Finans sektörünün önde gelen bankaları, blockchain teknolojisi konusunda yaptıkları patent başvurularıyla adlarından söz ettiriyorlar.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine yapılan blockchain patent başvurularının sayısı artıyor. Dünyanın önde gelen bankalarının blockchain teknolojisi konusunda düzenli aralıklarla patent başvuruları yaptıklarının gözlenmesi, finans sektörünün tüm konsantrasyonunu blockchain’e verdiğini de ortaya koyuyor. Yakın gelecekte finansın yapısını değiştireceğine dair ipuçlarını veren blockchain teknolojisine yapılan yatırım miktarı da günbegün yukarıya çıkıyor.

Yakın zaman önce iki blockchain patent başvurusu birden yapan Barclays’in yanı sıra, Mastercard da blockchain hakkında yeni teknolojiler için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine sıklıkla başvuran isimler arasında yer alıyor. Coindesk tarafından yapılan haberde, içlerinde American Express, Visa, IBM, Fidelity ve Nasdaq gibi isimlerin de yer aldığı blockchain patenti başvurularının toplam sayısının bini geçtiği vurgulandı.

Barclays’den iki yeni blockchain patent başvurusu

Barclays’in iki yeni blockchain patent başvurusunda bulunduğunu sayfasına taşıyan Finextra sitesinde yer alan haberde, her iki teknolojinin de bankanın gelecek planları hakkında bilgi verdiğine işaret edildi.

Blockchain’in Telekom Sektöründeki Payı 1 Milyar Dolar Olacak

Yapılan ilk başvuruda, KYC (Know Your Customer – Müşterini Tanı) konusunda çalışma gerçekleştirildiği belirtildi. Müşterilere ait tanımlayıcı bilgilerin blockchain teknolojisi kullanılarak güvenli ve şeffaf biçimde saklanması için proje geliştiriliyor.

Müşterini tanı konusundaki blockchain çözümlerinin, kamu alanında kullanılabilecek çözümler içereceği belirtiliyor. Üçüncü parti yazılımlar tarafından kişisel verilere güvenli biçimde erişilmesini mümkün kılacak teknolojileri, şifreli biçimde işlem doğrulamalarına da izin verecek.

Barclays’in diğer blockchain patent başvurusunda ise, kripto para birimleriyle yapılan transferler hızlarının artırılması planlanıyor. İşlemleri hızlandırmak için de Dağıtık Defter Teknolojisinin (Distributed Legder Technology – DLT) kullanılması hedefleniyor.

Finansın ünlü isimleri blockchain konusuna odaklandı

Yakın dönemde blockchain teknolojisi için patent başvurusu yapan bir diğer isim de Mastercard. Kripto para birimi üzerinden yapılan ödemeleri hızlandırmak adına, geleneksel para birimlerini dijital bara birimlerine çevirme esnasında blockchain tabanlı bir sistem kurulması için çalışıyorlar.

American Express de müşterileri arasında gerçekleşen işlemlerin tutarlarını hesaplama ve satış onayı verme gibi konularda blockchain teknolojisinden istifa etmek için patent başvurusunda bulundu.

Blockchain teknolojine dair patent başvuru sayısı bini geçti

EnvisonIP tarafından Ocak 2018’de yapılan bir araştırmada, blockchain teknolojisi ile ilgili yapılan patent başvurularının sayısının 1.045’e ulaştığı söylendi. Bekleme aşamasında olan bu patent başvurularını yapan isimler arasında, finans sektörünü yönlendiren ilk 10 ismin yer aldığı da belirtilmişti.

Yapılan patent başvuruları konusunda ilk sırada Bank of America yer alıyor. Başvurularının sonuçlarını bekleyen Bank of America’nın, 43 patent sunduğu söyleniyor. Mastercard ve IBM’in ise 27 blockchain patenti onay aşamasında. Fidelity firmasının 14 blockchain patenti için başvuru yaptığı açıklandı. Finans dünyasının önde gelen isimlerinden TD Bank’ın 11, Visa’nın 7 ve Nasdaq’ın da 5 adet blockchain patent başvurusu var.

Bankaların Blockchain’e Ayırdıkları Bütçe Miktarı Yüzde 67 Arttı