Boğaziçi Ventures, oyun geliştirme şirketi Toon Metal Games şirketine yatırım yaptı.

2023 yılının son çeyreğini çeşitlendirilmiş yatırım portföyü ile kapatmaya hazırlanan Boğaziçi Ventures, oyun endüstrisinde adından söz ettiren yaratıcı yaklaşımı ile dikkat çeken bir oyun geliştirme şirketi olan Toon Metal Games şirketine yatırım yaptı.

Boğaziçi Ventures 2023 yılı bitmeden yeni bir oyun yatırımı daha tamamladı ve Casual ve Hybrid Casual oyun türlerinde oyunlar geliştiren Toon Metal Games’i BV Growth Fonu portföy şirketleri arasına dahil etti. Boğaziçi Ventures’ın yatırım portföyüne yeni katılan Toon Metal Games, 2.5 milyon Amerikan Doları değerleme üzerinden 250 bin Amerikan Doları değerinde yatırım aldı. Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı Burak Balık bu yatırım ile Boğaziçi Ventures’ın oyun sektöründeki güçlü varlığını ve stratejik yatırım portföyünü daha da genişletme hedefi olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi; ‘‘Oyun sektöründeki yenilikçi projelere odaklanarak, girişimcilere destek verme ve sektöre değer katan teknolojilere yatırım yapma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Boğaziçi Ventures olarak, yaratıcı fikirleri ve inovasyonu destekleyerek, oyun endüstrisinin dönüşüm sürecine liderlik etmeye devam edeceğiz.’’

 

Toon Metal Games, 23 Eylül 2021’de kurulan ve Casual ile Hybrid Casual oyun türlerinde öne çıkan bir oyun geliştirme stüdyosu olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Toon Metal Games’in kurucu ortakları Gökçe Kaya (Head of Studio – Product/Game Design), Önder Yüceur (Head of Tech), ve Deniz Ensari (Head of Art & Design), oyun sektöründe 8 yıldan fazla deneyime sahip. Sanalika’nın geliştirme ekibinde yer alarak kendi girişimlerini kuran bu ekip, birçok farklı girişimde önemli roller üstlendi. Geçmişte Türkiye’nin ilk VR RPG oyunu olan Dede Korkut’u Oculus Store’da başarıyla yayınladılar ve bir dizi VR oyunu ile mobil oyunlar geliştirdiler. okey ve Uno kart oyunu mekaniklerini birleştiren eğlenceli bir board oyunu olan “Crazy Okey” ise büyük bir başarıya ulaşarak Apple tarafından üç kez günün oyunu seçildi ve iOS platformunda Board ve Card kategorilerinde ilk 5’e kadar yükseldi. Şirketin ilk oyunu olan “Hamster Escapes”i (Arcade Idle) bir sene önce yayınlayan Toon Metal, eşya dizme mekaniği ile Tiny House türündeki evleri geliştirdiği ve sudoku oynadığı “TinyDoku” adlı oyununu tanıttı. Dünya Kupası’na özel olarak geliştirdikleri “Stadium Master” ile Arcade Idle türündeki başarılarını sürdüren stüdyo, şu anda güzellik salonu işlettiği “Beauty Salon” adlı oyunu ise  soft launch sürecindedir. Toon Metal Games Kurucu Ortağı Gökçe Kaya, yatırım hakkında düşüncelerini ‘‘Boğaziçi Ventures’ın lider yatırımcı olarak bizi desteklemesi bizlere olan güvenini ve inancını gösteriyor. Aldığımız yatırımı ekibimizi genişletmek, hybrid casual ve casual oyun türlerinde elde ettiğimiz tecrübe ve know-how’ımızı daha da geliştirmek ve yeni oyunlarımızın üretimi için kullanacağız. ’’ olarak belirtti.

 

Toon Metal Games’in gelecek hedefi, Arcade Idle mekanikleri ile birleştirilmiş çok oyunculu RPG oyunlarını geliştirmek. Boğaziçi Ventures’ın teknoloji odaklı ve geleceği şekillendiren girişimlere yönelik yatırım stratejisi ile güçlenen Toon Metal Games, Türk oyun sektörünü küresel arenada daha da parlak bir geleceğe taşımayı amaçlıyor.