Fintech dünyasının önde gelen isimlerinden Chris Skinner, kişisel bloğunda Türkiye’den bahsetti. Son yıllarda finans dünyasında yapılan teknolojik atılımlardan bahseden Skinner, 2023 yılında Türkiye’nin nakitsiz bir toplum haline dönüşeceğini iddia etti.

Türkiye’yi yakından takip eden bir isim

Çeşitli etkinlik ve konferanslarda boy gösteren bir fintech duayeni olan Chris Skinner, Türkiye’nin finansal teknolojiler konusundaki durumunu inceledi. Türkiye’deki finansal piyasaların büyüleyici olduğunu söyleyen Skinner, temassız ödeme konusunda dünyada öncü ülkelerden olduğunu söyledi.

Asya ve Avrupa’nın kesiştiği bir yer olması nedeniyle, ticaretin en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirttiği Türkiye’nin, aktif büyüklük açısından son 15 yılda yüzde 20 oranında büyüme kaydettiğini yazdı. Bu durumun ödemeler sektörüne de yansıdığını belirten Skinner, yapılan modern atılımların dinamik pazarları büyüttüğünü de söyledi.

15 yıl önce Türkiye’de sadece yüzde 9 oranında kredi kartı kullanılırken, günümüzde bu oranın yüzde 40’lara ulaştığını vurgulayan Skinner, hedefin tamamen nakitsiz bir toplum olduğunu da belirtti.

Türkiye finansal teknolojiler konusunda öncü

Türkiye’nin toplam kart sayısı ve POS makineleri açısından da öncü olduğunu söylerken, piyasada 120 milyondan fazla banka kartı, 59 milyon civarında kredi kartı ve 2,3 milyon adet de POS makinesi olduğunun altını çizdi.

Türk toplumunda alışveriş ve ödeme kültürünün zengin bir mirastan çıktığını söyleyen Skinner, teknolojiyi ve yeni ürünleri kucaklayan genç nüfusu sayesinde modern çağlarda da ödemeler için yenilik merkezi haline dönüştürdüğünü belirtti.

Türkiye’nin, 2006 yılında temassız kredi kartı veren ilk Avrupa ülkesi ve 2007’de Fransa ve İngiltere’den sonra Chip & PIN dönüşümünü tamamlayan üçüncü Avrupa ülkesi olduğunu da vurguladı.

Yapılan atılımların ardından gün gittikçe daha fazla teknolojik finansal ürünün görüneceğini düşündüğü Türkiye’nin 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz toplum olmak için ilerlediğini ve bu hedefe ulaşabilme potansiyelinin olduğunu söyledi.