Akbank’ın “Selfie ile Giriş” isimli mobil yüz tanıma özelliği yabancı basında yer buldu. Teknolojiden, 250 binin üzerinde müşterinin faydalandığı açıklandı.

Türkiye’nin köklü bankalarından Akbank ve kimlik doğrulama teknolojileri geliştiren Daon firmasının ortaklığında geliştirilen “Selfie ile Giriş” özelliği, yakaladığı popülariteyle yabancı basında manşetlere taşındı. Mobil bankacılığa girişte, çeyrek milyon banka müşterisinin kimliklerini “selfie” ile doğrulamaları haberlere konu oldu.

İngiltere menşeli Finextra sitesinde yer alan haberde, Akbank Direkt mobil bankacılık uygulamasına giriş esnasında yüz tanıma teknolojisinin (Selfie ile Giriş) kullanılabildiği vurgulandı. Akbank Direkt’in yüz tanıma seçeneğinde, Daon tarafından sunulan IdentityX kimlik doğrulama sisteminin kullanıldığı bilgisi verildi. Yapılan açıklamada, mayıs ayında kullanıma açılan “Selfie ile Giriş” teknolojisinden 250 binin üzerinde banka müşterisinin faydalandığı ifadesi yer aldı.

“Türk insanı mobil teknolojilere uyum sağlama konusunda hevesli”

Biyometrik teknolojiler konularına odaklanan Toronto, Kanada merkezli Findbiometrics haber sitesi de konuya geniş yer verdi. Daon tarafından geliştirilen kimlik doğrulama sistemini kullanan Akbank’ın, yaz ayları boyunca 250 binden fazla kişiye “Selfie ile Giriş” imkanı sunduğunu sayfasına taşıdı.

Akbank’ın yedi yıl üst üste “Türkiye’nin En Değerli Bankası” unvanını elde ettiğini belirten haber sitesi, mobil uygulamalarına ekledikleri yüz tanıma teknolojisine müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Türk insanının mobil teknolojilere uyum sağlama konusunda oldukça hevesli olduğunu belirten site, “Selfie ile Giriş” gibi teknolojilerin kısa sürede büyük çapta kullanıcıya ulaşabildiğini aktardı.

Akbank’ın kullandığı yüz tanıma teknolojisinin geliştiricisi olan Daon, konu hakkında resmi bir basın bildirisi yayımladı. Daon CEO’su Tom Grissen’in sözlerinin yer aldığı yazılı açıklamada Türkiye’nin, mobil bankacılık uygulamasında kullanılan yüz tanıma teknolojisine olan ilgisinin oldukça yüksek olduğu söylendi. Grissen, “Ortaya çıkan istatistik, küresel çapta gördüğümüz en hızlı kullanıcı benimsemelerinden biri” ifadelerini kullandı.

“Selfie ile Giriş” yaz aylarının başında kullanıma açılmıştı

Akbank, müşterilerinin en hızlı ve en kolay hizmete ulaşmasını sağlamak amacıyla Akbank Direkt’e “Selfie ile Giriş” yapabilme özelliğini Türkiye’de başlatan ilk banka olduğunu açıklamıştı. Teknolojideki gelişmeleri bankacılık ürün ve hizmetlerine aynı hızda uyarlamak isteyen Akbank, yüz tanımlama teknolojisi ile Akbank Direkt’e “Selfie ile Giriş” yapabilme imkanı sunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akbank Direkt Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş şu sözleri kullanmıştı:

“Selfie çekmek hayatımızın vazgeçilmez bir parçası; biz de Akbank olarak hayatın kalbindeyiz. Selfie hayatımızın bu kadar içine girmişken, biz de ‘Akbank Direkt’e selfie ile giriş neden yapılamasın?’ dedik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Artık müşterilerimiz, Akbank Direkt’e yüzlerini tanıtıyor ve şifre girmeye gerek olmadan Selfie’leri ile giriş yapabiliyor. Kesintisiz yatırım yaptığımız dijital teknoloji, müşterilerimiz ile aramızda özel bir iletişim köprüsü de oluşturuyor. Dijital teknolojideki gelişimi müşterilerimizin olduğu her platformda yanlarında olmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Akbank olarak modern hayat alışkanlıklarından ilham alarak, insan odaklı teknolojiler geliştiriyoruz. Bu özelliklerimizle Türkiye’de bankacılık sektörünün dijital dönüşümüne liderlik etmeye devam edeceğiz.”

Tüketicilerin Kimlik Doğrulama Sistemlerine Yaklaşımı Nasıl?