Kripto para birimleri hakkında konuşulduğu zaman akla hemen bitcoin geliyor olsa da, ilk dönemlerinde “altcoin” olarak nitelendirilen dijital para birimi Ethereum’un yükselişi sürüyor.

Sadece bir para birimi olmayan, blockchain teknolojisinden faydalanarak güvenli ve şeffaf veri transferine de izin veren Ethereum altyapısına güvenen firmaların sayısı artıyor. Bunun en büyük kanıtı olarak da “The Enterprise Ethereum Alliance” ismi ile kurulmuş olan Ethereum ittifakına dahil olan büyük isimler gösterilebilir.

Yakın zaman içinde blockchain’e olan ilgisini dile getiren Daimler AG’nin Ethereum’a özel bir ilgi göstermesinin ardından şimdi de dev firmalar Ethereum için oluşturulan ittifaka adım atıyor. Aralarında Mastercard, Cisco Systems, Scotiabank, Loyyal Corporation ve QIWI Blockchain Technologies gibi isimlerin yer aldığı 29 farklı firma Ethereum ittifakına katıldıklarını açıkladı.

Ethereum nedir? Bitcoin’den farkı ne?

Bitcoin gibi sadece para birimi olmanın ötesinde dağınık veri tabanı fikrini tam manasıyla uygulayan bir altyapı olan Ethereum, akıllı sözleşmeler oluşturma ve karmaşık verileri güvenli biçimde işleme gibi özellikleriyle de dikkat çekiyor. Uluslararası firmaların kurumsal veri tabanlarını oluştururken kullanmak isteyecekleri türden güvenlik sağlayan Ethereum altyapısı, sadece bir para birimi olarak değerlendirilmeyecek kadar kapsamlı bir kullanım alanı sunuyor.

Merkezi olmayan ve dağınık çalışan uygulamalar ortaya çıkarabilmek için kullanılabilecek bir altyapı olarak değerlendirilebilecek Ethereum’un, bitcoin ile tek ortak özelliği blockchain teknolojisinden istifade etmesi olarak gösterilebilir.

The Enterprise Ethereum Alliance içerisinde hangi isimler var?

The Enterprise Ethereum Alliance (EEA) isimli topluluğun içerisinde Fortune 500 listesine girmiş dev isimler bulunuyor. Bunun yanında küçük ya da büyük olması fark etmeksizin birçok teknoloji startup’ı, girişimciler, akademisyenler ve teknoloji tedarikçileri de Ethereum konusunun uzmanları ile bir araya gelip fikir alışverişlerinde bulunmak için bu ittifakın içinde yer alıyor.

Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaleti de Ethereum ittifakına katıldı

Özellikle ABD içerisinde yer alan firmaların ağırlıklı olarak içerisinde bulunduğu Ethereum ittifakına hükümetlerden de ilgi var. Bir süredir blockchain uygulamalarına ilgi gösteren Hindistan da Ethereum ittifakında yer alan isimlerden biri. Hindistan’ın güneydoğu kesiminde bulunan Andhra Pradesh eyaleti hükümeti, Ethereum altyapısını araştırmak ve çeşitli amaçlarla kullanmak için ittifaka katıldı. Böylece mayıs ayında ittifaka katılan Illinois Eyaletini takiben ikinci hükümet olarak da kayıtlara geçmiş oldu.

Başbakan Başdanışmanı ve Özel Sekreter J.A. Chowdary, bölgelerinin finansal teknolojiler konusunda bir üs haline gelmesi için çalıştıklarını ve bu sebeple de Ethereum ittifakı içinde yer almak istediklerini belirtti.

Chowdary şunları söyledi: “Blockchain teknolojisini yerel yönetime entegre etmekten büyük heyecan duyuyoruz. Enterprise Ethereum Alliance ile olan iş birliğimizin sonuçlarını almak için sabırsızlanıyoruz.

Ethereum ittifakındaki isimlerin sayısı 150’yi geçti

Diğer yeni üyeler arasında Antibiotic Research UK, Münih Teknik Üniversitesi ve Ypse IT Solutions gibi isimlerin yanı sıra blockchain startup’ı olan Bloq da yer alıyor.

Şubat ayında faaliyete geçen ve Ethereum altyapısını kullanarak işletmelerin kendi teknolojilerini oluşturmalarına imkan tanıyan EEA topluluğu içindeki isimlerin sayısı böylece 150’yi geçmiş oldu.

EEA Yönetim Kurulu Başkanı Julio Faura yaptığı açıklamada, kurumsal Ethereum standartlarını yaratmak ve kullanmak için EEA himayesinde bir araya gelen isimlere teşekkür etti. İş birliği içine giren firmaların teknolojik genişliği, derinliği ve çeşitliliğinin gelecek nesil Ethereum ekosisteminin gelişimi için iyi bir sonuç oluşturacağını söyledi.