Gözlerini mobil cihazlarından bir an olsun ayırmayan milenyum nesli, bir yandan da bankacılık sektörünün geleceğini ellerinde tutuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bankalar açısından en kârlı nüfus, 18-34 yaş aralığında yer alıyor.

Milenyum nesli yetişkinlerden daha fazla harcama yapıyor

Telstra tarafından 27 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, milenyum neslinin ortalama harcama oranı, yetişkin nesilden yüzde 40 civarında daha fazla. 8 bin milenyum nesli temsilcisinin de katıldığı, Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmada, milenyum neslinin yılda ortalama 80 bin dolar civarında harcama yaptığı, yetişkinlerin ise 58 bin dolar civarında gezindiği ortaya çıktı.

Telstra Finansal Servisler Yöneticisi Rocky Scopelliti, milenyum neslinin harcama alışkanlıklarının ve tüketim miktarlarının finans firmaları için en önemli göstergelerin başında geldiğini savunuyor.

Bankacılık sektörü milenyum nesline göre şekillenecek

Araştırma İngiltere’deki milenyum neslini hedef almış olsa da tüm dünyada yetişkinlere oranlara yarı yarıya daha fazla harcama yaptıkları aşikar. Milenyum nesline odaklanan ve onların ihtiyaçlarına çözüm üretecek olan banka ve finans kurumlarının pazarda hatırı sayılır bir ilerleme kaydedecekleri gün gibi ortada.

Yapılan araştırmada ayrıca İngiltere’deki banka hesaplarının kullanımı konusunda bir karşılaştırma da yer aldı. İngiltere’nin önde gelen bankası Barclays’in hesapları incelendiğinde, hesap sahiplerinin yarısına yakınının milenyum nesli olduğu ortaya çıktı. Barclays tarafından yapılan açıklamada, milenyum neslinin yüzde 70’inin tamamen mobil bankacılığı tercih ettiği, banka şubelerine çok nadir uğradıkları da belirtildi.