ING tarafından yapılan araştırma, Avrupalı kullanıcıların mobil bankacılık teknolojilerine yaklaşımına ışık tuttu. 13 Avrupa ülkesi ve ABD ile Avustralya’da bulunan yaklaşık 15 bin kişiyle yapılan ankette, mobil cihazlarını bankacılık işlemleri için kullananların Avrupa’da 2015’e oranla yüzde 6 artarak yüzde 47’ye yükseldiği görüldü. Üstelik önümüzdeki 12 ay içinde mobil bankacılık hizmetlerinin benimsenmesinde yüzde 16’lık bir artış öngörülüyor.

Mobil bankacılık kullanımı, para yönetimine de olumlu bir etki yapıyor. Ankete katılan 13 Avrupa ülkesinde mobil kullanıcıların yüzde 71 oranında finansal süreçlerini daha iyi yönettikleri belirtiliyor. Katılımcıların çoğunluğu, mobil bankacılıkla elde ettikleri faydaların kullanım süresi arttıkça katlandığına inanıyor.

Avrupa’nın nakitsiz toplum olma yolunda önemli bir adım olarak görülen mobil bankacılık ülkeler arasında ise kayda değer farklılıklar gösteriyor. Örneğin Türkiye ve İtalya’da bir yıl önceye oranla çok daha az nakit para kullandığını belirtenlerin oranı yüzde 67 iken, Avusturya ve Almanya’da bu oran yüzde 33’ün altına iniyor.

Araştırmayı gerçekleştiren ING’de kıdemli ekonomist olarak çalışan Ian Bright, “Mobil devrim geçici bir moda değil. İnsanlar mobil telefonlarını kullanarak sadece mali süreçlerini yönetmekle kalmıyor, bu teknolojilerin daha iyi finansal yönetime imkan tanıdığını da kabul ediyorlar,” diyor.