Carbon Danışmanlık, Almanya’da bulunan yüksek teknoloji sektöründe uluslararası bilinirliğe sahip inovasyon merkezi Heildelberg Teknoloji Parkı’ndaki oluşumu ile KI-Garage programına kabul edildi.  

Geliştirdiği yazılım teknolojileriyle Türkiye’nin önde gelen birçok firmasına yapay zeka, veri yönetimi, veri analitiği alanlarında hizmet veren Carbon Danışmanlık, Avrupa teknoloji pazarındaki büyüme stratejilerine bir yenisini daha ekledi. Baden-Württemberg Stiftung Vakfı bünyesinde 21 Ekim 2022’de başlayacak KI-Garage; 3 aylık program sürecinde yapay zeka ekiplerinin fikirlerini, ölçeklenebilir iş modellerinde daha da geliştirmelerine ve hızlı büyüme için temel oluşturmalarına imkan sağlayan bir program.

“Programda, Türkiye’den bir kurum olarak yer almak bizim için gurur verici”

KI-Garage programına kabul edilmenin Carbon’un stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Carbon Danışmanlık Kurucu Ortağı Adem Çağlayan, “Uluslararası alanda başarıya imza atmış birçok üniversite ve eğitim kurumunun bulunduğu bir programda, Türkiye’den bir şirket olarak yer almak bizim için gurur verici. Bilgi ve deneyim açısından yapay zeka alanında globalde yarışabilecek seviyedeyiz. Bu tarz programları ise kendimizi daha da ileriye taşıyacak fırsatlar olarak görüyoruz” diye konuştu.

“Almanları artık en az kendimiz kadar iyi tanıyoruz”

2019 yılından beri Almanya’da birçok proje gerçekleştirdiklerini, Almanya’nın yapay zeka ve özellikle Doğal Dil İşleme konusunda önemli bir pazara sahip olduğunu da belirten Adem Çağlayan, “Kuruluşumuzdan bu yana Almanya ile çalışma tecrübemiz var. Yapay zeka alanındaki ürün ve hizmetlerimizi sunduğumuz GLOSA markamızla Almanya’da güçlenmeye devam ediyoruz. Teknoloji sektöründe Almanya’da çok sayıda Türk mühendisin çalışmasından kaynaklı Türkiye’nin iş yapış tarzının Almanya tarafınca bilinmesi ve bu konuda pozitif olmaları bizim açımızdan büyük bir avantaj” dedi.