QNB Finansbank, sürdürülebilirlik performans kriterlerine dayalı Türk lirası cinsinden faiz takası işlemleri için Merrill Lynch International anlaştı.

Gerçekleştirilen anlaşma kapsamında banka, elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan sağlaması durumunda rebate (para iadesi) alacak.

Yenilenebilir enerji bağlantılı gerçekleştirilen anlaşma kapsamında QNB Finansbank, sürdürülebilir ekonomiye destek olma yolculuğunda uluslararası bankaların da desteğini almaya devam ediyor.

Yapılacak sürdürülebilirlik temalı SWAP işlemleriyle ilgili açıklamada bulunan QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan; “İklim değişikliği ile mücadelede çevresel etkilerin etkin yönetilebilmesi için yenilebilir enerji kaynaklarını desteklemek büyük önem arz ediyor. Bu alanda elektrik tüketimimizin tümünü yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak sürdürülebilir gelecek konusunda tam sorumluluk alıyor ve değişime kendimizden başlayarak öncülük ediyoruz. Bu alanda attığımız adımlar ile hem uluslararası bankaların ülke ekonomimize desteğini artırmayı hem de paydaşlarımızı sürdürülebilirlik alanında teşvik etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Mayıs 2022’de kredilendirme politikalarında yeni kömür termik santrali ve yeni kömür madeni yatırım projelerini finanse etmeyeceği taahhüdünü veren QNB Finansbank, gelecek nesillere sürdürülebilir bir gelecek bırakmak konusunda kararlılığını sürdürüyor. Bu alandaki misyonunu kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de destekleyen banka, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğinde çocuklarla gerçekleştirilen ‘İklim Koruyucuları Yetişiyor’ projesi kapsamında iklim kriziyle mücadele konusunda öncü bir projeye daha imza attı.