Sipay CEO’su Semih Muşabak, 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısına değer kattı.  

Sipay CEO’su Semih Muşabak’ın, Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Kuşkusuz son yıllarda dijital çağın getirisi olarak mobil ve sosyal mecralar hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında tüketici alışkanlıkları çağa uygun olmak üzere kökten değişti. Ödeme noktasında ise geleneksel bankacılık hizmetleri yerini dijital çözümlere bırakırken; şirketlere ve bireylere hızlı, kolay ve güvenli ödeme yöntemleri sunan finansal teknoloji sektörü hızla büyümeye, değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Kullanıcılar ödeme kanallarındaki ihtiyaçlarını kolaylıkla ve avantajlı şekilde karşılamak isterken, sektördeki şirketler ise dijital dönüşüm süreçlerine hızla gelişen teknolojiyi entegre etmek için çalışıyor.

Yeni yıla girmeden 2022’nin FinTech sektörüne etkisini özetleyecek olursak; e-ticarette 2021’e göre artan ürün fiyatları ve ortalama sepet tutarlarının, şirketlere ve bireylere özel ön ödemeli kart ve dijital cüzdan hizmetinin yaygınlaşmasının, yıl içinde FinTech sektörüne yapılan yatırımların, geliştirme süreçleri tamamlanmış ve müşterilerin kullanımına sunulan yeni dijital ödeme çözümlerinin FinTech sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hacimlerini yukarı yönlü olmak üzere doğrudan etkilediğini düşünüyorum. Geçtiğimiz ağustos ayında yeni 16 şirketin daha Elektronik Para Kuruluşu olarak faaliyet göstermeye başlaması ise kullanıcılar tarafında alternatif yaratırken, açık bankacılık ve servis modeli bankacılığı hizmetlerinin gündeme gelmesiyle sektördeki rekabetin daha da hareketlendiğini söyleyebiliriz.

Sipay özelinde 2022 yılının nasıl geçtiğine bakacak olursak; bizlerin kurulduğumuz günden bu yana odak noktası her zaman inovasyon ve teknolojiyi buluşturmak oldu. Bu buluşma sonucunda geliştirilen yeni nesil ödeme çözümlerimizle Sipay üye iş yerlerinin ödemelerini kolay yönetilebilmesine, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesine olanak tanıyoruz. Şirketlerin Sanal Pos, Mobil Pos, Linkle Ödeme, Havale-EFT gibi hizmetler ile ödeme alabilmelerinin birçok alternatif yolunu sağlamamızın yanı sıra 2022 yılında faaliyete geçirdiğimiz B2B tahsilat panelleri ve açık bankacılık çözümlerini de Sipay üye işyerlerinin kullanımına sunmaktan mutluluk duyuyoruz. 2022 yılı boyunca Sanal POS tarafında bir ivme kazanmışken, fiziki süreçleri de es geçmek istemedik. Mağazacılık sektöründe ün salmış markalar ile yapmış olduğumuz iş birlikleriyle Fiziksel POS hizmetimizi sunmaya başladık. Kendi markası adı altında bir FinTech gibi davranabilme özelliği kazandıran Walletgate ürünümüz ise bugün birçok markaya finansal özgürlük sağlıyor.

Bir FinTech şirketi olarak bugünün değil yarının ödeme dünyasındaki ihtiyaçlarını da öngörmeniz ve analiz etmeniz gerekiyor. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Faaliyete geçtiğimiz zamandan bugüne kadar müşterilerimizin yeni ihtiyaçlarına hazır teknolojiyle çok hızlı karşılık verdik ve vermeye de devam ediyoruz. 2022 yılında büyümemizde buna paralel olarak beklentilerin ve sektörün üzerinde gerçekleşti.

2023 yılı ve sonrasında ise başta Walletgate ürünümüz olmak üzere mevcuttaki ürünlerimizi yeni özellikleriyle geliştireceğiz. Kendi FinTech markanızı oluşturabilmenizi hedefleyen bu ürünümüzün, perakende ve diğer modellerde aktif bir şekilde kullanılması ilk hedeflerimiz arasında yer alıyor. Sipay Walletgate ile 2023 yılında, FinTech kabiliyeti kazanan 60 ve üzeri markaya hizmet vermeyi planlıyoruz. Aynı zamanda müşterilerimizin hiçbir soru işaretiyle karşılaşmadan kolay yönetilebilir, güvenli ve hızlı “ödemde alma” kriterlerini koruyup geliştirerek hizmet almalarını sağlamayı sürdüreceğiz. Sipay olarak sektörümüze bakış açımızı, sadece ödeme alan değil, ödemeyi yapan için de inovasyon olmalı düşüncesiyle mimarileştirdik. Bu mimari, ödeme başlığı altındaki tüm hareketlerin yönetilebilmesi ve kolaylaştırılabilmesi üzerine kuruldu. 2023 yılında Sipay’i daha çok görecek, hatta birçok noktada kullanıyor olacak olmanızın kaynağının da bu olacağına inanıyoruz.