Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu

Mehmet Hamdi Bol

 

Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu Mehmet Hamdi Bol, Fintechtime okurları için kaleme aldı “Bitcoin İçin En İyi Senaryo”.

Yakın zaman önce bu sayfalarda Bitcoin için kıyamet senaryolarını paylaşmıştım. Beğenenler olduğu gibi, olumsuz yorumlar yapanlarda olmuştu. Tüm yazılarımda amacım zihin esnetmek ve beraberce düşünmek… Yazdıklarım zaman zaman hoşunuza gitmeyebilir ama bakış açınızı geliştirebilir.

En baştan açıkça belirtmek istiyorum aşağıda sıraladığım imkanlar mümkün veya kesin olacak demiyorum.

Bitcoin için iyi senaryoları besleyen en temel konu arz yani üretim miktarının kısıtlı olması. Artık büyük çoğunluğun öğrendiği üzere, Bitcoin’in üretim miktarı düzenli olarak yarıya düşüyor. Buna yarılanma (halving) deniyor. Arz yani üretim miktarı düşerken, talep miktarı artmasa bile ilgili ürünün fiyatı yükselir. Arz düşerken, talepte artar ise fiyat çok yükselir. Zihnimizde canlanması için bir örnek verelim. Bu sene fırtına ve soğuk hava sebebiyle ülkemizde üretilen domates miktarı yarıya düşse ne olur? Domates talebi aynı kalsa bile fiyat yükselir. Üretimin yarıya düşmesine ek olarak devasa bir salça fabrikası açılsa ve domates talebi artsa ne olur? Fiyat çok yükselir. Domates fabrikasının, Bitcoin’de karşılığı Bitcoin balinaları. Bu anlamda Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma aracı olması kaçınılmaz. İşte bu özellik daha çok kişi tarafından kavranır ve kullanılmaya karar verilirse, Bitcoin tutma ve kullanma oranları, günümüze göre kayda değer oranda artar. Pandemi, ticaret savaşı, kur savaşı, savaş gibi sebeplerden finansal olarak çok olumsuz etkilenen halklar zaten Bitcoin’e yöneliyor. Bunun hızlanması ve yaygınlaşması Bitcoin’in başına gelebilecek en iyi şeylerden biri olacaktır.

Yakın bir zaman önce El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.  Bu durum El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’yi dünya gündemine taşıdı. Sayısız finansal fayda sıralandı, sağlandı. Başka ülkelerinde aynı yoldan yürümeye niyetli olduklarını hatta hazırlıklar yaptıklarını biliyoruz. El Salvador kendi resmi para birimi olmadığı, zayıf ekonomisi ve yüksek suç oranları ile çok çarpıcı bir örnek henüz olamadı ama öncü oldu. Bitcoin’in resmi para olarak tanınması, gündelik hayatta kullanımının teşvik edilmesi ve rezerv olarak tutulması başka ülkelerce benimsenirse çok ciddi bir hareket ve heyecan yakalanacaktır.

Benim çok yakın bulmadığım ama çokça dile getirilen basit hesaplamaya da yazımda yer vereceğim. Dünyada 21 milyon Bitcoin var ve bunun karşılığında X adet Dolar milyoneri veya Y adet insan var söylemi bence çok mantıklı değil. Tespit doğru ama bunların büyük çoğunun yakın zamanda Bitcoin’e adapte olması hatta bir kısmının haberi bile olması mümkün değil. Bu anlamda, bir şekilde hızlı bir bilinç oluşabilirse, ortaya çıkacak kaçırma korkusu (FOMO) talepte ve fiyatta ciddi miktarda yükseliş oluşturur. Bu bilinç artışı belki de şu an aklımıza gelmeyen bir yöntem veya tetiklemeyle gerçekleşebilir.

X firması Bitcoin kabul edecek veya bilançosuna Bitcoin ekledi haberleri zaman zaman çıkar. Hatta bu anlamda büyük yol alındı. Yakın gelecekte bir gün teknoloji devlerinden biri Bitcoin ile yakınlaşırsa hatta bunu cihazlarına, işletim sistemlerine adapte ederse (ki bu tarz çalışmalar oldu) çok ciddi bir bilinirlik ve hareket oluşur. Örnek vermek gerekirse Apple cihazlarına, mağazalarına, cüzdanına vb. Bitcoin’i eklediğini duyursa yer yerinden oynar… (Apple markasını, oluşabilecek etkiyi gözümüzde canlandırması için örnek olarak verdim.)

Bitcoin neden ortaya çıktığını ve bu şartların her geçen gün dünyada arttığını düşünürsek, Bitcoin cephesinde gidişatın olumlu olduğu tespitime çoğunuz katılacaktır.  Zihin esnetmek açısından uçları düşündüğümüzü tekrar etmek istiyorum.

Son olarak bugün uçuk gelen iyi senaryoların yakın gelecekte bir gün herkese normal gelebilir. Çok uzak olmayan bir geçmişte 1 Bitcoin, 1 USD idi. Çok az kişi adını duymuştu. Çok da uzak olmayan bir geçmişteydi bu. Çok da uzak olmayan bir gelecekte neler olabilir, siz düşünün lütfen…