AKLease, Asya Altyapı Yatırım Bankası (The Asian Infrastructure Investment Bank-AIIB) ile 50 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzaladı.

Kredi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak. Bu kredi AIIB’nin bir leasing şirketine verdiği ilk kredi olma özelliğini taşıyor.

AKLease, yeni bir kredi anlaşmasına imza attı. AKLease, ilk defa bir leasing şirketine kredi veren Asya Altyapı Yatırım Bankası’yla 50 milyon dolarlık 5 yıl vadeli kredi sözleşmesi imzaladı. Kredi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında kullanılacak.

Kredi anlaşmasına ilişkin AKLease Genel Müdürü Çetin DüzHedefimiz leasing avantajlarını doğru finansal modelleme ile yatırımcıya sunarak yatırımların ve ekonominin gelişimine katkı sağlamak. Bunu sağlarken de tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel etkileri göz önünde bulundurarak ilerliyoruz. Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan temin ettiğimiz krediyi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında kullanacağız. Bu kapsamda AIIB ile yaptığımız kredi anlaşmasını çok önemsiyoruz. Bu kredi AIIB’nin bir leasing şirketine verdiği ilk kredi olma özelliğini taşıyor. AIIB’nin şirketimize ve ülkemize göstermiş olduğu güven çok gurur verici” diye konuştu.

 

AIIB Yatırım Operasyonları (2. Bölge) Başkan Yardımcısı Konstantin Limitovskiy Türkiye’deki özel şirketlerin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği varlıklarında finansal kiralama ve destekleyici yatırımların fonlanmasında AKLease ile iş birliği yapmaktan çok mutluyuz. Bu proje AIIB’nin yeşil altyapı finansmanı tematik önceliği ile uyumlu. Türkiye’nin iklim değişikliği ve ulusal emisyon hedeflerine ulaşma çabalarını kolaylaştırmak adına; sürdürülebilir enerji – enerji verimliliği çözümlerinin teşviki için Türkiye’deki finans ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.