Alipay mobil ödeme sistemini bünyesinde barındıran Ant Financial, C serisi yatırım turunun ardından toplamda 14 milyar doları bulan dev bir fon artışı elde etti.

Yerli ve yabancı pek çok yatırımcının yer aldığı C serisi yatırım turunda rekorları alt üst eden Ant Financial, fonlama turunda 10 milyar dolar, toplamda ise 14 milyar doları bulan yatırım artışı sağladı. Wall Street Journal gazetesine göre, aldığı yatırımların ardından Çinli dev holdingin değerinin 150 milyar doları aştığı konuşuluyor.

Elde ettiği fonları Alipay’in küreselleşme planlarını hızlandırmak için kullanacağını söyleyen Ant Financial yetkilileri, teknolojiye yatırım yapmak ve gelişmekte olan piyasalara yeni nesil teknolojik çözümler üretmek için çalışacaklarını belirttiler. Firma aynı zamanda, Güney Doğu Asya’da bir dizi yatırım ve ortaklık girişiminde bulunmayı da planlıyor.

“Teknoloji ve inovasyona yatırım yapmaya devam edeceğiz”

Reuters tarafından paylaşılan rakamlara göre, Ant Financial’ın elde ettiği gelirin yüzde 65’i, banka ve diğer finansal kurumlara sunduğu ödeme hizmetleri ve dolandırıcılık önleme teknolojilerinden geliyor.

Ant Financial Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eric Jing, “Çin’de ve diğer ülkelerde yer alan tüm ortaklarımızla açık bir ekosistem oluşturmayı başardık. Her coğrafyada, insanların bugüne kadar karşılanmamış olan finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve dijital ekonominin gelişmesini sağlamak için teknoloji ve inovasyona yatırım yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Şirket sözcüleri; gelecek nesillere odaklanan global teknoloji platformunu geliştirmek üzere blockchain, yapay zeka, güvenlik, nesnelerin interneti ve bilgi işlem gibi konularda yeteneklerini geliştirmeye yatırım yapacağını da ifade ediyorlar.

Ant Financial 10 milyar dolar değer artışı peşindeydi

Geçtiğimiz günlerde, Ant Financial’ın 10 milyar dolarlık değer artışı yapmayı planladığından bahsetmiş, yatırımcı olarak Carlyle Group ve CPP Investment Board isimlerinin geçtiğini söylemiştik.

Çinli ödeme devi Ant Financial, önümüzdeki birkaç gün içinde 10 milyar dolarlık değer artışı sağlamanın planlarını yapıyor. CNBC’de yer alan habere göre, Carlyle Group ve Canada Pension Plan Investment Board isimlerinin yatırımcı olarak en başta yer alacağının konuşulduğu bu fon artışının ardından firmanın, okyanusun ardındaki ülkelere de hizmet sağlama planının olduğu belirtiliyor. Bloomberg’de yer alan tahminlere göre, Çinli ödeme devinin fon artışı sağlamadan evvelki değeri 150 milyar dolar seviyelerinde.

Amaç, denizaşırı ülkelere hizmet vermek

Yurt dışı haber kaynaklarında Ant Financial’ın değer artışı konusu gündemi meşgul ediyor. Birçok ünlü haber ajansının yetkilileri, Çinli ödeme devinin 10 milyar dolar değer artırma peşinde olduğunu yazdı. Carlyle Group ve Canada Pension Plan Investment Board isimlerinin vereceği destekle 10 milyar dolar fon sağlaması beklenen Ant Financial’ın denizaşırı ülkelerde hizmet vermeyi planladığı söyleniyor.

Yatırım turunda adı anılan isimlerden biri olan Warburg Pincus Genel Müdürü Ben Zhou, Bloomberg’e verdiği demeçte, Ant Financial’ın mobil ödeme ağının benzersiz olduğundan bahsetti. Dünya çapında başka bir örneğinin olmadığını söyleyen Zhou, kendileriyle rekabete girmenin zorluğundan dem vurdu. Ant Financial’ın sürekli gelişmekte olduğunu ve sunduğu hizmetlerden elde ettiği gelirin katlanarak arttığını ifade eden Zhou, sundukları finansal hizmetlerini hem firmalara, hem de küçük bankalara açtıklarını söyledi.

Ant Financial 600 Milyon Kullanıcı Barajını Aştı