Türkiye’de ilklere imza atan TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü Semra Demircioğlu ile Fintechtime Eylül & Ekim sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik.  

Banka ya da finansal bir kuruluş ile kredili ürün ilişkisi olmayan, finansal sisteme erişimi az veya hiç olmayanlara da kredili alışveriş imkânı sunan Kredim’de “Şimdi Al Sonra Öde” dönemi bir yıllık dönemi tamamladı. Bu vesile ile TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü SEMRA Demircioğlu ile bir araya gelerek Kredim’de yaşanan sürece ve gelecek hedeflerine dair sorularımızı ilettik.

 

“Şimdi Al, Sonra Öde” modeliyle Türkiye’yi tanıştıran Kredim, alışveriş deneyimine farklı bir soluk getirdi. Kredim markasının gelişim sürecinden ve bugün geldiğiniz noktadan biraz bahseder misiniz?

Tüm dünyada çığır açan Şimdi Al, Sonra Öde modeli, finansal teknolojilerin hayatımıza dokunduğu en önemli model olarak karşımıza çıkıyor. 2021 yılı sonunda oluşan 120 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, modelin birkaç yıl içerisinde elde ettiği başarıyı gözler önüne seriyor. Yine çok kısa bir zaman diliminde tüm dünyada kendi güçlü markalarını çıkaran bir pazar haline dönüştü. Türkiye’de de finansal teknolojilerin öncüsü olan TURK Finansman A.Ş. bünyesinde hayata geçirdiğimiz Kredim ile ülkemizde yine bir ilke imza attık.

Kredim, tüm dünyada ilgi gören Şimdi Al, Sonra Öde modelini, tüketicilerimizin ihtiyaçları ve taleplerini dikkate alarak en uygun olacak şekilde yeniden yorumladığımız bir ürün. 2021 yılında hayata geçirdiğimiz Kredim, birçok açıdan küresel arenadaki örneklerinin üzerine çıktı. Kullanıcıların hesap oluşturma sürecinden skorlamaya, çoklu limitten alışverişlerini tamamlamaya kadar olan tüm aşamalarda sunduğu çözümlerle, geliştirdiği teknolojilerle dünyadaki rakiplerinin de yakından takip ettiği bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi kartı ve taksit seçeneklerinin bu kadar yaygın olduğu ülkemizde, sahip olduğumuz bilgi birikimiyle ve sınırlarımızı zorlayarak, belki de imkânsız olarak görülen bir sürede, var olan sisteme alternatif bir ödeme yöntemi sunduk.

 

Kredim, tüketicilere neler sunuyor? Yeni özellikler olacak mı?

Kredim ile yaklaşık 1 yıllık tanışma sürecini geride bırakıyoruz. Tüketiciyi yeni bir alışveriş yöntemine alıştırmak zor bir süreç olsa da tecrübemiz sayesinde başarıyla bunun üstesinden de geldik. Sektörünün öncüsü Kredim ile birlikte Şimdi Al, Sonra Öde modelinin, Türkiye’de kabul gördüğünü rahatlıkla söyleyebilirim.

Kredim; esnek, kolay ve hızlı alışveriş kredisi imkânını sadece mevcut banka müşterilerine değil, finansal ekosisteme dâhil olmayan kullanıcılara da sunuyor. Türkiye’deki mevcut kredi ürünlerine göre kapsayıcılığımız oldukça yüksek düzeyde. Şimdi Al, Sonra Öde modelinde Türkiye’de ve dünyada birçok yeniliğe imza atan Kredim; üyelik süreci, kendi geliştirdiğimiz skorlama algoritması, çoklu limit seçeneği ve alışverişin tüm aşamalarında sunduğumuz çözümler bizi ayrıcalıklı kılıyor. Hayata geçirdiğimiz dijital kimlik doğrulama (KYC) sistemi sayesinde kullanıcılarımız hesaplarını oluşturup, skor ve limitlerini anında öğrenebiliyorlar.

Bunlarla da yetinmeyip sürekli devam eden Ar-Ge faaliyetlerimiz kapsamında Türkiye’de ilk kez QR kod ile kredili alışveriş dönemini de başlatıyoruz. Heyecanla geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde artık kullanıcılarımız mobil uygulama ile kasalardan QR kodu okutarak alışverişlerini yapabilecekler.

 

TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü Semra Demircioğlu, “Kredim’le alışveriş yapmak için artarak devam eden başvurular ve kullanıcılarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşler, Kredim’in sektörde önemli bir ihtiyaca hizmet ettiğini ve başarısını gösteriyor.”

 

Kredim’in performansı küresel arenada da karşılık buldu ve ilk yatırım turunu başarıyla tamamladınız. 60 milyon doları aşan bir değerleme ile aldığınız yatırım sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’yi yeni bir modelle tanıştıran Kredim’in kısa sürede bu kadar çok beğenilerek yatırımcılarımızın ilgisini çeken bir ürün olması çok gurur verici. Markamız sektördeki birinci yılını doldurmadan EBRD, CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’den 60 milyon doların üstünde değerleme ile yatırım aldı.  Aldığımız yatırım, artık sadece bu coğrafyada değil, tüm Avrupa’da markamızı çok daha güçlü bir konuma getirdi. Artık en önemli stratejimiz, Kredim’in üstünlüklerini daha da geliştirerek ve yeni özellikler ekleyerek ürünü dünyaya açmak olacak.

 

Kredim için yeni bir dönem başlıyor, reklam filmlerinizden biraz bahseder misiniz?

Tanışma sürecini geride bıraktığımız Kredim için daha güçlü adımlar atacağımız, tecrübemizi, kalitemizi ve ürünümüzün fonksiyonelliğini ön plana çıkaracağımız yeni bir döneme başlıyoruz. Reklam filmlerimizde farklı sektörlerden birçok kesime hitap etmeyi hedefledik. Aldığımız olumlu geri dönüşleri değerlendirdiğimizde sezona güçlü bir şekilde girdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Son olarak hedefleriniz ve sektör adına beklentileriniz neler?

Şimdi Al, Sonra Öde modeliyle alışveriş deneyimini ve Kredim markamızı ülkemize tanıttığımız yaklaşık bir yıllık süreci geride bıraktık.

Kredim’le alışveriş yapmak için artarak devam eden başvurular ve kullanıcılarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşler, Kredim’in sektörde önemli bir ihtiyaca hizmet ettiğini ve başarısını gösteriyor. Aldığımız son yatırım, Türkiye sınırları dışında da göz önünde olduğumuzun bir kanıtı. Tanıtım ve reklam faaliyetlerimizin de etkisiyle, 3 yılda 5 milyon kullanıcı sayısını yakalamak için önümüzde hiçbir engel yok.