Finansal Okuryazarlık Girişimcisi

Özlem Denizmen

 

Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen, Fintechtime okurları için kaleme aldı “Kullanıcı Deneyimi Neden Bu Kadar Önemli?”.

İyi bir kullanıcı deneyimi, rekabetin yoğun olduğu finteklerde başarı ile başarısızlık arasındaki farktır. Olay sadece harika bir fintek fikri bulup onu geliştirmek değil, fikrinizi uygulamanın DNA’sına işleyip potansiyelinizi ortaya çıkarmak gerekiyor.

Fintek devrimi boyunca, UX tasarımcıları kullanıcılara erişilebilirliği artırma ve onların bankacılık hizmetleri vb. kullanırken sorun yaşadıkları noktaları çözmek üzere çalıştı. Şimdi ise durum farklı. Beklentiler arttı. Evet finansal ürünlere erişimin demokratikleştirilmesi, esneklik, zaman ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olmak önemli. Ama yetmez.

 

EĞLENCELİ 

Başarılı fintekler kullanıcılarını yaptıkları her şeyin merkezine koyar. Bu düşünceyi şirketin her alanına dahil eder ve onlar için en kolay, eğlenceli deneyimi tasarlar.

Fintek uygulamanız kullanıcılarınıza heyecan, coşku, motivasyon ve özgüven vermeli. Akıcı olmalı.

İnsanlar müzik, meditasyon, oyun gibi alanlarda gördüğü eğlenceyi hemen özlüyor. İstiyor. Aslında insan dikkati hepimizin rekabeti. O kadar az, o kadar kısa süreli, o kadar zor ki insanın ilgisini çekmek, eğlence önemli bir beklenti halini aldı. Bulunduğunuz alana göre eğlenceye karar verebilirsiniz, oyun ulaştırma ile olabilir, yaklaşım ile olabilir farklı yöntemler bulabilirsiniz.

 

SADE

İnternet doğru, yanlış bilgi dolu. Ama bu bilgi denizinde kullanıcıların kendi yolunu bulması hem yorucu hem de stresli. Sade ve şeffaf olmaksa her şeyi kolaylaştırır. Böylece kullanıcılar bilgiyi kavramaya çalışarak zaman kaybetmez. İnsanın aklına günde ortalama 70.000 düşünce geliyor, yine ortalama da 35.000 karar alıyor, çevresinden uyarılma sinyalleri ise baş döndürücü. Sebeple kişinin sade bir şekilde faydaya ulaşması çok önemli.

 

ANLAŞILIR

Herkes tarafından anlaşılabilmesi için kavramları ve süreçleri kullanıcının algısına uygun olmalı. Finansal konular zor olabilir.

Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını ve hedeflerinizi tam olarak belirleyin. Uygulamanıza çok fazla özellik eklemek kafa karıştırır, odağı dağıtır.

 

GÜVENLİK

Kullanıcı deneyimi tasarımı açısından, onları daha güvende hissetmelerine yardımcı olmalısınız. Gizlilik ihlalleri, veri korsanlığı ve daha fazlasının olduğu bu dönemde finteklerde kullanıcılarınızın bilgilerine hassasiyet merkezli bir yaklaşım çok önemli. Müşterilerinizin güvenliğini ön planda tutun.

 

Kullanıcı deneyimini beğendiğim uygulamalardan bazıları:

  • SoFi
  • Revolut
  • Albert
  • Verity

 

Canlı Vaka: Moneye

Benim fintek uygulamam Moneye da şu anda tam bir UX değişimi içindeyiz. Sürekli kullanıcılara soruyoruz, görüşüyoruz, denemeler yapıyoruz. Farklı perspektiflerden bakan arkadaşlarla çalışıyoruz. “Doğru” nedir bildiğimizi düşünmüyoruz, ama bir çok denemeler yaparak kullanıcıların en faydalı olacağı ve ilgi çekici şekli dönüşmeye çalışıyoruz. Bunu ekip olarak yapıyoruz. Herkes dahil oluyor. Herkesin düşüncelerini önemsiyoruz. Doğru ve yanlış olmadığını biliyoruz. Umarım gelecek sayıda size sonuçlara dayalı bilgiler paylaşabilirim. Bu konuda önerisi olan veya benim tecrübemden daha fazla faydalanmak isteyen varsa direk bana yazabilir. Harika bir ekibim var, işin en güzel tarafı da bu herhalde.