ABD’li perakende devi Walmart ve PayPal arasında gerçekleşen anlaşmayla, market kasalarından nakit para çekme veya hesaba para yatırma işlemleri yapılabilecek.

Walmart ve PayPal, süpermarket kasalarını ATM’ye dönüştürecek bir hamle yaptı. İkili arasında gerçekleşen stratejik iş birliğiyle, her iki markanın ortak müşterileri, Walmart market kasaları üzerinden nakit para çekme ve yatırma işlemleri gerçekleştirebilecekler. İki dev isim arasında tamamlanan entegrasyonun ardından, Walmart kasaları ATM’ye dönüşecek. PayPal kullanıcıları, hesaplarına para yatırmak ya da hesaplarından nakit para çekmek için Walmart kasalarını kullanabilecekler.

Tamamen dijital cüzdan mantığı ile çalışan ve ATM’lerle normal şartlarda bağlantısı olmayan PayPal hesaplarına sahip olan kullanıcılar, Walmart ile yapılan entegrasyon çalışmasının ardından ilk kez fiziksel bir çözümle karşı karşıya gelmiş oluyorlar.

PayPal kullanıcıları, Walmart market kasalarından para çekme ya da yatırma işlemleri başına 3 dolar komisyon ödeyecekler.

PayPal kullanıcılarının nakit olarak işlem yapabilmelerini sağlayan ilk çözüm

PayPal kullanıcıları, bundan böyle herhangi bir Walmart mağazasındaki kasaları kullanarak PayPal hesaplarından para çekebilecek veya hesaplarına para yatırabilecekler. Ayrıca, PayPal Cash Mastercard müşterileri, Walmart müşteri servisi masalarını, ATM’lerini ve yazar kasaları kullanarak nakit bakiyelerine erişebilecekler.

İki firma tarafından yapılan ortak açıklamada, PayPal kullanıcılarının nakit olarak işlem yapabilmelerini sağlayan ilk çözüm konumundaki Walmart entegrasyonun, işlem başına 3 dolar komisyon ücreti ile çalıştığı bilgisi verildi. Tahsil edilen 3 dolarlık komisyon tutarının iki firma arasında ne şekilde paylaştırıldığına dair ise bir ifade kullanılmadı.

PayPal Başkanı ve CEO’su Dan Schulman, Walmart ile birlikte gerçekleştirdikleri entegrasyon çalışmasından dolayı mutluluğunu ifade etti. Schulman, yaptığı resmi açıklamada şu sözleri kullandı:

“PayPal kullanıcılarının, ABD’deki her bir Walmart mağazasında, PayPal hesaplarındaki paralarını kullanmalarını ve nakit işlem gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırmak için Walmart ile birlikte çalışma kararı aldık. Gerçekleşen bu entegrasyon çalışmasını, hem PayPal hem de Walmart için önemli bir iş birliği olarak görüyoruz.”

Walmart, halihazırda çeşitli havale ve kredi kartı seçenekleri ile birlikte para transferleri, havale işlemleri, çek bozdurma, vergi hazırlama ve fatura ödeme gibi ek hizmetler de sunuyor.

PayPal cashback özellikli kredi kartını duyurmuştu

Daha önce Acorns firması ile anlaşan PayPal’ın mobil uygulaması içerisinde, kişisel finans yönetimi (Personal Financial Management – PFM), para yönetme yardımcısı, eşler arası (Peer to Peer – P2P) para transfer seçenekleri de bulunuyor.

PayPal ayrıca, online ve fiziksel mağazalarda kullanılmak üzere, nakit geri ödeme (cashback) destekli kredi kartı sistemine geçtiğini 2018’in mayıs ayında duyurmuştu. İlk olarak sadece ABD’de geçerli olacak PayPal Cashback Mastercard kartları aracılığıyla alışveriş yapan tüketiciler, satın aldıkları ürün veya hizmet miktarının yüzde 2’lik kısmını nakit olarak geri alabilecekler.

Alışveriş tutarının yüzde 2’si nakit alınabiliyor

2004 yılından bu yana PayPal ile ortaklığı bulunan Stamford merkezli Synchrony Bank tarafından verilecek olan kartlar, alışverişin ardından müşterilerin nakit para ihtiyacını karşılıyor. Yıllık ücreti bulunmayan kartlar alışverişlerin yüzde 2’si kadar nakit geri ödeme imkanı sunuyor.

Kazanılan nakdin dijital cüzdanda biriktirilmesi halinde, daha sonra nasıl kullanılacağına dair herhangi bir kısıtlama getirmeyen banka, üst limit de belirlemiyor. Dijital cüzdanda biriken nakitlerin son kullanma tarihi olmadığı gibi satın alma koruması ve kimlik hırsızlığı gibi konularda da güvenlik sistemleri bulunuyor.

Walmart 16 Milyar Dolar Karşılığında Flipkart’ı Satın Aldı