Fibabanka’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan ve toplamda 34 yatırımla Türkiye’nin en hızlı büyüyen kurumsal girişim sermayesi olan Finberg, girişimcileriyle bir araya geldi.

Fibabanka’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan ve toplamda 34 yatırımla Türkiye’nin en hızlı büyüyen kurumsal girişim sermayesi olan Finberg, girişimlerin Fiba Grubu şirketleriyle farklı alanlarda iş birliği yaratabilmelerine ve yurt dışına açılabilmelerine destek olmak amacıyla girişimcileriyle bir araya geldi.

Türkiye’nin fintek odaklı ilk kurumsal girişim sermayesi olarak yola çıkan, ilk üç senesinde gerçekleştirdiği 7 yatırımın ardından 2021 yılında 11, 2022’in ilk beş ayında ise 16 yatırıma imza atan Finberg bugüne kadar 27 girişim ve 7 fona toplam 47 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

Swissotel The Bosphorus Istanbulda, Finberg’in yatırım yaptığı girişimlerin kurucuları ve fon yöneticileriyle, Fiba Grubu şirketlerinin üst düzey yöneticilerini buluşturan ve bu sene ilki düzenlenen Get Together etkinliğinde, Finberg geçirdiği dönüşümü ve gelecek yol haritasını paylaştı.

Etkinlikte, Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin, Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert ve Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin girişimcilerle büyümek üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

 

 

Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin etkinlikte şu noktalara değindi: “Finberg, 5 milyon dolarlık bir fonla yola çıkarken amacı Fibabanka’ya destek sağlayacak fintek girişimlerine yatırım yapmaktı. Fakat zaman içinde ihtiyacın çok daha farklı alanlarda olduğunu gördük. Yatırım yaptığımız sektörleri ve kapsamımızı genişleterek perakende teknolojilerinden siber güvenliğe, block zincir tabanlı iş modellerinden eğitim teknolojilerine kadar farklı alanlarda yatırımlar yaptık. İngiltere’den Doğru Avrupa’ya, Ortadoğu’ya kadar yatırım yaptığımız bölgeleri genişlettik. ‘Fonların Fonu’ yaklaşımıyla klasik bir kurumsal girişim sermayesi kimliğinden sıyrıldık. Finberg artık global çapta finansın ve perakendenin geleceğine yatırım yapan ve onu şekillendiren girişimlerle birlikte yürüyen, Fiba Grubu şirketlerinin yanı sıra yabancı yatırımcıların da yatırım yaptığı uluslararası bir fona dönüşüyor.

Türkiye’deki yatırımlarımızın hem müşteri hem de yatırım alma anlamında yurt dışı pazarlara açılması için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Global ekonomik daralmaya karşı girişimlerimize verdiğimiz desteği daha da artıracağız. Kurduğumuz ekosistem, girişimlerin ve girişimcilerin yanı sıra Fiba Grubu şirketlerinin de onlarla birlikte gelişebileceği ve büyüyebileceği bir yapı halini alacak. İlerleyen günlerde de gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımlarımızı ve iş birliklerimizi duymaya devam edeceksiniz.

 

Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert yaptığı konuşmada şunları söyledi: Fibabanka olarak, geleceğin teknolojilerine şimdiden yatırım yaparak yenilikçi ürün ve hizmetleri hayata geçiriyoruz. Girişimcilik ekosistemi içinde var olmak ve bu alanda değer üretmek de bizim için çok kıymetli. Bu alanda var olmaya karar vermemizle Finberg yolculuğumuz başlamış oldu. Fibabankanın Finberg stratejisini; yenilikçi ürünler çıkarmak, bankacılık dışında da yetkinlikler kazanmak ve yeni satış kanalları yaratmak olarak 3 başlıkta özetleyebiliriz. Fibabanka ve Finberg sinerjisi girişimciler için de önemli bir avantaj sağlıyor. Buna kredi ihtiyaçlarına çözüm bulmaktan, bir banka ile yakın çalışabilmeye kadar birçok noktada örnek verebiliriz.

 

Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin Türkiyenin girişimcilikte geldiği noktayı değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu: Girişimciliği, bir ülkenin büyümesini tetikleyen ve katma değer sağlayan en önemli unsur olarak görüyorum. Finbergi kurmamızın ana amacı Türkiyenin girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaktı. Finbergin geldiği bu noktadan ve yaptığımız yatırımlardan da bunu başardığımızı görüyorum ve bundan çok memnunum. Girişimcilik bizim kurucu değerlerimiz arasında yer alıyor ve bu alana toplumsal sorumluluk anlayışımızla yaklaşıyoruz. AÇEV, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı (HMÖV) zamanının ve alanlarının en başarılı sosyal girişimleri olduğu gibi Özyeğin Üniversitesinde de girişimcilik üzerine her zaman çalışmalar yapıyor ve öğrencileri bu alana teşvik ediyoruz. Bu bakış açımızla, Dünyada ve Türkiyede birçok yatırımımız bulunuyor. Girişimcilik kapsamında Türkiyede geliştirdiğimiz iş birliklerini Avrupaya taşımak istiyoruz. “