Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu

Mehmet Hamdi Bol   

 

Para Kazanma Eğitimleri Kurucusu Mehmet Hamdi Bol, Fintechtime okurları için kaleme aldı “Bu Yazıyı ChatGPT Yazmadı, Hala Kontrol Bizde!”.

Genel konularda çok başarılı bilgi veren yapay zeka, özele yani kişiyle ilgili sorulara gelince çok yuvarlak cevaplar veriyor. Bitcoin’in düşüşünü sizin yatırım stratejinize veya maliyet ortalamanıza göre sorunca, çok genel bilgiler veriyor. Bu anlamda çok akıllı bir arama motorundan öteye geçemiyor.

Bu Yazıyı ChatGPT Yazmadı. Hala Kontrol Bizde!

Tamam kabul ediyorum, yazının başını yapay
zekaya yazdırdım.
 

ChatGPT isimli yapay zeka sohbet robotu gündemi işgal etti. Kendisine “benim için dergiye Bitcoin fiyat düşüşü ile ilgili bir yazı yaz” dediğimde aşağıdaki yazıyı ekrana yansıttı.
“Bitcoin, merkezi bir otorite olmadan çalışan bir kripto para birimidir. Dünya üzerinde birçok kişi tarafından kullanılmakta ve popülerliği giderek artmaktadır. Ancak, Bitcoin fiyatının sıklıkla değiştiği bilinmektedir ve bu değişimlerin sebepleri arasında piyasa koşulları, spekülasyon ve hükümetlerin kripto paralara ilişkin politikaları yer almaktadır.

Son zamanlarda, Bitcoin fiyatında bir düşüş gözlenmiştir. Bu düşüşün sebebi, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Örneğin, Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamalar, kripto para birimlerinin kullanımının sınırlandırılmasına yönelik olmuş ve bu, piyasada bir düşüşe neden olmuştur. Ayrıca, birçok kuruluşun kripto paralara yatırım yapmasına rağmen, hala bu alanda ciddi bir belirsizlik bulunmaktadır ve bu da fiyatlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyatında meydana gelen düşüşün nedenleri arasında piyasa koşulları, hükümetlerin kripto paralara ilişkin politikaları ve belirsizlik yer almaktadır. Bu nedenlerden dolayı, kripto para yatırımcılarının dikkatli bir şekilde hareket etmeleri ve piyasa koşullarını takip etmeleri önerilmektedir.”

Etkileyici değil mi?

Bir kesim korktu, bir kesim bunun üzerinden para kazanmayı kafaya koydu. Hatta bazı alanlarda yakında kontrolün bizden gideceğini savunanlar oldu.

Yatırım ve para kazanmak söz konusu olduğunda yapay zeka kullanımı yeni değil. Hatta en yoğun kullanım alanlarından biri finans.

Yukarıdaki paragrafa dönecek olursak. Genel konularda çok başarılı bilgi veren yapay zeka, özele yani kişiyle ilgili sorulara gelince çok yuvarlak cevaplar veriyor. Bitcoin’in düşüşünü sizin yatırım stratejinize veya maliyet ortalamanıza göre sorunca, çok genel bilgiler veriyor. Bu anlamda çok akıllı bir arama motorundan öteye geçemiyor. Bu yazıda dikkatinizi çekmek istediğim konu, bilgiye ulaşmanın kolaylığı. Ayrıca giderek daha hızlı şekilde ulaşabiliyoruz. Eskiden ansiklopedi karıştırarak, saatlerin sonunda ulaşabildiğimiz bilgiye artık sesimiz veya klavyemiz aracılığıyla saniyeler içerisinde sahip oluyoruz ama hala bilgiyi kullanmak, anlamak, birleştirmek, sentezlemek bizlere kalıyor. Bilgiyi kullanmaktaki zamanlama, önceliklendirme hala bizde.

Söz konusu para kazanmak ve yatırım olunca, hazır bilgi peşinden gidenlerin elde ettikleri sonuçların olumlu olmadığını on binlerce kez gözlemledik.

İnsanı belkide farklılaştıran, bilgi ve deneyimle beraber gelen eğitimli hisleri. Aynı zamanda seçim yaparken oldukça karışık mekanizmalar kullanması. Bir makineden, yapay zekadan çok daha farklı düşünmesi.

Teknoloji gelişiyor, bilgiye ulaşmak kolaylaşıyor ama bilgi ile atacağımız adımın zamanını, yönünü seçmek yine bizlere düşüyor.

Ne sevinelim ne de korkalım. Kontrol hala bizde. Para kazanmak, yatırım ve hayatın neredeyse her alanında, kontrol bizde. Kolaya, hazıra kaçmayın. Bilgi çok önemli ama en önemlisi o bilgiyi işleyen ve harekete geçiren mekanizma. Bu mekanizmanın kontrolü hala bizde.

Şimdilik…