Hewlett Packard Enterprise, geniş ölçekli yapay zekâ geliştirme ve eğitimi sürecini hızlandıracak yeni araçları kullanıma sunuyor.

Yeni HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi (HPE Machine Learning Development System) ile, işletmelerin uygun ölçekte makine öğrenimi modellerini kolayca oluşturup değere daha hızlı ulaşmalarının önündeki engelleri kaldırdığını duyurdu. HPE’nin yeni sistemi, yapay zekâ modellerini daha hızlı ve uygun ölçekte geliştirmek ve eğitmek için tasarlandı. Bu amaçla makine öğrenimi yazılım platformu, sunucular, hızlandırıcılar ve ağ bileşenlerinin entegrasyonundan oluşan uçtan uca bir çözüm sunuyor.

HPE, makine öğrenimi (ML) platformunu, kendi dünya lideri yapay zekâ ve yüksek başarımlı bilgi işlem (HPC) sunucuları ile bir araya getirmek üzere HPE’nin Determined AI stratejik yatırımını temel alıyor. Yeni HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi ile kullanıcılar, makine öğrenimi modellerini oluşturmak ve eğitmek için daha önce haftalar ve aylar gerektiren değere ulaşma sürecini sadece günler içinde gerçekleştirebiliyorlar.

HPE HPC ve AI Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Justin Hotard, çözüme ilişkin şunları söylüyor: “İşletmeler ürünlerini ve hizmetlerini farklılaştırmak için yapay zekâ ve makine öğrenimini birleştirmeye çalışıyor. Ancak çoğu zaman doğru yapay zekâ modellerini geniş ölçekte oluşturmak ve eğitmek için gereken altyapıyı kurarken, ortaya çıkan karmaşayla baş etmek zorunda kalıyorlar. HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, derin öğrenme için kanıtlanmış uçtan uca HPC çözümlerimizi yenilikçi makine öğrenimi yazılım platformumuzla tek bir sistemde birleştirerek, değere ulaşma süresini ve sonuçları hızlandırmak için kullanıma hazır, yüksek başarımlı bir çözüm sunuyor.”

 

 

IDC‘ye göre kuruluşlar, yapay zekâ ürünlerini ve hizmetleri geliştirmek üzere deneme ve prototip oluşturma aşamalarını hızlandırmak isteyen işletmelerin ihtiyaç duyduğu en önemli ve maliyetli yatırım olan yapay zekâ altyapılarında henüz yeterli olgunluğa erişemedi. Uygun ölçekte yapay zekâ modeli geliştirmek ve eğitimini desteklemek için yapay zekâ altyapısının benimsenmesi; yüksek düzeyde paralel yazılım ekosisteminin ve özel bilgi işlem, depolama, ara bağlantı ve hızlandırıcıları kapsayan altyapıların satın alınmasını, kurulumunu ve yönetimini içeren karmaşık, çok adımlı bir süreci gerektiriyor.

HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, yazılımlar, hızlandırıcılar, ağ iletişimi ve hizmetleri bir araya getiren yegane çözüm olarak, işletmelerin yapay zekâ altyapısını benimserken karmaşayı ortadan kaldırmalarına yardımcı oluyor. Böylece işletmelerin optimize edilmiş makine öğrenimi modellerini verimli bir şekilde oluşturmalarına ve hemen eğitmeye başlamalarına olanak tanıyor.

 

HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi ile değeri daha hızlı keşfetmek için doğru modele ulaşın

Sistem, makine öğrenimi algoritmalarının anahtarı olan son teknoloji dağıtık eğitim, otomasyona dayalı hiperparametre optimizasyonu ve sinirsel mimari taramasıyla, model doğruluğunun daha hızlı artırılmasına yardımcı oluyor.

HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, 32 GPU’luk küçük bir yapılandırmadan başlayarak 256 GPU’luk daha büyük bir yapılandırmaya kadar çeşitli iş yükleri için modelleri verimli bir şekilde ölçeklendirmek üzere optimize edilmiş bilgi işlem, hızlandırılmış bilgi işlem ve ara bağlantı sunuyor. 32 GPU’luk küçük bir yapılandırmada, HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, Doğal Dil İşleme (NLP) ve Bilgisayarlı Görü gibi iş yükleri için yaklaşık yüzde 90 ölçeklendirme verimliliği sağlıyor. Ek olarak, dahili testlere dayalı olarak, 32 GPU’lu HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, bir NLP iş yükü için 32 özdeş GPU içeren, ancak optimal olmayan bir ara bağlantıya sahip başka bir çözüme kıyasla 5,7 kata kadar daha fazla hız sunuyor.

 

Kullanıma hazır yapay zekâ model geliştirme ve eğitimi çözümüyle POC’den canlı sistemlere hızlı geçiş imkânı

HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, anahtar teslimi model geliştirme ve geniş ölçekte eğitim için yapay zekâ altyapısı sağlayan tek bir entegre çözüm olarak sunuluyor. Çözümün bir parçası olan HPE Pointnext Hizmetleri, yerinde kurulum ve yazılım kurulumu hizmetleri sağlayarak kullanıcıların verilerinden daha hızlı ve daha doğru öngörüler elde etmek için makine öğrenimi modellerini hemen uygulamasına ve eğitmesine olanak tanıyor.

HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Sistemi, ölçeklendirme seçenekleriyle birlikte küçük bir yapılandırmadan başlayarak sunuluyor. Küçük yapılandırma aşağıdaki bileşenleri içeriyor:

  • Kuruluşların yüksek kaliteli modelleri POC’den canlı sistemlere hızla geliştirmelerini, yinelemelerini ve ölçeklendirmelerini sağlamak üzere HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Ortamı ile yenilikçi makine öğrenimi platformu
  • Hızlandırılmış bilgi işlem için 8 adet NVIDIA A100 80 GB GPU ile başlayarak, AI modellerini eğitmek ve optimize etmek için, özel bilgi işlem yetenekleri sağlamak üzere HPE Apollo 6500 Gen10+ sistemini kullanarak optimize edilmiş yapay zekâ altyapısı
  • Sistem yönetimi yazılımı HPE Performance Cluster Management ile optimum performans için detaylı merkezi izleme ve yönetim
  • HPE ProLiant DL325 sunucuları ve 1 Gb Ethernet Aruba CX 6300 switch kullanarak sistem bileşenlerini kontrol etmek ve yönetmek için tasarlanmış yönetim yığını
  • NVIDIA Quantum InfiniBand anahtarlarının kullanıldığı yüksek performanslı ağ çözümleriyle bilgi işlem ve depolama iletişiminin performansının sağlanması