Kumar bağımlılığı konusunda insanlara yardımcı olan İskoçya merkezli bir hastane, kripto para bağımlıları için de rehabilitasyon hizmeti vermeye başladı.

Kripto para birimlerinin değer dalgalanmalarına ve borsaların durumuna gereğinden fazla ilgili davranmanın bağımlılık olup olmadığı konusu gündemi meşgul ederken, İskoçlar tedavi için çalışmalara başladılar bile.

Kripto para birimlerine haddinden fazla ilgi duyan ve geceleri rüyalarında mum grafikleri gören kişilere özel, İskoçya’da rehabilitasyon hizmeti sunulmaya başlandı. Hastane yetkililerine göre, kripto para birimlerinin değerini sürekli takip eden ve günlük hayatını sekteye uğratan kişiler kumar bağımlıları ile aynı kategorideler. Daha çok kazanmaya odaklanan ve gerçek hayatlarını hiçe sayanlar, İskoçya’daki hastanede tedavi altına alınıyorlar.

“Kripto para ticaretini acilen bırakman lazım”

İskoçya’daki Castle Craig Hospital tarafından yayımlanan resmi basın bülteninde, kripto para birimlerine aşırı derecede ilgi duyanların, fiyat dalgalanmalarından çok fazla etkilendikleri ve alım satım işlemleri yaptıklarında duydukları hazzın bir süre sonra bağımlılık haline geldiği açıklandı.

Kazanma ve kaybetme hissinin tıpkı kumar bağımlılığında olduğu gibi işlediğini belirten Castle Craig Hospital yetkilileri, bu sorundan mustarip kişileri tedavi için hizmet verdiklerini söylediler. Sadece psikolojik değil, maddi açıdan da insanların tehlike altında olduklarını aktaran hekimler, bağımlılık derecesine gelmiş kişilerin bir an evvel tedavi olmalarının gerektiğinin de altını çizdiler.

Kripto para bağımlılık testi

Castle Craig Hospital tarafından hazırlanan rapora göre, aşağıdaki sorulardan 5 ya da daha fazlasına evet demeniz durumunda bağımlı sınıfına giriyorsunuz.

 • Fiyatları sürekli kontrol etme ihtiyacı duyuyor musunuz?
 • Değeri hızla artan bir kripto parayı satın alma isteğine kapıldınız mı?
 • Kaybettiğiniz parayı geri almak için daha fazla para yatırdığınız oldu mu?
 • Kripto para birimlerine maddi gücünüzün üzerinde yatırım yaptığınız oluyor mu?
 • Duyduğunuz hazzı artırmak için daha fazla yatırım yapıyor musunuz?
 • Yatırım yapmak için arkadaşlarınızdan ya da ailenizden borç aldınız mı, veya sahip olduğunu bir şeyi sattınız mı?
 • Kripto para ticareti, üzerinizde stres ve endişe gibi bir sağlık problemine neden oldu mu?
 • Kripto para ticareti işlemlerinizi eleştiren veya bir bağımlılık sorununuz olduğunu söyleyen biri oldu mu?
 • Kripto para işleminiz nedeniyle kendiniz veya aileniz için finansal sorunlara neden oldunuz mu?
 • Kripto para işlemi yaparken kendinizi hiç suçlu hissettiniz mi?
 • Kripto para bağımlılığı en çok genç erkeklerde görülüyor

Castle Craig’in rehabilitasyon programı, bitcoin’in zirve yapmasının ardından yarı yarıya değer kaybetmesi üzerine açılmış.

Siber Suçlular 1,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

Hastane, kripto ticareti bağımlılığının genç erkeklerde daha fazla görüldüğünü söylüyor. Kumarhane veya bahis dükkanları gibi kumar oynama davranışlarını destekleyen ortamlarda yaygın olduğunu da belirtiyorlar.

Nottingham Trent Üniversitesi davranışsal bağımlılık profesörü Dr. Mark Griffiths, Castle Craig hastanesine yaptığı konuşmada, kripto para ticaretinin kumar bağımlılığıyla benzer bir online alışveriş bağımlılığının alt türü olduğunu söyledi.

Castle Craig Hastanesi’nden Rupert Wolfe Murray, dünyanın her yerinden kripto para bağımlılarına kapılarını açtıklarını belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı Manipülasyonlara Karşı Kripto Paraları İnceliyor