Son yılların en sansasyonel dijital para birimlerinden olan Dash, Apple tarafından onaylanarak AppStore içinde işlem görmeye başladı. Ağustos 2016’da Apple’a başvuru yapan Dash yetkilileri, kriterleri karşılayamadığı gerekçesiyle elleri boş dönmüşlerdi. Aradan yaklaşık bir sene geçtikten sonra Apple tarafından izin almayı başaran dijital para birimi Dash, bundan böyle iOS AppStore içerisinde para birimi olarak kullanılabilecek.

Tam bir kapalı kutu

Tıpkı bitcoin gibi dijital bir para birimi olan Dash, diğer kripto paralara nazaran çok daha fazla gizlilik sunmasıyla dikkat çekiyor. Bitcoin dahil hemen her dijital para birimi gizliliğe özen gösteriyor olsa da, tüm para birimlerinde öyle ya da böyle elektronik imza kullanılıyor. Dash’te ise bu dijital imza bile anonim olarak gerçekleştiğinden, uçtan uca gerçek bir gizlilik söz konusu. Bu durum kullanıcı güvenliği ve gizliliği açısından son derece cazip olsa da, servis sağlayıcılar için tehlikeli sularda yüzmek anlamına gelebiliyor. Zira tüm işlemlerin anonim biçimde gerçekleşmesi, sorumluluk sahibi olan dev teknoloji firmalarının Dash’e bir adım geride durmalarına neden oluyor. Tüm bunlara rağmen yaptığı güncellemelerle Apple’ı ikna etmeyi başaran dijital para birimi Dash, sonunda AppStore içindeki yerini aldı.

Dijital para birimi Dash ne anlama geliyor?

İlk olarak 2014 yılında XCoin ismi ile ortaya çıkan para birimi, daha sonra isim değişikliğine giderek DarkCoin adını almıştı. Tam manasıyla anonim para transferi sunan altyapısının yanı sıra, ismindeki “Dark” kelimesi de para birimini fazlasıyla iddialı duruma getirdi. Dark web ile birlikte anılmasından ötürü yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için yetkililer bir kez daha isim değişikliğine gittiler ve şu anki ismi olan “Dash” 2015 yılında kabul edildi. O günden beri de “Digital Cash (Dijital Nakit)” teriminin kısaltılmış hali olan Dash ismi kullanılıyor.

Ardı sıra isim değişikliğine gitmesini şüpheli bulan Apple da uzunca bir süre Dash’i bünyesine katmamak için direndi. Nihai ismini aldıktan bir süre sonra Apple’a başvuru yapan Dash yetkilileri, olumsuz yanıt almışlardı. Apple’ın da isteklerini yerine getirerek şanslarını bir kez daha denemek üzere, 2016 Ağustos tarihinde yeniden teknoloji devinin kapısını çalan yetkililer, takvimler 2017’yi gösterdiğinde onay almayı başardılar.

Apple, Dash’in yükselişine kayıtsız kalamadı

Dash’ın CEO’su Ryan Taylor yaptığı açıklamada, Dash’e olan ilginin artışına Apple’ın kayıtsız kalamadığını vurgulayarak, artık teknolojinin önde gelen isimleri tarafından da tanındıklarını ve ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Kullanıcılarının büyük kısmının Apple ürünlerini kullandığını belirten Taylor, böylesi bir talebe Apple’ın da kayıtsız kalamayacağını iddia etti. Apple’ın resmi onay vermesinin son kullanıcı güvenliği için çok önemli olduğunu vurgulayan Taylor, “Artık Dash Apple tarafından onaylanan bir dijital para birimi. Kullanıcılarımıza resmen onaylanmış bir cüzdan seçeneği sunabiliyoruz” dedi.

Dash Coin’lerin piyasa değeri 1,2 milyar dolar seviyesinde

Piyasa değeri açısından, Temmuz 2017 itibarıyla altıncı sırada yer alan Dash, Coinmarketcap verilerine göre an itibarıyla coin başına 187,30 dolar seviyesinde. Piyasadaki Dash coin’lerin toplam değeri 1,2 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Kıyaslama yapmak isteyenler için belirtmemiz gerekirse, Temmuz 2017 itibarıyla bitcoin’lerin toplam miktarı 38,3 milyar dolar seviyesinde geziniyor.

18-35 yaş aralığı Dash’i tercih ediyor

Apple’dan onay alan Dash, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artırmak için çalışıyor. Dash Evolution isimli teknolojilerine odaklanan yetkililer, Aralık 2017’de alfa testine başlayarak, Haziran 2018’de de yeni teknolojilerini sunmayı hedefliyorlar.

Taylor, sunacakları hizmetlerle PayPal veya Venmo‘ya benzeyeceklerini belirtiyor. Global ölçüde sunacakları hizmetlerinin ucuz ve tüketici dostu olacağını da söylüyor. Dünya genelinde 50 binden fazla kullanıcıya sahip olan Dash’i 18 ila 35 yaş aralığı tercih ediyor.

Haziran 2014’te Google Play Store‘da yer alan Dash ile bugüne kadar 30 binden fazla satış işlemi gerçekleştiğini söyleyen Taylor, aktif cüzdan sayısının da son çeyrekte yüzde 78 arttığını belirtti.