B9 Creative Direktörü

İbrahim Alan

 

B9 Creative Direktörü İbrahim Alan, Fintechtime Nisan sayısı için yazdı “SaaS Girişimleri İçin İçerik Pazarlaması ve Nutella Eğrisi”.

Günümüzde SaaS modelinin öne çıkmasının en önemli unsurlarından birisi de işletmelere daha önce şirket içi ortamlardan çalıştırılamayacak kadar pahalı olan veya yoğun enerji gerektiren güçlü yazılımlara erişim imkânı sağlaması ve erişebilirliğinin oldukça kolay olması ile ilgili. Bu alanda artan talep, SaaS şirketlerine ürün ve hizmetlerini anlatma konusunda da bir rekabet oluşturmuş durumda.

 

Yarın diyete başlıyorum deyip başlayamayan milyonlarca kişiden biriysen, muhtemelen bazı noktalarda karar almakta zorlanıyor ya da kendini tutamıyorsun. Herkesin hayatında bir Nutella eğrisi olduğunu düşünürüm. Hayatımızdaki Nutella eğrisi gibi birçok eğri yer alıyor. Girişimcilik konusu da bunlardan birisi; ilk etapta keyifle kaşıklanan sonrasında ise farklı birçok etkeni içinde barındıran bir yolculuk. Buzdolabının kapısını açıp anlamsızca izlemenin zevki gibi; girişimcilik tutkusu ve bu tutkuya yön vermek aslında o Nutella’yı kaşıklamamakla başlıyor. Yani tam olarak karar almak ve gerekiyorsa keyif aldığın çoğu şeyi hayatından bir süre çıkararak sonuca odaklanmak, sonrasında ise kendini belirli aralıklarla ödüllendirmek.

Girişim demişken, gelelim SaaS odaklı girişimlere… SaaS, “hizmet olarak yazılım” anlamına gelen “Software as a Service” tabirini kısaca ifade eden bir terimdir. Gerçek anlamda da pek çok hizmeti sadece yazılım üzerinden sunabilen bir teknolojiyi ifade eder.

Günümüzde SaaS modelinin öne çıkmasının en önemli unsurlarından birisi de işletmelere daha önce şirket içi ortamlardan çalıştırılamayacak kadar pahalı olan veya yoğun enerji gerektiren güçlü yazılımlara erişim imkânı sağlaması ve erişebilirliğinin oldukça kolay olması. Bu alanda artan talep, SaaS şirketlerine ürün ve hizmetlerini anlatma konusunda da bir rekabet oluşturdu diyebiliriz. Ürününüzü pazarlamanın ve sadık müşteriler edinmenin en etkili yolunu arayan bu girişimler için bazı önemli noktalar var, Nutella’ya ara verip okumak istersen özet niteliğindeki detaylardan girişimin için önemli hap bilgileri de alabilirsin.

Öncelikle SaaS pazarlamasının en önemli unsurlarından biri, müşterilerin ürünü anlamasına yardımcı olmaktır. Gözlemlediğim ve deneyimlediğim kadarıyla birçok marka kendi ürününü sağlıklı bir şekilde anlatmaktan oldukça uzak. Bu durum, ilgili servis sağlayıcının müşterilerinin de ürün ve hizmetleri anlamasında bir dezenformasyon oluşturuyor.

 

Peki SaaS Girişimleri için Etkili Bir Pazarlama Temeli Nasıl Atılır?

Öncelikle vurucu içerik pazarlaması ve üretimine eğilmek gerekiyor. Burada tonu belirleyecek, etkili konulara karar verecek ve mesajınızı iletmenin farklı yollarını bulacak kişi sizsiniz. Doğru bir profesyonel ile iş birliği yaparak bu konu hakkında yardım alabilirsiniz. Günümüzde, SaaS girişimlerinin sıklıkla düştüğü bir hatadan bahsetmek istiyorum; sıkıcı uzun okumalar ve sonu gelmeyen e-posta dizileri bunlardan başlıcaları.

 

SaaS girişimleri için etkili hazırlanan içerik üretimleri hedeflediğiniz pazarda yükselmenize olanak sağlayacaktır. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse:

  • Uzmanlığa dayalı blog yazıları: Etkili blog yazıları organik olarak büyümenize katkı sağlayan temel unsurlardan biridir. Uzun blog yazıları yazmak belki birçoğumuz için önemli ama önemli olan çok uzun blog yazıları yazmak değil çünkü x bir okuyucu blog yazınıza girdiğinde okumaktan sıkılıp ekranı kapatıyorsa Google bunu yararlı içerik değil olarak algılıyor ve aslında uzun uzadıya bilgi içeren, yararlı bir içerik olan yazınız boşa gitmiş oluyor. Bunun yerine hap bilgi şeklinde, görsellerle, videolarla ya da çeşitli gifler ile desteklenmiş içerikler oluşturmak avantaj olacaktır.
  • Ürün açılış sayfaları oluşturma: Oluşturacağımız Landing Page satış yapma kaygısından ziyade, samimi ve hedef bireyde oluşabilecek soru işaretlerine yönelik olmalı. Çözüm odaklı bir açılış sayfasının CTA butonuna herkes tıklamak ister. Profesyonel olarak hazırlamak için bu konuda danışmanlık almak oldukça ö Dışarıdan basit gibi görünen ama alt metninde birçok algısal unsuru barındıran bir konu.
  • Video ve podcast kaydetmek: Dijitalde bırakacağınız izler çok ö İnsanlara katkı sağlayacak, ürün ve hizmetiniz konusunda besleyici niş içerikler üretmek büyümenizin önünü açan unsurlardan sadece birisi. İnsanların artık zamanı yok ama bu yemek yerken video içeriklerinizi izlemeyecekleri anlamına gelmiyor.
  • Ürün güncellemelerinin bilgilendirmesi ve haber bültenlerinin gönderilmesi: Ürün ya da hizmetinize ait son gelişmeleri ve güncellemeleri sıklıkla hedef kitlenize göndermek markanız açısından olumlu bir durum. Kişiyi özel hissettirecek mesajlar ve yaklaşım tonlaması ile akıllarda kolaylıkla yer edinebilirsiniz. Belirleyeceğiniz tone of voice haber bültenlerinde oldukça önemli, samimi ve içten yazılar algıda sizi üst sıralara taşıyacaktır.
  • Ürün kılavuzları ve sunumları oluşturmak: Ürün ya da hizmetinizi uzan toplantılarda defalarca yeniden anlatmak zorunda kalıyorsanız bir yerlerde ters giden bir durum var demektir. Size sadece özet yapmak kalsın. İyi bir şekilde hizmetinizi, yalın ve basit bir biçimde anlatan sunumlar sayesinde zamandan kazanabilirsiniz.
  • Yararlı Web seminerleri ve ürün demoları hazırlamak: Deneyim en akılda kalıcı yö Ürününüzü birebir deneyimlemeyen tüketiciyi ikna etmek her zaman daha zordur. Destekleyeceğiniz web seminerleri ile oluşturacağınız demo kurgusunda

 

Sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum: İyi bir içeriğin anahtar kelimesi “ilgi çekici” olmasıdır. – Jason Miller