Bir kurum içi girişimcilik örneği olarak ING İnovasyon Atölyesi Orange Lab ekibi tarafından tasarlanarak geliştirilen Xtrong mobil kimlik doğrulama ürünü, Silikon Vadisi’nden FIDO sertifikasıyla döndü. Çevrimiçi kimlik doğrulama süreçlerine standardizasyon getirmeyi amaçlayan FIDO sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk ve tek ürün olan Xtrong, aynı zamanda ING Grubu’nun FIDO uyumlu ilk ürünü oldu.

 

ING Bank Türkiye’nin mobil kimlik doğrulama ürünü ile cep telefonu uygulamasına kolay ve hızlı giriş imkanı tanıyan Xtrong kimlik doğrulama ürünü, bir kurum içi girişimcilik örneği olarak ING İnovasyon Atölyesi ekibi tarafından bankanın inovasyon laboratuvarı olan Orange Lab’de geliştirildi.

FIDO Alliance Google, Paypal, Microsoft gibi küresel şirketlerin desteklediği, daha güvenli, kolay ve güçlü çevrimiçi kimlik doğrulamayı mümkün kılmak ve güvenlik saldırılarına karşı korunaklı hale getirebilmek için standartlar koyan uluslararası bir kuruluştu. İki senedir FIDO Alliance yönetim kurulu üyeliğini yürüten ING Global’in FIDO uyumlu ilk ürünü olarak 0001 kod numarasıyla FIDO sertifikası almaya hak kazanan Xtrong, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek FIDO sertifikalı ürünü oldu.

 

ING Bank Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Şamlı, yeni ürüne ilişkin değerlendirmesinde, “Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız Xtrong mobil kimlik doğrulama ürünümüz, entegrasyon kolaylığı, sunduğu güvenlik çözümünün güçlülüğü ve müşteri deneyimine yansıması açısından fark yaratan özelliklere sahip. ING Bank Türkiye olarak, ING Grubu’nun inovasyon merkezi olma konusunda iddialı hedeflerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu göstermesi açısından da çok önemli bir ürün. Sertifikasyona katılan her şirketin alması gereken VendorID değerinin, tüm ING ülkelerini kapsayacak şekilde tescilini sağlayarak bu ürünümüzün de ilerleyen dönemlerde ING dünyasına ihraç edilmesi için ilk adımı attık. Böyle küresel alanda başarılı olan bir ürünü ING Inovasyon Atölyesi’ndeki arkadaşlarımızla birlikte geliştirmiş olmaktan dolayı büyük gurur ve memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

FIDO Sertifikası Nedir? 

FIDO Alliance, 2012 yılının Temmuz ayında her uygulamada şart olan kimlik doğrulama sürecinde yaşanan cihazların birbirleri ile senkron çalışamama ve kullanıcıların şifrelerini yaratma, hatırlama ve periyodik olarak değiştirme sorunlarına çözüm getirmek ve çevrimiçi kimlik doğrulama sürecini bir standardizasyona oturtmak hedefiyle ortaya çıkmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2013 yılında resmi olarak lansmanı yapılan FIDO, 2014 yılı sonunda ilk protokol dokümanını FIDO v1.0 olarak yayınlamıştır. O günden bu yana FIDO çözümü pazardaki mobil cihazların yüzde 80’ine hitap etmekte ve dünya çapında 300’den fazla FIDO sertifikalı ürün bulunmaktadır.

250’den fazla üyesi bulunan FIDO konsorsiyumunda; ING Bank; Google, Microsoft, Nok Nok Labs, Alibaba, PayPal ve Bank of America gibi farklı sektörlerden dünya devleri ile birlikte “Kurul Üyesi” seviyesinde temsil edilmektedir. 2017 başında Facebook’un da resme dahil olması ile birlikte bugün dünyada 3 milyardan fazla kullanıcı hesabı FIDO kimlik doğrulaması kullanabilir durumdadır.

FIDO standartlarını benimseyen şirketler müşterilerine daha güçlü kimlik doğrulama çözümleri sunabiliyor, şifrelere olan bağımlılıklarını azaltarak daha iyi bir müşteri deneyimi sağlıyor ve en önemlisi müşterilerini şifreleri hedef alan Phishing, MITM veya Replay saldırına karşı korunaklı bir hale getiriyor.

 

ING Bank’ın, İTÜ ARI Teknokent ile iş birliği kapsamında,  ING Bank Fintech Ödülünü kazanacak fintech girişimlerine mentorluk desteği vermeye hazırlandığını sizlere duyurmuştuk.

 

ING Bank Fintech Girişimlerine Mentorluk Desteği Vermeye Hazırlanıyor