Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu

Mehmet Hamdi Bol  

 

Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu Mehmet Hamdi Bol, Fintechtime okurları için kaleme aldı “DCA’nın Değerini Tekrar Anladık”.

Takipçilerim bilir 2014 yılından günümüze her hafta az az Bitcoin almanın, kripto paralar ile para kazanmanın en yüksek ihtimalli yöntemi olduğunu anlatırım. Dikkatinizi çekiyorum bunu sadece Bitcoin için söylüyorum. Btc en eski ve en kabul gören kripto para. Aynı yöntemi diğerlerine uygulamak, felaket ile bitebilir. Buna örnek olarak Luna’yı verebiliriz. Çoğu altcoinin çokta uzak olmayan bir zaman sonra aramızda olmayacağını düşünüyorum…

Aslında benim en baştan beri tavsiye ettiğim yöntemin adı DCA. (Dollar Cost Averaging) Hodl, hodler kelimeleri DCA’dan daha çok bilinir. DCA aslında belli bir süre boyunca düzenli olarak alım yapmak demektir. Hem yukarıya hem de aşağıya deli deli fiyat hareketleri yapan piyasalarda, bu yöntem çok faydalıdır. Başlığa dönecek olursak Bitcoin’in en tepe noktasından yaklaşık %50 aşağıda olduğu halde, DCA yöntemi ile düzenli alım yapan kişi, ilerisi için iyi bir ortalama tutturacaktır. Tepe noktalardan almış veya almaya başlamış olsa bile, düzenli almaya devam ederek, uzun vadede kar ihtimalini anlamlı bir oranda arttırabilir. Düzenli alımın, fiyat hareketleri hızlı olan piyasalarda haftalık olması idealdir. Frekansı aylık olarak uygulayanlar olsa da, dalgaların büyük olduğu bir piyada ne kadar sık alırsak, iyi bir ortalama tutturmak o kadar kolay olacaktır.

Altını çizerek, önemle belirtmek istiyorum: Düzenli ve sık sık alacağım derken, kendinizi veya çevrenizdekileri zora sokmayın. Bu yöntemi çok sevmemin birinci sebebi, baştan sermaye gerekmemesi. Sizi yormayacak ve her hafta rahatlıkla yatırıma yönlendirebileceğiniz bir tutar belirleyin ve bununla devam edin. Elinize ekstra bir para geçerse, ekleyebilirsiniz. Önemli olan her hafta, atlamadan alım yapmak ve en az önceden belirlediğiniz tutar kadar almak. Az az alarak para kazanmayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Damlaya damlaya göl oluyor. Damlaların büyüklüğünden ziyade, sürekli damlaması önemli…

Düzgün bir stratejisi olan yatırımcılar, düşüşlerden etkilenmez hatta bunlara sevinirken, ezbere veya sezgisel hareket eden kişiler çok olumsuz etkilenir. Hatta hayat kaliteleri bozulur. DCA bu anlamda takip etmesi en kolay yöntem. Teknik bilgi ve takip gerektirmemesi, herkes tarafından uygulanabilir olmasını sağlıyor. Basit olduğu için, küçümseyenler oluyor. Yatırım söz konusu olduğu zaman bence basit, zor, karışık veya teknik olması önemli değil, kazandırması ve kazandırmaya devam etmesi önemli. Matematiksel olarak baktığınızda DCA’nın Bitcoin’de kazandırdığını göreceksiniz. Bunun sağlamasını siz de yapabilirsiniz. Bir yatırım tekniğinin diğerlerine göre daha havalı olması veya teknik olması ortalama bir yatırımcı için avantaj değil, dezavantajdır. DCA’nın toplumun çok farklı kesimleri tarafından uygulandığına ve kazandırdığına defalarca kez şahit oldum.

Bu arada DCA en iyi veya en çok kazandıran yöntemdir demiyorum ama çoğunluk için kazanma ihtimali en yüksek yöntemdir diyebilirim. Tek zorluğu stratejiye sadık kalmak için sabır ve disiplin gerektirmesi. Yatırımcı ve/veya yatırımcı adayı yolu kısaltmak veya heyecan aramak için yoldan çıkarsa, başka arayışlar içersine girerse, kayıp yaşayabilir. Çok sayıda yatırımcının söylediği gibi para kazanmak sıkıcıdır. Eğer heyecan duyuyor iseniz yanlış bir şeyler yapıyorsunuz.

Kendi adıma konuşmak gerekirse, madencilikten (mining), al-sata (trading) tüm yöntemleri denedikten sonra DCA ile para kazanmaya başladım. Bazen çözümü gözümüzün önünde oluyor ama çok basit olduğu için görmüyor veya görmek istemiyoruz. Ben DCA’yı kullanmaya başlamak konusunda başta zaman kaybettim.

Sizlere kullanın veya kullanmayın diyemem ama araştırmanızı tavsiye ederim. Nedir, nasıl yapılır, ne şekilde kazandırır, ne kadar zamanda, ne kadar kazandırır…

Kripto paralarda her zor zamanlardan geçtiğimizde, stratejinin, sadık kalınan yöntemin basit olmasının faydasını bir kez daha anlıyorum.

Siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim…