iyzico CCO’su Şebnem Dağ Güven ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde Fintechtime Mart 2023 sayısı için gerçekleştirdiğimiz röportaj yayında. 

Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle daha da önemli hale gelen #8Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için sektörümüzün kadın liderlerinin duygu ve düşüncelerini bir araya getirdiğimiz özel dosya konusu ile sizleri buluşturuyoruz. 

iyzico CCO’su Şebnem Dağ Güven ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde Fintechtime Mart 2023 sayısı için gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Kadınların daha az bulunduğu fintech sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Ekosistem ile kesişen kariyer öykünüzü sizden dinleyebilir miyiz? 

Üniversite yıllarımdan itibaren finans sektörüne hep ilgi duydum. Bu ilgi, kariyer yolculuğumun büyük bir kısmını inovasyon ve yeni iş modellerine odaklanarak geçirmemi sağladı. Benim için yükselen trendleri takip etmek ve müşterilerimiz için yeni değer önermeleri yaratmak her zaman önceliklerim arasında oldu. Çünkü olmayanı görmenin ve üretmenin her zaman çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu inançla, gelişen ve öne çıkan teknolojilerin finansal hizmetler alanındaki etkilerine odaklanarak, kullanım alanlarını belirlemeyi ve bu alanda yeni sayfalar açmayı hedefledim. Profesyonel hayatımda belirli bir bilgi birikimine eriştikten sonra yenilikçi iş modellerini yakından takip eden ve teknoloji ile birleştiren fintech sektörüne girmek benim için artık kaçınılmazdı. Fintech sektörünün yeni oyun alanlarına sahip olması ve bunu geniş bir alanda sunması, müşterilerimize, sektöre yeni hikayeler kazandırabilmek beni oldukça heyecanlandırıyor. Sektörün, ülkemizde ve dünyada son yıllardaki hızla yükselişi ve iyzico olarak bizim de bu sektörün öncüsü olmamız; iş geliştirmede detaylara önem veren bir kadın olarak kariyerimde önemli bir yere sahip oldu. iyzico içerisinde çok farklı perspektiften bakabilen inovatif ve sonuç odaklı fikirlere sahip ekip arkadaşlarımın olması, beni bu sektörde bir kadın olarak daha fazla üretmeye ve ilham olmaya itti diyebilirim. Kariyer yolculuğuma dönüp baktığımda kendini şanslı hisseden grupta olduğumu düşünüyorum. Çünkü hayat beni çok iyi yöneticiler ve mentorlarla tanıştırdı ve çalışma imkânı sundu. Bir kadın olarak iş hayatında maalesef oldukça yaygın bir kullanım olan cam tavan sendromuna ve farklı engellere maruz kalmadım. Finansal hizmetler sektörü kadınlara sunduğu olanaklarla bu alanda da bence ayrışıyor. Ama bazı şeyleri benim yaşamamış olmam birçok kadının bu sendromla veya başka engellerle karşı karşıya kalmadığı anlamına asla gelmiyor. Bilindiği üzere teknoloji sektöründe çalışan kadın oranı uluslararası raporlara göre yüzde 10 bantlarında seyrediyor. Ancak iyzico’da kadınların eşit bir şekilde temsil edilmesi için verilen çaba ve şirket kültürümüz gereği demokratik temsil edilme gibi konular bizi farklılaştırdığı gibi, benim gibi birçok kadına da ilham kaynağı olabilir. iyzico’da bu kültürün bir parçası olduğum için ve kariyer yolculuğumda çalıştığım  ekip arkadaşlarımla dayanışma içerisinde,  birbirimize ilham olabildiğimiz için kendimi çok şanslı ve güçlü hissediyorum.

 

Şirketinizin kadın çalışan ve yöneticilere bakışı nasıl? Oran veya rakam paylaşırsanız sevinirim. 

Finansal hizmetleri demokratikleştirme amacıyla çıktığımız yolda iyzico olarak bizim kuruluş misyonumuz, finansı demokratikleştirmek ve kapsayıcılığı artırmak. Kadınların kendi finansal özgürlüğünü kazanması şirket kültürümüz açısından büyük önem taşıyor. Geliştirdiğimiz inovatif ürün ve çözümlerin yanı sıra, sosyal projelerimizle de finans hizmetlerinin geniş kitlelere ulaşması ve fintech sektöründe eşit şekilde temsil edilebilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sebeple sadece çalışan ve yöneticilerimizin değil, kadın girişimcilerin de yanındayız. Eşitlik sağlanana kadar iyzico olarak kadın yöneticilerin, çalışanların ve girişimcilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. büyük bir gururla söylüyorum ki, iyzico olarak, 200 kişilik kadromuzun yüzde 45’inde kadın çalışanlara yer vererek sektördeki en yüksek kadın çalışan sayısına sahip şirketlerden biri konumundayız. Bu kapsamda sadece kendi bünyemizdeki insan kaynağına odaklanmakla kalmadık. Aynı zamanda girişim ekosisteminde kadın girişimci sayısının artması için de harekete geçmeye karar verdik ve proje ortaklarımızla birlikte “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçirdik. Bugüne kadar 250’nin üzerinde girişimciyi programa dahil ettik ve programa dahil olan kadın girişimcilerin yaratmış olduğu 5 milyon TL üzerinde işlemden sıfır komisyon alarak onların ekosisteme girişlerine destek olduk.

  

Sektörde çalışmak isteyen kadınlar nasıl bir yol izlemeli, kendilerine neler önerirsiniz?  

Kadınlar olarak finansal hizmetlere erişimde yaşadığımız zorlukların yanı sıra, kariyer yolculuğumuzda da sadece kadınlara değil herkese sevdikleri ve meraklarını tetikleyen, ilgilerini çeken bir alanda çalışmalarını tavsiye ediyorum. Kadınlara tavsiyem ise hedeflerini net bir şekilde belirlemeleri ve onlara yol gösterecek, gerektiğinde sakinleştirecek, gerektiğinde güç verecek, korktuklarında risk almaktan çekinmemelerini sağlayacak ve her zaman onların arkasında duracak bir mentor edinmeleri. Kariyer, bana göre uzun bir deneyim yolculuğu. Bizden önce ilgi duyduğumuz sektörlerde çalışmış ve kariyer basamaklarını başarı ile çıkan birçok profesyonel kadın var. Onların deneyimlerinden faydalanmanın ve gelişime açık olmanın bir kadın olarak kendimize yapabileceğimiz en iyi yatırımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bazen kadınlar olarak yaradılışımız gereği biraz detaycı hatta mükemmeliyetçi olabiliyoruz. Ama hata yapmaktan korkmamız gerekiyor. En büyük dersleri ve kazanımları hatalarımızdan elde ediyoruz. Kadınlar olarak ilgi duyduğumuz sektörlerde, sürekli kendilerimizi geliştirmekten, öğrenmekten, araştırmaktan ve cesur adımlar atmaktan vazgeçmemeli; her zaman kendimizi bir adım öne nasıl taşırız sorusuna yanıt aramalıyız. Bu sadece çalışma hayatında değil tüm hayat akışımızda geçerli olmalı. Son olarak, kendimiz için doğanın iyileştirici gücünden faydalanmalı, durup çiçekleri koklayacağımız, dinleneceğimiz ve es vereceğimiz zamanlar yaratmayı başarabilmeliyiz. Ancak bu sayede yenilenip sağlıklı bir şekilde yola devam edebiliriz. Şunu hiç unutmayalım ki; bizler süper kahramanlar değiliz. O yüzden bazen zor zamanlar yaşasak da bunun üstesinden gelebilmek için çabalamaktan vazgeçmemeliyiz.

 

 

Kadınlara yönelik beklentiler hem iş hem de sosyal yaşamda oldukça yüksek, teşvik ise yok denecek kadar az. Bu konuda neler yapılabilir? 

Politika Analiz Laboratuvarı ile yaptığımız Dijital Finansal Kapsayıcılık Raporu’na göre, Türkiye’de kadınların hesap sahipliği oranının yüzde 54 olduğunu söyleyebiliriz. Hem bu oran hem de borçlanmak için kredi veya kredi kartı kullanan kadınlarımızın oranı OECD’nin altında kalıyor. Konuyu girişimcilik perspektifinden değerlendirdiğimizde burada da mikro kredi programlarında kadınlara ayrılan destek ve borç alanların oranının kısıtlı kaldığını görüyoruz.Kadınlar olarak, kariyer yolculuğumuzda seçim yapmak zorunda bırakıldığımız zamanlarla karşı karşıya gelebiliyoruz; benim tecrübelerime göre en büyük engeller arasında kadınların iş dışı hayatı ile iş hayatı arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmaları yer alıyor. Bu durum da sosyal refah düzeyini olumsuz yönde etkiliyor. Ben çalışan bir anneyim, o nedenle kadınların kariyer yolculuklarında özellikle sosyal haklar anlamında desteklenmelerini çok önemli buluyorum. Doğru eğitimleri almış ve erişilebilir çocuk bakım hizmetleri elde edebilen kadınların kariyer basamaklarını da daha iyi tırmandıkları ve yönettiklerini söyleyebilirim. Burada kaynak ve teşvik yaratmak çok mühim.

Ekonomik refah düzeyine baktığımızda ise ülkemizde kadınların finansal hizmetlere erişimiyle riskleri daha iyi yönetebildikleri, iş kurma, yatırım yapma yetkinliklerinin arttığı ve eğitim, sağlık gibi alanlar için sermaye ayırabildiklerini söyleyebiliriz. Kadınlar tarafından finansal hizmetlere erişimin artması, kapsayıcı ekonomik büyüme ve yoksullukla mücadele gibi kalkınma değişkenleri açısından da kritik olacak. Biz de iyzico olarak, programımız kapsamında kadın girişimcileri teşvik etmek için iş ortaklarımızla finansal hizmetlere erişimlerini kolaylaştırmaya ve iş kurma süreçlerindeki ihtiyaçlarına odaklandık. Program çerçevesinde kadın girişimcilerimize ilk 6 ay 0 komisyon desteği sağlıyoruz. İş ortaklarımız Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt, Mükellef, Webtures ve Magnetiq’de program dahilindeki kadın girişimcilere tanıtım desteği, dijital pazarlama ve online satış alanlarında ücretsiz özel eğitimler ve indirim imkanları tanıyor. Her koşulda üretim yapmak için mücadele eden kadınlara destek vermek, kadın girişimcilerin gücünü iyiden iyiye artırmak için onların yanında olmaya devam edeceğiz.

 

Hem Dünya Kadınlar Günü hem de Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu özel yıl vesilesi ile duygularınızı öğrenebilir miyiz? 

Toplumun sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi ve aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için kadınların önemli bir role sahip olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi kadınlar olarak bizim toplumumuzda sahip olduğumuz haklar ile ilgili ilk gelişmeler Cumhuriyet dönemi ile başladı ve sonrasında da hız kesmeden büyüyerek devam etti. Kadınlar olarak, mesleki hak kazanımlarımız başta olmak üzere Türk kadınları elde ettiği diğer haklar doğrultusunda siyasetten müziğe, spordan bilime farklı alanlarda ilklere imza atarak tarihte başarı ile anıldı. Bugünümüze baktığımız zaman Cumhuriyetimizin 100. yılında da bu başarının artarak devam etmesini ve kadınların toplumsal hayatın her alanına eşit ve özgür biçimde katılacakları bir düzen oluşmasını diliyorum. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar gününü kutluyor, Cumhuriyetimizin 100. yılının onuru, gururu ve heyecanını büyük bir sevinç ile yaşıyorum.