Craftgate’in ödeme alanında tecrübeli ekibi ile buluşarak, işletmelere finansal özgürlük sağlayan katma değerli çözümlerini dinledik.

Craftgate’in katma değerli servisleri işletmeler için ne gibi avantajlar sağlıyor?

 

Craftgate, üye işyerlerimizin online ödeme süreçlerindeki tüm ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayabilmeleri için en iyi ödeme pratiklerini bir araya getirdiğimiz, çok katmanlı bir ödeme altyapısıdır.

Şöyle açıklayalım; Craftgate’i kullanmaya başladığınızda tüm banka sanal POS’larını, yurt içi ve yurt dışı ödeme kuruluşlarını ve hatta alternatif ödeme yöntemlerini sadece tek bir entegrasyon ile tek panelden yönetebiliyorsunuz.

Bunun yanında, ödemelerinizi sizin için en avantajlı şekilde yönlendirecek “routing” mekanizmalarından ve katma değerli servislerimizden yararlanıyorsunuz. Dolayısıyla, Craftgate ile üye işyerlerimize bir ödeme geçidinden çok daha fazlasını sunuyoruz.

 

Craftgate üye işyerlerinin Autopilot ile 7/24 ödeme alabilmesi nasıl mümkün oluyor?

Üye işyerlerimizin müşterileri “öde” butonuna bastığından itibaren; ödemenin başarılı şekilde gerçekleşebilmesi için birbiri ile uyum içinde çalışan farklı çözümlerimiz var. Bunlardan biri de; üye işyerlerimizin kesintisiz ödeme almasını sağlayan Autopilot.

Bilindiği üzere; banka sanal POS’larında veya ödeme kuruluşlarında anlık kesintiler yaşanabiliyor. Bu sırada işletmeler ödeme alamıyor ve kesinti anında online olarak ödeme yapmakta olan müşterilerininin alışveriş deneyimi sekteye uğramış oluyor.

Bu problemi önleyebilmek için üye işyerlerimizin anlaşmalı oldukları sanal POS’ların çalışma durumlarını anlık olarak izliyoruz. Yıldız Teknopark’taki ar-ge projemiz olan Autopilot, herhangi bir kesinti veya arıza yaşanması halinde, ilgili sanal POS’u devre dışı bırakıyor ve ödemelerin avantajlı olan bir diğer sanal POS’tan geçmesini sağlıyor. Söz konusu problem çözüldüğünde ilgili sanal POS’u tekrar devreye alıyor.

Tüm bu işlemler saniyeler içinde gerçekleşiyor ve üye işyerlerimizin hiç bir müdahelede bulunmasına gerek kalmıyor. Ayrıca üye işyeri Craftgate üzerinden, kendilerine kazandırdığımız tutarları da inceleyebiliyorlar.

Özetle, Autopilot ile üye işyerlerimizin 7/24 ödeme alarak ciro kaybı yaşamasına engel oluyor; müşterilerine kesintisiz bir ödeme deneyimi sunabilmelerini sağlıyoruz.

 

Craftgate, fraud yönetiminde nasıl bir fark yaratıyor?

Her işletmenin şüpheli işlem yönetimindeki ihtiyaçları ve öncelikleri farklı. İşletmeler, kendi dinamiklerine uygun bir fraud çözümü kullanmadığında; riskli olmayan işlemlerin engellenmesinden kaynaklanan ciro kayıpları yaşayabiliyorlar.

Bu nedenle, üye işyerlerimiz için, genel geçer bir fraud yönetimi yerine; ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş bir şüpheli işlem yönetimi sağlıyoruz.

Sağladığımız esnek kural yönetimi ile hangi işlemlerinin şüpheli işlem sayılacağını, hangi işlemlerin engelleneceğini kendileri belirleyebiliyorlar. Belirledikleri kurala takılan işlemleri listeliyebiliyor ve bu işlemler özelinde inceleme yaparak ilgili işlemi iptal edebiliyorlar.

Böylece şüpheli işlemlerde alınacak aksiyonları işletme ihtiyaçlarına en uygun şekilde planlayabiliyorlar.

 

Üye İşyerlerimiz Yurt Dışı Ödemelerinde de Rekabet Avantajı Elde Ediyor!

Ödeme süreçleri, her ülke için farklı dinamikleri olan ve derin uzmanlık alanı gerektiren bir alan. Online alışverişlerde, tüketici alışkanlıkları her ülkeye göre değişebiliyor.

Bu nedenle, online ödeme alan işletmelerin yurt dışı operasyonlarını yürütüleceği bölgelerde, kendileri için en uygun ödeme kuruluşu ile çalışabilmesi; operasyonun başarılı olabilmesi bakımından oldukça önemli.

Operasyonlarını yurt dışına taşıyan üye işyerlerimizin ödeme süreçlerini incelediğimizde; yurt dışı ödemelerinde ödeme kabul oranı yüksek kuruluşlar ile çalışmanın ciro artışı sağladığını gözlemledik. Bu nedenle, üye işyerlerimizin ödeme alabilecekleri kuruluşlara Stripe, Payoneer, PayPal’ın yanı sıra AliPay, Klarna, Afterpay, Clearpay ve Braintree’yi de dahil ettik.

Böylece, bir üye işyeri Craftgate ile çalışmaya başladığında; bu ödeme sağlayıcıları ile anlaşma yapma imkanı elde ederek, işletme cirolarını yabancı para birimlerinde de artırabilir; müşterilerine farklı seçenekler sunabilir.

Hali hazırda Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Brezilya Reali, Arjantin Pesosu ve Çin Yuanı olmak üzere 7 farklı para biriminde ödeme almayı destekliyoruz.

 

Craftgate’i ayrıştıran üç temel değer: Uzman ekip, en iyi ödeme pratiklerine sahip ürün ve proaktif destek!

Craftgate’i en temel üç değer üzerine inşa ettik: Yetkin ve deneyimli ekibimiz, yüksek kaliteli ürünümüz, hızlı ve etkili destek süreçlerimiz.

Aynı ekiple, ödeme sistemleri alanında uzun yıllardır tecrübe ettiğimiz en iyi uygulamaları ve bunlara dayalı pratikleri ödeme geçidi ürünümüz Craftgate’e aktardık.

Üye işyerlerimize sunduğumuz ürün deneyimini yurt dışındaki karşılığı ile “payment orchestration” olarak tanımlayabiliriz. Müşterileri “öde” butonuna bastığı andan itibaren ödemeyi üye işyerlerimiz için komisyon olarak en avantajlı sanal POS’tan geçmesini sağlıyor, ödeme hatalarında veya kesinti anlarında dahi ödeme alabilmelerini sağlıyoruz.

Bir bakıma, gelen ödemeyi bir orkestra şefi gibi yönetiyor, üye işyerlerimizin ödeme başarı oranlarını artırmak ve ciro kaybını önlemek için çalışıyoruz.

Bugün Craftgate ile ilk günden bu yana hiç müşteri kaybetmemenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2022 yılı sonunda, bir sene öncesine oranla 10.4 kat büyümemizin arkasındaki en büyük etmenin Craftgate’i inşa ettiğimiz temeller olduğunu söyleyebiliriz.

İşletmeniz için Craftgate’i kullanmaya başladığınızda; ciro artışı, yüksek ödeme dönüşümü, kaliteli bir müşteri deneyimi gibi katma değerleri de elde edecek; bir ürün ekibinden alınabilecek en etkili ve en hızlı destek sürecini de deneyimlemiş olacaksınız.