iyzico, KPMG ve H2 Ventures’ın hazırladığı 2017 Fintech 100 listesine giren tek Türk şirketi oldu.

Finansal hizmetler sektörü her geçen gün büyüyor. Teknolojik trendler geliştikçe küresel oyuncuların yatırımlarında da artış yaşanıyor. Şirketlerin sahip oldukları toplam sermaye, pazara müşteri çekme gücü, ürün kalitesi, hizmet ve iş yenilikleri gibi kriterler ile her yıl Fintech 100 listesi belirleniyor.

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG ve dünyanın önde gelen fintech girişimlerine odaklı çalışmalarıyla bilinen H2 Ventures tarafından hazırlanan Fintech 100 listesinde, küresel olarak faaliyet gösteren öncü 50 finansal teknoloji şirketi ve 50 yükselen finansal teknoloji şirketi yer alıyor. Finansal hizmetler sektöründe yeni nesil hizmet ve ürün sunan 29 farklı ülkeden dev firmaların yer aldığı listeye, piyasaya yön veren şirketler adını yazdırdı. Türkiye’nin hızla büyüyen kolay ve güvenli ödeme hizmetleri şirketi iyzico, 2017 Fintech 100 listesine giren tek Türk şirketi oldu.

 

 

E-ticaret sektöründe önemli bir boşluğu dolduran ve Türkiye’nin BDDK lisanslı öncü ödeme hizmetleri şirketi olan iyzico, kısa sayılabilecek bir sürede önemli bir başarı göstererek 13.000 üzerinde aktif üye işyeri ve pazaryeri modeli altında 250.000 üzeri satıcı hesabına ulaşarak daha geniş kitlelere yöneldi. iyzico, Fintech 100 listesine adını yazarak uluslararası arenada başarısını kanıtlamış oldu. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik sürekli olarak yeni ürünler geliştiren iyzico, ödeme sistemlerindeki bariyerleri kaldırmak adına yaptığı çalışmaların karşılığını aldı.

Değeri 1 milyar doları aşan firmalar ‘En iyi 50’, yükselme potansiyeli olan firmalar ise ‘yükselen 50’ olarak değerlendirildi. Büyük bir ivme yakalayan Çin, listenin ilk 10’una 5 şirketle girmeyi başardı. ‘Yükselen 50’ arasında 26 firmayla giren Birleşik Krallık, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika ülkeleri çıkış yakaladığını kanıtladı.

Ezber bozan şirketler ilk 50’yi domine etti. Sektör normlarını sarsan bu şirketler, listenin yüzde 73’ünü kapsadı. ‘En iyi 50’ şirketleri yalnızca geçtiğimiz sene 4,8 milyar dolar sermayeye, ‘Yükselen 50’ şirketleri ise 600 milyon dolardan fazla sermayeye ulaştı. Kredi ve ödeme şirketleri listedeki ağırlığını sürdürdü. İlk 100’de 32 kredi, 21 ödeme şirketi yer aldı.

 

KPMG ile H2 Ventures’in hazırladığı 2017 FinTech 100 listesinin açıklandığını sizlere duyurmuştuk. 

Finansal teknolojiler alanında yeni nesil hizmet ve ürün sunan firmaların yer aldığı listeye, piyasaya yön veren şirketler adını yazdırdı. 29 farklı ülke şirketinin yer aldığı ilk 100’e Çin damgasını vurdu. İlk 10’da beş firmayla yer alan Çin, ilk üç sırayı da ele geçirdi. Türkiye’den de ‘iyzico’ ilk 100 FinTech girişimi arasına girmeyi başardı.

 

 KPMG, 2017 Fintech 100 Listesini Açıkladı