EFT ve havaleyi de ekliyoruz” dedi. 

Semosis’in Türkiye’de eşi benzeri olmayan inovatif ürün olduğuna dikkat çeken Çılgın, “Senetlerin, herhangi bir banka şubesine gitmeden, nakit taşıma riski olmadan, tahsilatının web sitesi, akıllı telefon uygulamaları ve mobil hizmet sağlayıcı operatörler üzerinden kolay ve zahmetsizce yapılmasının yolunu açtık. Kurulduğu günden bugüne 2 bin 500’e yakın seneti dijitalleştiren Semosis ile kullanıcılarımız, uygulama içinden ücretsiz olarak birkaç saniyede hesap açıp, dijital akit oluşturabildikleri gibi borçlu-alacaklı ilişkisini dijital ortamda da kolaylıkla takip edebiliyorlar. Böylece senet ödemelerini dijital ortamda hızlı ve güvenli şekilde yapabiliyorlar. Öte yandan Semosis’in ödeme seçeneklerine EFT ve havaleyi de ekleyerek sunduğumuz kolaylığı artırıyoruz ve farklı ihtiyaçları olan müşterilerimizin bu talebine yanıt vermiş oluyoruz” dedi. 

EFT ve havale ödemelerinin sabit bir aracılık maliyeti içerdiği için senet ödeyecek internet bankacılığı kullanıcılarının daha çok tercih ettiği bir yöntem olduğunu belirten Çılgın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Banka kartıyla yapılan işlemlerde yine takas komisyonu oluştuğu için kredi kartı ödemelerini daha çok nakit ihtiyacı olan ve nakit ödemelerini kredi kartı hesap kesim tarihinden sonrasına öteleyerek ek süre kazanmak isteyen kullanıcılarımız tercih ediyor.  Bugüne kadar Semosis aracılığıyla 2 bin 500’e yakın senedin ödendiğini toplam kullanıcı sayısının ise 5 bini aştığını açıklayan Çılgın, “Yeni uygulamalarımızla birlikte 2022 yılında 10 bin adet senet tahsilatına aracılık ederek yıllık işlem hacmimizi 160 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.