Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 4 ödeme hizmetleri kuruluşunun faaliyet izni kapsamını genişletti, Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri AŞ’nin faaliyet iznini ise geçici olarak durdurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamının genişletilmesine karar verirken, Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri AŞ’nin faaliyet iznini geçici olarak durdurdu.

TCMB’nin 4 şirketin faaliyet izni kapsamının genişletilmesine ve bir şirketin izninin geçici olarak durdurulmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Faturakom Ödeme Hizmetleri AŞ, Föy Fatura Ödeme Kuruluşu AŞ, Paybull Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para AŞ ile Paynet Ödeme Hizmetleri AŞ’nin faaliyet izni kapsamının genişletilmesi kararı alınırken, Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri AŞ’nin faaliyet izninin geçici olarak durdurulduğu açıklandı.

Karara göre, faaliyet izni genişletilen aturakom Ödeme Hizmetleri AŞ, Föy Fatura Ödeme Kuruluşu AŞ, Paybull Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para AŞ ile Paynet Ödeme Hizmetleri AŞ., ödeme ve elektronik para ihracı hizmetlerini sunacak ancak faaliyet izni geçici olarak durdurulan Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri AŞ ise 6 ay boyunca hizmet veremeyecek.

Söz konusu kararlar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca alındı.

 

 

Paynet Ödeme Hizmetleri A.Ş’nin faaliyet izni genişletildi

Arena Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, ”Şirketimiz bağlı ortaklığı Paynet Ödeme Hizmetleri A.Ş’nin mevcut ödeme aracılık hizmetleri faaliyet izninin açık bankacılık olarak bilinen hizmetleri de içerecek şekilde genişletmesine ilişkin başvurusu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kabul edilerek faaliyet iznimizin kapsamı genişletilmiştir.” bilgisi verildi.