Finansal teknoloji şirketi Sipay, e-ticaret sektöründe alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday verilerini açıkladı.

Sipay’in verilerine göre bu yıl indirim döneminde işlem hacmi geçen yıla kıyasla 3,5 kat artarken, işlem adedi ise 2 kata yakın artış gösterdi. Black Friday’de en çok alışveriş yapılan ilk 3 kategori kozmetik, giyim ve elektronik oldu.

Dünya genelinde e-ticaret sitelerinin indirim kampanyalarıyla alışveriş şenliğine dönüşen Black Friday’de bu yıl da internet harcamaları önemli ölçüde arttı. Türkiye’nin inovasyon odaklı finansal teknoloji şirketi Sipay’in verilerine göre söz konusu dönemde internet üzerinden yapılan alışverişin hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 265 artarken, işlem adedi ise yüzde 80’in üzerinde artış gösterdi.

Kozmetik harcamaları giyimi solladı

Geçen yıl en çok alışveriş yapılan ilk 3 kategori giyim, gıda ve kozmetik olarak sıralanırken, bu yıl listenin başında kozmetik yer aldı. Kozmetik kategorisini giyim ve elektronik takip etti. Sepet tutarı kategori bazlı değişiklik gösterirken, ortalama tutar 850 TL olarak gerçekleşti. 25 Kasım Cuma günü alışverişin en yoğun olduğu zaman dilimi ise saat 16:00-21:00 arası oldu.

Sigorta sektörü de listeye girdi

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sipay CEO’su Semih Muşabak, şunları söyledi: “Kasım ayı her yıl markaların sunduğu fırsat ve avantajlar nedeniyle tüketicinin yoğun olarak e-ticaret alışverişine yöneldiği ay olarak konumlanıyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Black Friday dönemi oldukça hareketli geçti. 25 Kasım Cuma günü en fazla alışveriş kozmetik, giyim ve elektronik kategorilerinde gerçekleşirken, sigorta işlemlerine de yoğun ilgi oldu. Önümüzdeki senelerde de değişen tüketici alışkanlıkları ve artan e-ticaret hacmine paralel kasım ayı alışverişlerinde rekorlar kırılmasını bekliyoruz.